Rehber ThrottleStop ile undervolt

ThrottleStop programını indirin: Link
(Throttlestop açılırken hata verir ise rehberin sonuna bakın.)

ThrottleStop'ın arayüzü:
tsbench.jpg

FIVR: Voltaj ve çarpan ayarları.
TPL: Güç ayarları.
Limits: Darboğazın sebepleri.
TS Bench: Benchmark.

Undervolt:

FIVR bölümünü açın. Karşınıza bu ekran gelecek.

-iQUgS7yMi3J2f1JnOls6WCHbatGfQtzOqmR7saPnDzS0-OD_wghWsJla4hP-AEmxfey48k_ZTS2MxpPDfbbbxm4M3jYd78vpbz86OkIRoz3lGwBoi-Qnffb4wzky_c56FWORTLX

CPU Cache yazan yere tıklayın. Unlock Adjustable Voltage kutusuna tik atın. Adaptive seçeneğini işaretleyin ve Offset Voltage yazan yerdeki slider ile voltajı azaltmaya başlayın. Bittikten sonra OK - Save voltages immediately seçeneğini işaretleyin ve OK diyerek FIVR'ı kapatın.

51mV undervolt ekran görüntüsü:

hpZGmU9hV88fvwuToMpVYqwadQ5qcg7KV0jctpfWJaGSkYiTQAb6x7lxBNb6UtHenXlnEo56pJVM7mxhFQ9GVs9HfRVzVSt-0X72KLFnjWA799NGhBG8R2cy025Me8ZEA9tv3vkQ

50mV azaltın TS Bench testini açıp benchmark yapın. Hata ya da mavi ekran alana kadar voltajı azaltmaya ve test yapmaya devam edin. Hata ya da mavi ekran aldıktan sonra en son sorunsuz çalışan değere geri dönün ve bu sefer aynı işlemi 10 mV ile yapın sonra... Bu sayede sınıra yakın en stabil değeri bulacaksınız.
Misal: -50 -> -100 -> -150 -> -200 -> -160 -> -170 -> -180 -> -172 -> -174 -> -173 -> -172 ❔ Güvenlik payı: -165 ✅
Aynı işlemi bu sefer CPU Core için yapın ve işiniz tamam.

Fazla undervolttan hata vermiş bir benchmark:
OM6-WDggwFy6OMbkT6yCJqwok14FgpPsbqhyLrv6AnQpmIBCzqw-2GIDZxM0s6XI_MMb_fMYtxOd3ssYYsv-G_Ms3QxzoUIHk4FdTzVeFrEZIyCmNc_OTcywIlkREagU5XGGRTuM

Undervolt sonrası stabilite testi:

Cinebench R20:
Link ya da Microsoft Store

Cinebench R20'yi açın ve "Run" tuşuna basın. Testi 2 defa yapın. Mavi ekran ya da donma olmadan bitirdiyseniz sorun yok demektir.

Stabiliteden yine de şüphe ediyorsaniz güvenlik payını arttırın.

Genel Performans:

TS Bench, R20 ya da herhangi bir benchmark çalışırken Limits sekmesine tıklayın. İşlemcinizi yavaşlatan sebepler burada yazar.

Örnek: Sıcaklık ve PL2 güç tüketiminden dolayı yavaşlayan bir işlemcinin "Limitleri".

i143jSWDF9R-k5jD-sxLjmgGIJlzmSMxsjHCrY3Xf5hMe5PundfNseIFRIh9wFXiDVh6dqFBt6xBxCexKzC0wR4M_sJGnzcLjM4nQC5VgY1Jcv6SP0AbrMEINEPXChtZr9EXtQmr

Sıcaklık nasıl çözülür?

Undervolt, kaliteli macun vs.​

PL2 güç nasıl çözülür?

TPL bölümünü açın. Karşınıza bu ekran gelecek. PL1 üstteki PL2 alttaki değerdir.​

eRgyj-JjCXE7-j7-TBlZv13yQfOQdcVdha1OlcVt36tBi2rKbioOXRPdW7_YschYVQrscofabbkXdx0tjFJyF5VOkMfxpJV1SzYwv1pm5WYom0l-FSbU8AWJVwQAcSrFG-luVHOG
İhtiyaca göre değerleri 10-20 arttırın. Evet, bol keseden. OK, diyerek tekrar bir benchmark ile limitleri kontrol edin. Hala limitlere takılıyor ise FIVR bölümünü açın ve Disable and Lock Turbo Limits kutusunu işaretleyin ve size denilenleri yapın. Hala çözülmedi ise cihazınızın üreticisinin yazılımları ya da BIOS ayarları gibi başka şeylerde cözüm aramalısınız.​

Soru sormadan önce:

Undervolt cihazıma zarar verecek mi?

Fiziksel olarak hayır. Yazılımsal olarak olabilir.​

Yazılımsal zarardan kastın nedir?

Fazla yapıldı ise en kötü ihtimalde Windows'un açılmaması. Kısaca diskte bulunan 3-5 bitlik verinin rastgele değişmesi.​

Bu ciddi bir sorun değil mi?

Hayır. Format atınca çözülüyor.​

Fiziksel olarak zararlı diyenler var. Onlara mı sana mı inanalım?

O kişiye herhangi bir makale sitesinde undervolt terimini aratmasını (Bkz. Random bir makale.) ayrıca lise fizik ile yarı iletkenlerde mantık konusunu çalışmasını temenni ediyorum.​

ThrottleStop sorunlar ve çözümler:

0xc00007b hatası: Link

mfc120u.dll bulunamadı hatası: Link

mfc120u.dll çözüm işe yaramadı ise: Link

MUTLAKA OKUYUN

BIOS ya da herhangi bir firmware güncellemesi yapmadan önce Undervolt işlemini geri alın. (GPU, WiFi ve benzeri donanımların güncellemeleri bu kapsamda değildir.)

MemTest86 gibi hata bulma odaklı testler yapmadan önce Undervolt işlemini geri alın.

(Neden bunları yapmalısınız: Aşırı Undervolt yazılımsal hatalara sebep olabilir ve BIOS güncellerken bunun olmasını istemeyiz. Bir örneğini duymadım ama ilk siz olmayin.)

Dosya Ekleri

• tsbench.jpg
    tsbench.jpg
    55,3 KB · Görüntüleme: 1.060
  • Screenshot (1) - Copy.png
    Screenshot (1) - Copy.png
    9,6 KB · Görüntüleme: 987
  • Screenshot (1).png
    Screenshot (1).png
    85,7 KB · Görüntüleme: 863
  • Screenshot (3) - Copy.png
    Screenshot (3) - Copy.png
    3,3 KB · Görüntüleme: 840
  • Screenshot (3).png
    Screenshot (3).png
    5,1 KB · Görüntüleme: 780
  • Screenshot (4).png
    Screenshot (4).png
    5,5 KB · Görüntüleme: 780
  • Screenshot (5).png
    Screenshot (5).png
    11,2 KB · Görüntüleme: 1.077
@retiredtechnpt öncelikle rehber için çok teşekkürler. Daha önceki i5 9300H rehberinizde XTU ile ayar yapmayı denedim ancak bir sonuç alamadım. ThrottleStop ile undervolt yaptığımda sonuç alıyorum. Size bu konuda bazı sorularım olacaktı. İlk olarak ben undervolt işleminde mavi ekran çıkmasını beklemeden -0.100v altı bir değerde kullanıyorum cache ve core yi. Acaba bu şekilde yapmam gerekli stabilite testlerini yapmam kaydıyla bir sorun oluşturur mu benim için? Diğer bir sorum da bu undervoltage ayarlarını örneğin sadece oyuna girerken kullansam programı açıp, günlük kullanımda stok ayarlarla devam etsem işlemci için bir problem oluşturur mu? (arada normal voltaj, arada az voltaj durumu) Birde undervolt ayarını siz ne kadar süredir kullanıyorsunuz ve bu süre zarfında herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

TS Bench'den hata almadiysaniz ve benzeri diger stabilite testleri de pozitif ise bir sorun olmaz.

Arada ac kapa yapmak bir soruna yol acmaz fakat oyunun ortasinda acmaya kalkarsaniz mavi ekran alabilirsiniz. Oyuna girmeden once/sonra acin. Islemci tam gaz calisirken voltaj ayarina dokunmak olmaz.

Cihazi aldigim gunden beri (~1 yil gecti.) undervolt ile kullaniyorum. Bir defasinda Core ve Cache'e 200-300 gibi degerlerle undervolt denedigim icin cihaz art arda mavi ekranlar verdi ve Windows bozuldu. Tekrar format atmam gerekti. Bunun haricinde baska bir sorunla karsilasmadim. Hala undervolt ile kullaniyorum.

TS Bench'den hata almadiysaniz ve benzeri diger stabilite testleri de pozitif ise bir sorun olmaz.

Arada ac kapa yapmak bir soruna yol acmaz fakat oyunun ortasinda acmaya kalkarsaniz mavi ekran alabilirsiniz. Oyuna girmeden once/sonra acin. Islemci tam gaz calisirken voltaj ayarina dokunmak olmaz.

Cihazi aldigim gunden beri (~1 yil gecti.) undervolt ile kullaniyorum. Bir defasinda Core ve Cache'e 200-300 gibi degerlerle undervolt denedigim icin cihaz art arda mavi ekranlar verdi ve Windows bozuldu. Tekrar format atmam gerekti. Bunun haricinde baska bir sorunla karsilasmadim. Hala undervolt ile kullaniyorum.
Teşekkür ediyorum cevabınız için. i5 9300H için undervolt yapmadan kullanmak cihazın ömrünü yarı yarıya düşürecek sanırsam dolayısıyla yapmaya mecburuz gibi.

Size bir soru soracaktım. ThrottleStop ekranında yer alan Turn On butonunun herhangi bir işlevi bulunuyor mu acaba yapacağımız undervolt işlemi için?

Modern islemcilerde o buton bir ise yaramiyor diye okumustum. Kendi testlerimde 'on' ile 'off' arasinda performans/sicaklik farki gozlemlemedim.
Sadece uygulamanin 'icon' rengi yesil olsun diye 'on' yapiyorum. 😁
Screenshot (152).png

Modern islemcilerde o buton bir ise yaramiyor diye okumustum. Kendi testlerimde 'on' ile 'off' arasinda performans/sicaklik farki gozlemlemedim.
Eki Görüntüle 624857
Ben de okuduğum yerlerde böyle gözlemedim de bir bilene sorayim dedim 😀

Bu rehberi hazırladığın ve benim gibi birçok kişiye yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. i5 9300H kullanıyorum 95 derece ulaşan ve Cinebench R20 testinden 1650 puan alan işlemcim şu an itibarıyla 75-84 derece arasında geziyor ve Cinebench R20 testinden 1977 puan alıyor. İşlemcimin düşük puan alması ve sıcaklık değerlerinin yüksek olması çok kafama takılıyordu ve şu an sorunum çözüldü, çok sağol.

Ayarlarım :
CPU Core -261mV
Cpu Cache - 151mV
Turbo Boost Long Power Max 45
Turbo Boost Short Power Max 80
Turbo Time Limit 80

Mavi ekran veya herhangi bir sorunla karşılaşmadım, sadece CPU Cache kısmını -200mV yapınca bilgisayarım dondu restart atarak stabil ayarlarına geri döndürdüm ve şuan tüm teslerini bitirdim gayet stabil, sıcaklık değerli olsun performans olsun çok memnunum.
Eki Görüntüle 624857
Tüm bu işlemler bir problem çıkartmadı ama şöyle bir sorunum var bilgisayarı güç tasarrufu moduna aldığım anda mavi ekran yiyorum. Bilgisayarı sıfırla seçeneğinden bilgisayarı sıfırladım fakat şuanki bilgisayarın üzerindeki windows üzerinden sıfırladım yenisini mi indirmem gerekiyor kafam çok karışık. :D

Hocam dediklerinizi yapıyorken pc donmaya başladı ne yapabilirim? Programa giremiyorum?
Hocam hallettim ama sıcaklıklarım normale göre arttı.

ThrottleStop.ini isimli dosyayi silerseniz ThrottleStopta yaptiginiz ayarlar silinir. Sildikten sonra "Yeniden Baslat" ile cihazi kapatip acin.
Hala programi acamiyorsaniz sorunun kaynagini aramak yerine temiz format atmak daha hizli bir cozum olur. Undervoltdan kaynakli sorunlari bulmak hayli zordur. Herhangi bir Windows ya da program dosyasi bozulmus olabilir.
Screenshot (187).png

Hocam fabrika ayarlarına döndürüyorum şu anda. Sadece programı açarken sıkıntı oluşuyordu, bilgisayar donuyordu ama son açtığımda herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Ayarları da kendisi sıfırlamıştı. Sıcaklık sorunu baş gösterdi eğer olmazsa temiz format atacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı