Çözüldü Thermaltake TH240 fan hız kontrolü nasıl sağlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ufukdmrpence

Hectopat
Öncelikler merhabalar.

ASUS Z490 Maximus Apex XII anakartımda, 10700K'yı soğutmak için Thermaltake TH240 RGB sıvı soğutma alıp montajı kurallarına uygun bir şekilde tamamladım. Asıl sorunumuz BIOS'ta fan devrini okuyabilirken pompa devrini göremiyorum. Montaj kurallarında pompa bağlantısını CPU fana, fan bağlantılarını SYS fana olacak şekilde bağlancak gösteriyordu öyle bağladım ancak anakartımın üzerinde AiO pump soketi de mevcut pompa devrini okuyabilmem için oraya mı giriş yapmam gerekiyor? Fan devir hızları da ayarlanmıyor sürekli 2400 RPM'de sabit çalışmakta. Daha önce deneyim sağlamış veya başına gelmiş arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
AIO_PUMP pini pompayı tam devirde döndürdür, onu ellemek istiyorsan CPU_FAN'a bağlayıp öyle BIOS'tan yapabilirsin. Tabii tavsiye edilenin 100% pompa devri olduğunu unutma.

TH240'ın fanları PWM destekli olması lazım, BIOS'tan Fan Configuration kısmından fanları PWM moduna alırsan fanların sıcaklıklara göre RPM'lerini ayarlayabilirsin.
@faxich

RPM'ler çok fazla 3000'lik özelinde, fan ömrüne yansır ancak 3000 RPM'de dönen şey neyin nesi anlamadım.
Ben de anlamadım.
Ben de anlamadım.

@faxich

RPM'ler çok fazla 3000'lik özelinde, fan ömrüne yansır ancak 3000 RPM'de dönen şey neyin nesi anlamadım.
Şu an valorant champ seçim ekranında ki değerler bunlar. Bir gariplik var mı sence?

Dosya Ekleri

• sssdd.png
    sssdd.png
    34,1 KB · Görüntüleme: 24
Bende de aynı sıvı soğutucu var fakat değerleri nedir ya da kaç RPM'de çalışıyor hiç bilmiyorum. Bir tane bilgisayarcı gelip topladı kasayı da. Şu an çalışıyorsa hangi değerlerde çalışıyor bilginiz var mı? BIOS'ta AiO pump n/a gösteriyor.

Öncelikle merhabalar.
Ben pompa bağlantısını CPU fan soketine, fanları ise çoklayıcı ile SYS fan soketine bağladım. AiO pump Full devirde döndüreceğini öğrendiğim için değiştirmedim. ASUS'un kendi içerisindeki fan expert programı ile senkron ettim şu an sıcaklık boşta 25-30 bazen 19 dereceye kadar gerilediğini görebiliyorum. Fan RPM'leri ise 1500-1900-2400 arası derece farkına göre değişiklik gösteriyor oyunlarda henüz test edemedim daha yeni topladım.

Öncelikle merhabalar.
Ben pompa bağlantısını CPU fan soketine, fanları ise çoklayıcı ile SYS fan soketine bağladım. AiO pump Full devirde döndüreceğini öğrendiğim için değiştirmedim. ASUS'un kendi içerisindeki fan expert programı ile senkron ettim şu an sıcaklık boşta 25-30 bazen 19 dereceye kadar gerilediğini görebiliyorum. Fan RPM'leri ise 1500-1900-2400 arası derece farkına göre değişiklik gösteriyor oyunlarda henüz test edemedim daha yeni topladım.
Dostum ben hiç anlamadığım için bu kablolardan bir tane bilgisayarcı geldi yaptı ama hiç normal gelmiyor bana bağlantısı. Eğer müsaitsen ve anlıyorsan görüntülü arasam bana yardımcı olur musun?
Öncelikle merhabalar.
discord kullanıyorsan faxich#0275

Dostum ben hiç anlamadığım için bu kablolardan bir tane bilgisayarcı geldi yaptı ama hiç normal gelmiyor bana bağlantısı. Eğer müsaitsen ve anlıyorsan görüntülü arasam bana yardımcı olur musun?

Discord kullanıyorsan faxich#0275

Zor değil ben şöyle anlatayım fanların üzerinde 2 tane fan gücü için soket var geri kalan küçük RGB için olan kabloları birbirine seri bağlayacaksın kontrolcüsü var bir de ona giriceksin diğer kalan küçük soketi de bu kadar ekstra olarak başka bir şey yok manuelinde mevcut kurulumu.

Yeni konular

Geri
Yukarı