The Witcher 4'ü Unreal Engine 5 ile yapıldığını hayal etmek

Unreal Engine 5 ile yapılan bir oyunda sistem gereksinimleri böyle:

Eki Görüntüle 1388147

Ben bunu düşünerek 2 tane M.2 destekleyen bir anakart almıştım. Yüksek enflasyona denk geldiğim için 3080 veya 3080 Ti alamadım. Bu tarz oyunlarda üst düzey ekran kartının önemi ortaya çıkacak. Buradaki dostlar arkadaşlar bana bazen kızıyor. 3060 yeterli bir ekran kartı değil diyorum. Böyle işin içine UE5 ve 4K meselesi girince. Ekran kartım keşke daha yüksek olsa diyoruz. Bu tarz örnekler ilerleyen dönem de kaliteli oyunlar ve yüksek sistem gereksinimi gerekecek.

Oyun oynamayacak mıyız?

Bir de unuttuğum FSR 2.0 geliyor, o direkt hayat kurtarıcı olacak ağır UE5 oyunlarda. Buradan 1.0 ve DLSS 2.3 ile kıyaslamasını yapabilirsin.

Ben bunu düşünerek 2 tane M.2 destekleyen bir anakart almıştım. Yüksek enflasyona denk geldiğim için 3080 veya 3080 Ti alamadım. Bu tarz oyunlarda üst düzey ekran kartının önemi ortaya çıkacak. Buradaki dostlar arkadaşlar bana bazen kızıyor. 3060 yeterli bir ekran kartı değil diyorum. Böyle işin içine UE5 ve 4K meselesi girince. Ekran kartım keşke daha yüksek olsa diyoruz. Bu tarz örnekler ilerleyen dönem de kaliteli oyunlar ve yüksek sistem gereksinimi gerekecek.

O kartlara o kadar masraf edilmezdi, 3060 alanların da çoğu 5000 serisinde yükselteceklerdir. 3000 serisi biraz el mahkum alındı, fiyatlar tavan piyasadaki kıtlık vardı malum. 3080-3080 Ti almaman iyi olmuş %90 ihtimalle NIVIDA RTX 4070 gibi bir karta kırdıracak ikisini sonbaharda.

Yeni Witcher'ın UE5 ile yapılacağı ilk günden doğrulanmıştı zaten. Eğer UE5 olursa, sistem katili olacağı kesin ama, CDPR motoru doğru düzgün kullanırsa muhteşem bir görsel şölen sunar.
1652562942422.png

Son düzenleme:
Bir de unuttuğum FSR 2.0 geliyor, o direkt hayat kurtarıcı olacak ağır UE5 oyunlarda. Buradan 1.0 ve DLSS 2.3 ile kıyaslamasını yapabilirsin.

O kartlara o kadar masraf edilmezdi, 3060 alanların da çoğu 5000 serisinde yükselteceklerdir. 3000 serisi biraz el mahkum alındı, fiyatlar tavan piyasadaki kıtlık vardı malum. 3080-3080 Ti almaman iyi olmuş %90 ihtimalle NVIDIA RTX 4070 gibi bir karta kırdıracak ikisini sonbaharda.

Hocam almadığım iyi olsa kötü tarafı şu. Aynı elektronik ürüne 2 sene de bir para harcamak beni yoruyor. Şöyle düşünüyorum. 2 kez 3 nesil ekran kartına para harcamak. 4000 serisi geldiyse 4000 serisi almak daha doğru. Neden 2 kez 3.nesil ekran kartına para harcayalım. Bu işi bir de böyle düşündüğüm zaman ben yine 3080 ve 3080 Ti'den uzaklaşıyom. Ayrıca v RAM kapasitesi benim 8 GB'dan aman aman önde değil. Atıyorum. 3080 Ti 16 GB RAM olsa bambaşka olurdu her şey. Bu v RAM meselesini AMD sağlıyor. Bakalım ilerleyen dönem ne günler ne teknoloji görürüz bekleyeceğiz göreceğiz.

Hocam almadığım iyi olsa kötü tarafı şu. Aynı elektronik ürüne 2 sene de bir para harcamak beni yoruyor. Şöyle düşünüyorum. 2 kez 3 nesil ekran kartına para harcamak. 4000 serisi geldiyse 4000 serisi almak daha doğru. Neden 2 kez 3.nesil ekran kartına para harcayalım. Bu işi bir de böyle düşündüğüm zaman ben yine 3080 ve 3080 Ti'den uzaklaşıyom. Ayrıca v RAM kapasitesi benim 8 GB'dan aman aman önde değil. Atıyorum. 3080 Ti 16 GB RAM olsa bambaşka olurdu her şey. Bu v RAM meselesini AMD sağlıyor. Bakalım ilerleyen dönem ne günler ne teknoloji görürüz bekleyeceğiz göreceğiz.
Sürekli yeni şeyler alınmaz. Bak bende RX 570 var. RTX 4000 serisi gelsin belki yine değiştirmem. Çünkü 1080p Low, 720p Low gibi ayarlarda 30 FPS oynamak bana yetiyor. Paranızın değerini bilin.

Sürekli yeni şeyler alınmaz. Bak bende RX 570 var. RTX 4000 serisi gelsin belki yine değiştirmem. Çünkü 1080p Low, 720p Low gibi ayarlarda 30 FPS oynamak bana yetiyor. Paranızın değerini bilin.

Yeni şeyler sürekli alınmaz burada haklısın. Bu ekran kartının yetmeyeceği anlar var. Mesele 3070 Ti 2K destekliyor bir yere kadar. Şimdi 4K yani atılan UE5 teknoloji demosunda işte 3080 ve 3080 Ti'nin veya onun üstündeki ekran kartının işe yarayacağı yer o UE5 oyunları ve 4K desteği. Yoksa kaliteli ekran kartı neden alıyoruz. Güzel grafik. Elde imkanları zorlamak. Yoksa bana kalırsa 1080p oynayan birisi. 6600 XT alsın yola devam.

Hocam almadığım iyi olsa kötü tarafı şu. Aynı elektronik ürüne 2 sene de bir para harcamak beni yoruyor. Şöyle düşünüyorum. 2 kez 3 nesil ekran kartına para harcamak. 4000 serisi geldiyse 4000 serisi almak daha doğru. Neden 2 kez 3.nesil ekran kartına para harcayalım. Bu işi bir de böyle düşündüğüm zaman ben yine 3080 ve 3080 Ti'den uzaklaşıyorum. Ayrıca v RAM kapasitesi benim 8 GB'dan aman aman önde değil. Atıyorum. 3080 Ti 16 GB RAM olsa bambaşka olurdu her şey. Bu v RAM meselesini AMD sağlıyor. Bakalım ilerleyen dönem ne günler ne teknoloji görürüz bekleyeceğiz göreceğiz.

Onu hiç dert etme. RTX 2080 yalnızca 3 sene orta seviye karta dönüştü görüyorsun, 4 yaşındaki Zen+ mimarisi 6600 gibi kartları bile 1080P'de doğru düzgün besleyemiyor. Teknolojinin ve özellikle son 1-2 senede yaşadığımız next-gen geçişlerinde nasıl hızlı değiştiği ortada. Bir benzeri DDR3-DDR4 ve PS4 döneminde olmuştu. Açıkçası turşu kurar gibi sistem dizmeye pek sıcak bakmıyorum. Mimariler, güç tüketimleri, oyun motorları ve bir sürü şey bir anda değişiyor.

NVIDIA kanadında 80 serisi ve üzeri kartlar beni çoğu zaman tedirgin etti, çok pahalılar ve hangisinin tam olarak her kuruşun hakkını vereceğini kestiremiyorsun. 3-5 senede bir değişiklik idealdir.

3050 Low-Medium karışık oynatır mı ? :D

3050 Low-Medium karışık oynatır mı ? :D

Oynatır. Bu oyunların DLSS ve FSR 2.0 destekleriyle geleceğini de düşünürsek o kadar da korkulacak bir ortam yok. Tarihe gömeceği donanımlar da olacaktır elbet, bir Matrix Awakens deneyelim dedik Ryzen 3300X Hakk'a yürüdü bu nedir. 😂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şaka bir yana optimizyonu yapılmamış bunun, ağır geliyor.

Onu hiç dert etme. RTX 2080 yalnızca 3 sene orta seviye karta dönüştü görüyorsun, 4 yaşındaki Zen+ mimarisi 6600 gibi kartları bile 1080P'de doğru düzgün besleyemiyor. Teknolojinin ve özellikle son 1-2 senede yaşadığımız Next-gen geçişlerinde nasıl hızlı değiştiği ortada. Bir benzeri DDR3-DDR4 ve PS4 döneminde olmuştu. Açıkçası turşu kurar gibi sistem dizmeye pek sıcak bakmıyorum. Mimariler, güç tüketimleri, oyun motorları ve bir sürü şey bir anda değişiyor.

NVIDIA kanadında 80 serisi ve üzeri kartlar beni çoğu zaman tedirgin etti, çok pahalılar ve hangisinin tam olarak her kuruşun hakkını vereceğini kestiremiyorsun. 3-5 senede bir değişiklik idealdir.

Evet hocam haklısın ekran kartıyla alakalı düşüncemi yazsam da. Biraz konu dışı geçenlerde ayıptır söylemesi. Bir oyuncu koltuğu aldım. Pazartesi Amazon teslim etti sağ olsun. HP Omen citadel oyuncu koltuğu. Linki de bırakalım. Bundan sonra G7 monitör var aklımda. Belki bu monitör işini hallettikten sonra yeni ekran kartı artık satın durumlarını konuşur olacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı