Elektronik Thermalright Phantom Spirit 120 SE (Siyah) 1499TL!

Rgb ram olunca fan yukari cektim goruntu bozuldu.

Buda calisirken.

Kasa micro atx yani normal atx anakart takilmiyor ona ragmen sigdi.

Dosya Ekleri

• 20240418_195215.jpg
    20240418_195215.jpg
    354 KB · Görüntüleme: 61
  • 20240418_184852.jpg
    20240418_184852.jpg
    144,5 KB · Görüntüleme: 60
Öndeki fanı arkaya takınca performans ne kadar fark eder acaba.
Kanka asus tuf anakart oraya takincada havada kalıyor fan.

Ben zaten kasamıda hiç sevmedim aldım ama fanları %20de calisiyo %25de bile feci ses yapiyor. Sogutucuya gelirsek keşke rgb alaymisim cunki ramlarin rgbyi kapatiyor.

Sığmama sorunu olmaz. Ön tarafa dediğim gibi fan takmadığın sürece RAM'lere temas bile etmeyecek. Benim RAM'lerin yüksekliği de 43.56mm XPG Lancer RGB modeli. Fotoğrafta göreceğin üzere RAM ile soğutucu birbirine temas etmiyor, temas etse bile kesik bölüm sayesinde minimum 1cm daha yukarıya doğru boşluk var. Kasam maksimum 160mm soğutucu destekliyor, soğutucunun kendisi 159mm sıkıntı olmuyor. CPU'nun kesme bölgesini mavi ile işaretledim, RAM soğutucuya değse bile üstten baskı olmaz. Bendeki peerless Assassin modeli, konudaki ile yükseklik olarak bir farkları yok, Phantom spirit dikey genişlik olarak daha küçük sadece.

Stok soğutucuyu çıkarırken işlemciyi biraz ısındır daha sonra soğutucuyu yukarı doğru çekme çıkarırken, sağa sola oynat ufak tefek hareketlerle daha sonra sağa, sola kaydırarak kendine doğru çek işlemciyi sökmeden çıkarırsın rahatça. 1500TL için gayet iyi bir soğutucu o yüzden ben şahsen takmayı denerdim, iade etmek biraz mantıksız olur gibi.

Eki Görüntüle 2173622Eki Görüntüle 2173623

Bu fanları böyle taktığınızda alacağınız değerlerde en az 5-10 derece oynar. Fanların önden arkaya itme amacı, ısı borularını soğutma ve yaprak arasında yayılarak ısıyı tahliye etmektir. İtme kuvveti ve basınç için, fanların önden arkaya doğru havayı itmesi gerekir, çekmesi değil! Siz RAM RGB'si kapanmasın diye fanları push değil, pull şeklinde çalıştırdığınızda statik basıncınız düştüğü için, soğutma değerleriniz maalesef artar.

Doğru fan dizilimi ile fazla sürülmemiş termal macun ile deneyin, ne demek istediğimi anlarsınız.

Bu fanları böyle taktığınızda alacağınız değerlerde en az 5-10 derece oynar. Fanların önden arkaya itme amacı, ısı borularını soğutma ve yaprak arasında yayılarak ısıyı tahliye etmektir. İtme kuvveti ve basınç için, fanların önden arkaya doğru havayı itmesi gerekir, çekmesi değil! Siz RAM RGB'si kapanmasın diye fanları push değil, pull şeklinde çalıştırdığınızda statik basıncınız düştüğü için, soğutma değerleriniz maalesef artar.

Doğru fan dizilimi ile fazla sürülmemiş termal macun ile deneyin, ne demek istediğimi anlarsınız.

"Doğru fan dizilimi" derken? Çift kule tipi soğutucularda zaten doğru fan dizilimi araya ve arkaya şeklindedir öne fan takılmaz. Öne takılması da yine yanlış değil, kağıt üstünde aralarında fark olacağını düşünebilirsin fakat pratikte öyle değil. 5-10C fark ettiği falan da yok. Zaten ürünün kullanma kılavuzunda da, sitesinde de montaj şekli aynen söylediğim gibi gösteriliyor girip inceleme zahmetinde bulunun bir zahmet.
Bu düşünceye bakarsanız o zaman tekli kule tipi soğutunun da arkasına ekstra fan takmanıza gerek yok? Ama pratiğe gelince arkaya fan takmak ekstra soğutma sağlıyor :)
Üstte zaten sitesinden bir ekran görüntüsü atmıştım doğru montajına dair, youtube 'dan da yine bakabilirsiniz.

"Doğru fan dizilimi" derken? Çift kule tipi soğutucularda zaten doğru fan dizilimi araya ve arkaya şeklindedir öne fan takılmaz. Öne takılması da yine yanlış değil, kağıt üstünde aralarında fark olacağını düşünebilirsin fakat pratikte öyle değil. 5-10C fark ettiği falan da yok. Zaten ürünün kullanma kılavuzunda da, sitesinde de montaj şekli aynen söylediğim gibi gösteriliyor girip inceleme zahmetinde bulunun bir zahmet.
Bu düşünceye bakarsanız o zaman tekli kule tipi soğutunun da arkasına ekstra fan takmanıza gerek yok? Ama pratiğe gelince arkaya fan takmak ekstra soğutma sağlıyor :)
Üstte zaten sitesinden bir ekran görüntüsü atmıştım doğru montajına dair, YouTube'dan da yine bakabilirsiniz.

Arkadaş doğru söylüyor hocam, doğru takılışı sizin dediğiniz gibi değil. Attığınız fotoğraf ters duruyor, orada fanların birisi önde birisi ortada.

Arkadaş doğru söylüyor hocam, doğru takılışı sizin dediğiniz gibi değil. Attığınız fotoğraf ters duruyor, orada fanların birisi önde birisi ortada.

Benim Türkçe'mde bir sıkıntı mı var? Soğutucuyu üreten şirket zaten kurulum kılavuzunda iki şekilde de kullanılabileceğini belirtiyor. Öne veya araya takmakta yanlış bir durum yok. Bu soğutucuyu kullanan benim, sizin dediğiniz gibi bir performans farkı olsa zaten soğutucuyu kullanmam iade ederim bir sizin mi aklınız çalışıyor? Kullanıp test etmediğiniz şeyler üzerinde mantıken düşünüp cevap yazmayın, bu soğutucuyu alma hevesi olan insanların da kafasını karıştırıp yanlış yönlendirmeyin. Tekrarlıyorum ve bold karakterlerle;
Bu soğutucunun standart kurulumunda fanlar ortaya ve arkaya takılır. Ön kısıma fan taktığınızda RAM'lerin üzerine geleceği için ve ARGB RAM'lerin görüntüsünü kapatacağı için ön kısma fan TA-KIL-MAZ. ARGB RAM'leriniz yoksa veya umrunuzda değilse takabilirsiniz iki kurulum da YANLIŞ DEĞİL.

Şunu da tekrarlıyorum galiba benim Türkçe'mde sıkıntı var ya da sizin anlama sıkıntınız var. Soğutucunun resmi sitesinde ve ürünle beraber gönderilen kullanma kılavuzunda soğutucu ve fan montajı aynen söylediğim gibi ortaya ve arkaya şeklindedir.
Yani siz illa öne fan mı takmak istiyorsunuz? Takın, yanlış bir şey yok. Ama gelip de "yanlış montaj yapmışsın, fanı öne takman lazım" tarzı gelişigüzel konuşmayın.
Ürünü kullanan siz değilsiniz, testlerini yapan siz değilsiniz. Mantığınıza böylesi uyuyor diye uymayana yanlış deyip kafa karıştırmayın.

Geri
Yukarı