Thermaltake TR2 S 650W PSU'da sigorta var mı?

Önerin için teşekkür ederim. Buna da bir bakıcam, fiyatı biraz fazla geldi gibi ama ileride gpu upradesinde iş görebilir 750W olması. Bir de benim attığımda multirail olduğu yazıyor. Acaba herhangi bir sıkıntı çıkarır mı?
TR2 S genel olarak düşük seviye bir ünite ve korumalar yönünden biraz kıt, kullanılan elemanlar da ucuz yollu ve pek de önerilen bir model değil.

@pluton12 PSU arızasi bulmak biraz meşakatli bir iş, o kapasitörde hafiften bir şekil bozukluğu ve iz var ama sorun sadece onun değişmesi ile de çözülmeyebilir. Bir de misal girişteki filtre için olan ek PCB'de (resmin sol altı) üretimden değilse bazı lehimlerde ve PCB'in genelinde renk bozulması mevcut ki bu modelde orada da sarı kutu şeklinde bi X kapasitör olmalı. Bilginiz ve merakınız varsa kurcalanabilir ama @NipponChemiConKYCap'in işaret ettiği hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Eki Görüntüle 1980182

Zannımca, yeni PSU almakla en doğru tercihi yapiyorsunuz. Tabii bütçe ve sistem belirterek bir konu acarsanız en azından daha eli yüzü düzgün modeller önerilebilir.

650W yetiyorsa, model olarak şuna da bakabilirsiniz;

Yok, zaten psu yu tamir ettirme gibi bir düşüncem yok. Model baya kötü bir modelmiş araştırmalarım sonucunda onu farkettim. Düzgün bile çalışsa şuanda yinede değiştirmem lazım. Yeni bir psu alıp onu deniycem. Umarım kasadaki diğer parçalar zarar görmemiştir.

Acaba diğer parçalara da zarar gelmiş midir ?

Arkadaşlarımız sağ olsunlar pek çok açıdan bilgilendirme yapmışlar. Ben de bu hususta bilgilendireyim. Hatta çizerek anlatayım aşırı detaya girmeden. Yine daha da detay isterseniz söyleyin onları da anlatırım.

1697491282560.png

Şimdi üstteki fotoğrafta gördüğünüz kırmızı ile kapladığım alanlar güç kaynağının AC tarafı oluyor. Primary Side da deniyor bu tarafa. Yani buradaki amaç gelen AC'yi DC'ye dönüştürerek ilgili yere iletip sisteminize iletmeye hazır hale getirmek. İlgili yer dediğimiz kısım ise pembe ile işaretlediğim DC tarafı. Buraya da diğer adı ile Secondary Side deniyor.

Peki bunu neden anlattım? Çünkü sisteminizde bir hasar olup olmadığının ihtimalini arttırıp azaltıcı etki yapan şey, hasarın kırmızı alanda mı yoksa pembe alanda mı olduğu. Pembe alandaki kısımda artık AC-DC dönüşümü yapılıp sisteminize iletilmeye hazır hale geldiği için eğer DC tarafında bir bozulma meydana geliyorsa, sisteminize bir zarar gelme ihtimali kırmızı alandaki bir bozulmaya göre daha yüksektir.

Arkadaşlarımız sağ olsunlar pek çok açıdan bilgilendirme yapmışlar. Ben de bu hususta bilgilendireyim. Hatta çizerek anlatayım aşırı detaya girmeden. Yine daha da detay isterseniz söyleyin onları da anlatırım.

Eki Görüntüle 1980195

Şimdi üstteki fotoğrafta gördüğünüz kırmızı ile kapladığım alanlar güç kaynağının AC tarafı oluyor. Primary Side da deniyor bu tarafa. Yani buradaki amaç gelen AC'yi DC'ye dönüştürerek ilgili yere iletip sisteminize iletmeye hazır hale getirmek. İlgili yer dediğimiz kısım ise pembe ile işaretlediğim DC tarafı. Buraya da diğer adı ile Secondary Side deniyor.

Peki bunu neden anlattım? Çünkü sisteminizde bir hasar olup olmadığının ihtimalini arttırıp azaltıcı etki yapan şey, hasarın kırmızı alanda mı yoksa pembe alanda mı olduğu. Pembe alandaki kısımda artık AC-DC dönüşümü yapılıp sisteminize iletilmeye hazır hale geldiği için eğer DC tarafında bir bozulma meydana geliyorsa, sisteminize bir zarar gelme ihtimali kırmızı alandaki bir bozulmaya göre daha yüksektir.
Hm, peki kırmızı alandan pembe alana geçtiği sırada bir bozulma gerçekleşirse ve bunun sonucunda kendini imha etmek isterse, yinede diğer bileşenlere zarar vermiş olabilir mi?

Tam olarak öyle bir sıradan söz edemeyiz. Bozulma illa ki bir devre elemanında olur. O elemanlar da ya kırmızı alana ya da pembe alana aitlerdir. Sınırları kesin olarak belirlenmiştir yani.
Anladım. Yeni psu ve anakartlarda bu tür durumlar çok yaşanmıyor gibi birşey görmüştüm önceden. Ama kesin bir şey diyemeyiz tabi. İnşallah diğer bileşenlerde sıkıntı çıkmaz.

Anladım. Yeni psu ve anakartlarda bu tür durumlar çok yaşanmıyor gibi birşey görmüştüm önceden. Ama kesin bir şey diyemeyiz tabi. İnşallah diğer bileşenlerde sıkıntı çıkmaz.

Evet eskiye nazaran daha az. İç yapılar bariz daha kaliteli çünkü güncel modellerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı