THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER mavi ekran hatası

Buğra Gülcan

Picopat
Daha fazla  
Yaklaşık 5 gün önce falan eski laptopımdan CS:GO oynamak istedim. Oyunu açınca da birçok CS oyuncusunun yaptığı gibi oyunu 4:3 uzatılmış ekranda çalışacak şekilde ayarladım. Bu şekilde yaklaşık yarım saat oynadım. Oyun kendi kendine çöktü. Ben de aldırmayıp tekrar açtım. Bu sefer ana menüde dondu. Oyunu CTRL+Shift+ESC'den görev yöneticisiyle kapayınca bilgisayar mavi ekran verdi. Aynı şeyi birkaç kere denedim her seferinde aynı hatayı alınca da verdiği hata mesajını (THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER) Google'da arattım. Belli başlı sebepler arasında aşırı ısınma ve ekran kartı sürücülerinin güncel olmaması gösteriliyordu. Zaten artık desteklenmeyen bir ekran kartına sahip olduğumdan halihazırda da yaşadığım aşırı ısınmayı çözmeye karar verdim. Bilgisayarı komple söküp soğutucusunu çıkardığımda teknik servis tarafından sürülen termal macunun CPU ve GPU'daki gümüş renkli kısımlarına değil etrafına sürüldüğünü gördüm. Nazikçe temizleyebildiğim kadarını temizledim (CPU'nun üzerindeki macun kurumuş olduğundan sıkıntı çıkarmadı ama GPU'ya sürülen macun hala kıvamındaydı ve üzerindeki ufak tefek parçalara bulaştığından fazla kurcalamadım.). Soğutucuyu iyice temizleyip kendim macun sürüp bilgisayarı geri topladım ve kontrol etmek için geri açtığımda her şey normaldi.

İnatlık bu ya, tekrar CS'yi açmaya karar verdim ve açtım da. Oyun yine anam enüde dondu (Bilgisayar donmadı, Alt+Tab ile masaüstüne kolayca erişebiliyordum.). Haliyle oyun kendi kendine kapanmayınca görev yöneticisinden kapadım ve kapadığım gibi bilgisayar gitti. İşin ilginç yanı bu sefer hata kodu veya mavi ekran almadım. Ama bu sefer bilgisayarı açamadım. Bilgisayarı açmaya çalıştığımda fan çalışıyor ışıklar yanıyor ama ekranı açıp kendini başlatmayı reddediyor. Yaklaşık birkaç saat bilgisayarı kapatıp yeniden denediğimde bir şekilde işletim sistemini başlattı. Yeniden başlatıp tekrar düzgün bir şekilde açılacak mı diye test ettiğimde yine aynı durumu yaşadım. Bu böyle birkaç sefer devam etti ve sonunda pes edip foruma sormaya karar verdim.

Yukarıda yazdığım şeyi okumaya üşenenler için CS oynamaya çalışıyorum. 16:9 yerine 4:3 uzatılmış çalıştırınca mavi ekran alıyorum. Mavi ekranı bir şekilde hallediyorum. Tekrar CS'yi çalıştırmaya kalkınca bilgisayarı açamıyorum.

Bu arada yukarıda belirtmeyi unutmuşum, bu bilgisayarda zaten başka oyunları sorunsuz oynuyordum. GTA 5, GTA 4, Assassin's Creed 4 ve Rogue yüklüydü ve sorunsuz çalışıyordu.

Unutmadan bilgisayarımda Core i5-3210M işlemci, Intel HD Graphics 4000 dahili, AMD Radeon HD 7600M harici ekran kartı var ve hepsinin sürücüleri güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dump dosyanı paylaşır mısın?

Dump dosyanı paylaşır mısın?
Kusuruma bakmayın bilgisayarı açabilmek biraz zaman aldı.
Düzeltme: Büyük ihtimal bu dump dosyası bozuk fakat başka bir dmp dosyası bulunmuyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı