Thermaltake thunderblade fan hızı kontrolü

Emre Yeşilyurt

Hectopat
Arkadaşlar kasamın arkasında Psu'nun altında boş fan yeri vardı. Sıcaklık değerleri orta ama alıyım dedim. Thermaltake thunderblade aldım ama system fan2'ye takınca fan 1900 rpm ile dönüyor. Fanın büyüklüğü 12 cm ve inanılmaz ses çıkıyor. System fan1 e takınca 1200 rpm ile dönüyor, 1200'de fısıldıyor. Ama ben 1400 - 1500 e nasıl alabilirim. Speedfan öneriyor herkes ama ben beceremedim, öneriniz varmı ? Aldığım fan bu :VATAN COMPUTER - THERMALTAKE - THUNDERBLADE 120MM KIRMIZI LED KASA FANI - So

Bir de kasamın hava akışını değerlendirirseniz sevinirim önerilerinize göre egzos yerinde değişiklik yapabilirim.

l2794.jpg

l2795.jpg

Egzoz fanı ters takılmış haberin olsun. Fanı takarken fanın yapraklarının arka tarafında ızgara delikleri olmamasına dikkat et.
Şunu söylemeye çalışıyorum : Fanı bir ızgaranın üstüne ters koyma, Aşağı çekiyor kendini ve gerek hava akımıgerke sürtünmeden ses çıkartabiliyor.

Daha sonra bunun için programlar var. Mesela benim anakartım ASUS ve All Suite II ile istediğim her işi hallediyorum çok rahatça.
Eğer tek seferlik yapacağım ve bırakacağım, öyle kalacak hep derseniz BIOS işinizi görür ancak ben ara sıra değiştirmek istiyorum, oyunlara girince kasa biraz daha iyi hava alsın diye fanın RPM'sini arttıracağım dersen programlar kullanman gerek.

Kasanın hava sirkülasyonu nasıl dersen iyi gözükmüyor. Kasanın mark-modelini yazarsan kablo toplama yönteminin mevcut olup olmadığını, eğer mevcut ise nasıl yapacağını gösterebilirim.

Anakartınızın modeli nedir?

Gigabyte 970A-D3

Egzoz fanı ters takılmış haberin olsun. Fanı takarken fanın yapraklarının arka tarafında ızgara delikleri olmamasına dikkat et.
Şunu söylemeye çalışıyorum : Fanı bir ızgaranın üstüne ters koyma, Aşağı çekiyor kendini ve gerek hava akımıgerke sürtünmeden ses çıkartabiliyor.

Daha sonra bunun için programlar var. Mesela benim anakartım ASUS ve All Suite II ile istediğim her işi hallediyorum çok rahatça.
Eğer tek seferlik yapacağım ve bırakacağım, öyle kalacak hep derseniz BIOS işinizi görür ancak ben ara sıra değiştirmek istiyorum, oyunlara girince kasa biraz daha iyi hava alsın diye fanın RPM'sini arttıracağım dersen programlar kullanman gerek.

Kasanın hava sirkülasyonu nasıl dersen iyi gözükmüyor. Kasanın mark-modelini yazarsan kablo toplama yönteminin mevcut olup olmadığını, eğer mevcut ise nasıl yapacağını gösterebilirim.

Hocam egzos fanı dışarıya hava verecek şekilde olmayacakmı ? Fan dışarıya hava veriyor kasam cbox gm7 arka kapakdan kablo toplamak için delikler yok ama birşeyler deniyeceğim.

HDD'lerde ters. Bağlantı yerleri arka kapak tarafından olmalı ;)

Sağolasın değiştiricem ama neden arka taraf olacağını da söylersen mutlu olurum :)

Sağolasın değiştiricem ama neden arka taraf olacağını da söylersen mutlu olurum :)

Bağlantılar ön kapak tarafından olursa resimde de göründüğü gibi anakartın üstünde (Güney Köprüsü) kablo karmaşası oluyor, buda hava sirkülasyonuna engel oluyor. Kabloları arkadan bağlayıp aradaki boşluktan SATA portlarına bağlamalısın :)

Kasanın içinde bir kaç düzenleme yaptım sizede danışmak istedim yalnız kasam kabloları arkaya attığımız sistemi desteklemiyor ve hdd leri arkadan bağlama sisteminide desteklemiyor :)

l3mcf.jpg

Birde aşağıdaki fotoğrafta gösterdiğim PSU'mdan çıkan bir fan bağlantısı var bunu anakartımdaki PWR_FAN bağlantı kısmına bağlamam gerekiyormu? Bilgisayarı aldığımda bağlı değildide.

l3mcl.jpg

Evet biraz daha iyi olmuş bu sefer :) PSU'dan gelen o bağlantı ekstra bir fan takmak için bir bağlantı diye düşünüyorum. Onun PSU'nun fan bağlantısı olduğunu sanmıyorum. Onu takmayınca PSU'nun fanı çalışması lazım. Çalışıyor mu onu takmadan?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı