Elektronik Thermalright Phantom Spirit 120 SE (Siyah) 1499TL!

Benim Türkçe'mde bir sıkıntı mı var? Soğutucuyu üreten şirket zaten kurulum kılavuzunda iki şekilde de kullanılabileceğini belirtiyor. Öne veya araya takmakta yanlış bir durum yok. Bu soğutucuyu kullanan benim, sizin dediğiniz gibi bir performans farkı olsa zaten soğutucuyu kullanmam iade ederim bir sizin mi aklınız çalışıyor? Kullanıp test etmediğiniz şeyler üzerinde mantıken düşünüp cevap yazmayın, bu soğutucuyu alma hevesi olan insanların da kafasını karıştırıp yanlış yönlendirmeyin. Tekrarlıyorum ve bold karakterlerle;
bu soğutucunun standart kurulumunda fanlar ortaya ve arkaya takılır. Ön kısma fan taktığınızda RAM'lerin üzerine geleceği için ve ARGB RAM'lerin görüntüsünü kapatacağı için ön kısma fan ta-kıl-maz. ARGB RAM'leriniz yoksa veya umrunuzda değilse takabilirsiniz iki kurulum da yanlış değil.

Şunu da tekrarlıyorum galiba benim Türkçe'mde sıkıntı var ya da sizin anlama sıkıntınız var. soğutucunun resmi sitesinde ve ürünle beraber gönderilen kullanma kılavuzunda soğutucu ve fan montajı aynen söylediğim gibi ortaya ve arkaya şeklindedir.
Yani siz illa öne fan mı takmak istiyorsunuz? Takın, yanlış bir şey yok. Ama gelip de "yanlış montaj yapmışsın, fanı öne takman lazım" tarzı gelişigüzel konuşmayın.
Ürünü kullanan siz değilsiniz, testlerini yapan siz değilsiniz. Mantığınıza böylesi uyuyor diye uymayana yanlış deyip kafa karıştırmayın.

IMG_20240422_100552.jpg

Ben sizin dediğiniz gibi takılamaz diye bir şey söylemedim, hatta bir arkadaşın kasasına sığmıyor diye öyle takmasını önerdim, doğru olan takılış şekli o değil, kitapçığında da öyle bir şey yazmıyor, yanlış bilgi vermeyin; fotoğrafı şimdi çektim, mantıken de zaten doğru takılışı öyle olamaz, basınçlı havayı borulara ve ızgaralara üfleyecek ki blok soğusun. Neyin savunmasını yapıyorsunuz bu kadar onu anlamadım, fanın tasarım mühendisi siz misiniz?

R5 5600 var elimde hocam. Kışın sıkıntı yok ama stok fan yazın ateş atıyor. Hazır bulmuşken alsam mı yoksa SE 214 XT vs mi baksam?

Hocam aynı işlemciye DeepCool AG400 kullanıyorum 800 TL 60'ı 1 kere geçmedi.

Eki Görüntüle 2175411

Ben sizin dediğiniz gibi takılamaz diye bir şey söylemedim, hatta bir arkadaşın kasasına sığmıyor diye öyle takmasını önerdim, doğru olan takılış şekli o değil, kitapçığında da öyle bir şey yazmıyor, yanlış bilgi vermeyin; fotoğrafı şimdi çektim, mantıken de zaten doğru takılışı öyle olamaz, basınçlı havayı borulara ve ızgaralara üfleyecek ki blok soğusun. Neyin savunmasını yapıyorsunuz bu kadar onu anlamadım, fanın tasarım mühendisi siz misiniz?

Aynen belirttiğin şekilde dostum. Bu çift kule tipi soğutucuda istersen tek ortaya fan takarakta kullanabilirsin ama RAM modüllerine en yakın duran kule bloğuna fan takılma sebebi, kasa önünden gelen temiz ve serin havanın basınç ile ilk blok içerisinden geçirilmesidir. Daha sonra arka 2. blok önüne takılan yine basınçlı fan ile 2. kule bloğuna gelen temiz havanın hız kesmeden geçiş yapması ve kasa arkasında ki egzoz fan ile dışarı tahliye edilmesidir.

Hava akışı, aerodinamik gibi mantıkla baktığında bile RAM üstüne denk gelen ya da RAM bölümüne denk gelen kule önünde fan olması çift kule tasarımının ana mantığıdır. Yanlış demedik seninle birlikte aslında, mantığını anlatmaya çalıştık ama Türkçe bilmeyen insanlar olarak geri dönüş aldık. Cevap vermem ben zaten böyle durumlarda. Gerek yok herkes bildiği şekilde kullansın. Ama bu soğutucunun tam performansını almak istiyorsan doğru fan dizilimi kasanın hava akışına göre yapılmak zorundadır. Bu teori değil, kanundur. Hava akışına göre tasarlanan soğutucu tam performansı için, hava akışına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Yoksa bu çift kule tipi soğutucularda ortaya tek fan taksanda işini görür ama performans tabii ki ısıda çok fark eder.
Teşekkürler resimli anlatım için.

Bu soğutucuyu taktığımdan beri kasadan bi plastik kokusu geliyor. Aklıma ilk macun geldi biraz bol sürmüştüm ondan mıdır acaba yoksa başka bir şey mi?

Geri
Yukarı