Thunderbolt ile 3080 eGPU kullanmak için nelere dikkat edilmeli?

LokmanTekin

Kilopat
Daha fazla  
Selam. Thunderbolt 4 veya 3'e sahip bir laptop alıp Thunderbolt kullanarak RTX 3080 bağlamak istiyorum. Gelişmiş grafikli oyunlar oynamak için bu sistemi kuruyorum. İnternette harici veya dahili monitör, işlemci, Thunderbolt kablosu gibi birçok şeyin performansa ciddi etki ettiğini gördüm. Öğrendiğim bilgilerin hangisi ne kadar doğru bilemiyorum. Bu yüzden hem kendim için hem de benim gibi Thunderbolt ile sistem kurmak isteyenlere de bilgi sağlaması açısından sizden yardım almaya karar verdim.

Thunderbolt ile ekran kartı bağladığımızda performansa etki eden şeyler nelerdir?

Daha düşük performans kaybı yaşamak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Thunderbolt ile bağlanan RTX 3080 ile masaüstü RTX 3080 ve Mobile RTX 3080 arasında ne kadar performans farkı olur?

Thunderbolt ile ekran kartı bağlamak herhangi bir optimizasyon veya sürücü sorunu oluşturur mu?

Thunderbolt 4 kullanmak 3'e göre performans farkı oluşturur mu?

Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi sosyaller...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla;
Thunderbolt 4 ile PCIe x16 slotunun performansını alırsınız. Kablonun kalitesinin etki edeceğini düşünüyorum, zira portun hız kaybı yaşatacağını sanmıyorum.
Dışarda harici kutuda kullanmak mantıklı olur diye düşünüyorum, Asus'un kendi laptopu için kullandığı fanlı bir kutu vardı, gerçi onların kendi öznel bağlantı portu falan vardı. Performans soğutmaya bağlı olduğu için (kablo orijinalliği dışında) şöyle kutular var harici ekran kartı koymak için, soğutma için tavsiye ederim. Örnek fotoğraf:

2.png

Örnek link: https://www.amazon.com/Razer-Core-T...nal+graphics+card+dock&qid=1680333122&sr=8-19

Şurdan listeye de bakabilirsiniz: Best eGPU Enclosures – March 2023 External GPU Buyer Guide | eGPU.io

Masaüstü 3080 ile %0.1 fark oluşabilir, Kablo, soğutma, riser slotunun kalitesi (PCIe 4.0/3.0 olması). Mobil 3080'den daha performanslı olacağı açık. Çünkü kart aynı masaüstü PC kartı.
Sürücü veya optimizasyon sorunu olmaz. Sistemde iki ekran kartı olarak görülür, biri işlemciye gömülü olan, diğeri 3080 için olan. Mesela, GTX 1660Ti var ise onun sürücülerini silip temiz kurulum ile 3080'in sürücülerini kurarsınız. Sürücü indirip yükleme ekranında temiz kurulum için seçenek sunuyor size (işaretlenmemiş şekilde) o kutucuğu işaretleyip kurulum yaparsınız. (Fabrikasyon ayarlarına sıfırlama gibi bir yazı.)
Thunderbolt 3 ve 4 arasında veri aktarım hızı farkı olduğu için performans farkı da olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam Thuderbolt 3 için max. kart kapasitesi 3070 olarak hatırlıyorum. Yani 3080 ve daha üstü için Thunderbolt 4 gerekebilir.

Kabaca bir şeyler şekillenmiştir umarım kafanızda. Hatam varsa bilgili arkadaşlar düzeltirse ben de bilgilenmiş olurum. Lenovo Y50-70 eski cihazım için ben de benzer sistemi kurabilmek için araştırma yapmıştım. Hatırladıklarım bunlar.

Geri
Yukarı