THY, 26 Yıllık A340'larını Sattı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 5B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Türk Hava Yolları, 1993'ten bu yana kullandığı dört motorlu, uzun menzilli yolcu uçakları Airbus A340-300'leri sattı. Filoda bu uçaklardan 4 adet kalmıştı.

Uçaklar Dubai merkezli Aali Investments LLC şirketine satıldı. Geçtiğimiz gece Deli Mayk Atatürk Havalimanı'ndan kalkarak Güney Afrika'ya doğru yolculuk etti.

Yeni A350'ler ve B787'ler için yer açılmaya başladı bile. Güzel bir karar oldu. Bu uçaklar alınmadan önce hem para kaynağı oldu hem de yer açıldı.

Turkish-Airlines_THY_Airbus-A340_TC-JDN_July-2014.jpg

Son düzenleme:
Eski uçakları neden alırlar? Maliyet falan derdim ama alanların ülkesi çok zengin ve kendilerininde yeni uçak alabilecek kapasitesi vardır diye düşünüyorum.
Deli Mayk'ı yolladılar geçen de, kalanlar da sıra sıra gönderilecek. Karşı tarafın kullanım amacına uyuyor demek ki aldılar. Bizim işletmemiz sağlam olduğundan, 26 yıllık da olsan bir güven duyarlar tabii ki.

Bizim de filomuza uymuyorlardı artık, elden çıkması çok güzel ve doğru oldu yani. Kim almış, ne etmiş pek de umursadığım konu değil :)

Eski uçakları neden alırlar? Maliyet falan derdim ama alanların ülkesi çok zengin ve kendilerininde yeni uçak alabilecek kapasitesi vardır diye düşünüyorum.

Her uçuştan önce uçak kalkabilir raporu alınması ve düzenli bakım yapılması, uçakları alınabilir en sağlam 2. el araçlar yapmakta :)

Deli Mayk'ı yolladılar geçen de, kalanlar da sıra sıra gönderilecek. Karşı tarafın kullanım amacına uyuyor demek ki aldılar. Bizim işletmemiz sağlam olduğundan, 26 yıllık da olsan bir güven duyarlar tabii ki.

Bizim de filomuza uymuyorlardı artık, elden çıkması çok güzel ve doğru oldu yani. Kim almış, ne etmiş pek de umursadığım konu değil :)
Bunların garantisi falan oluyor mu?
Bir de kaç dolara sattılar?

@Jira Boing 737 Max olayı nedir? Bir çok ülke bu uçaklarla uçuşları iptal etmiş. THY'de ise şuan kullanımda 11 adet bu uçaklardan varmış. THY hangarlara kaldırdı mı uçakları ?

@Jira Boing 737 Max olayı nedir? Bir çok ülke bu uçaklarla uçuşları iptal etmiş. THY'de ise şuan kullanımda 11 adet bu uçaklardan varmış. THY hangarlara kaldırdı mı uçakları ?
Amerika dahil birçok ülke bu uçaklar için hava sahasını kapattı. Biz de kapattık. Şirketler de B737 MAX uçaklarını hangara kaldırdı. Bizimkiler de şu an hangarda yatıyor. Bu konuda daha detaylı konuşmuştuk, bakabilirsin.

Eski uçakları neden alırlar?
Bu uçak ona uygun geliyordur ve temiz ikinci el mantığı gibi düşünebilirsin:) Yani geçmiş raporlarında kazası yok bakımları tam yapılmış eksiksiz eksiksiz bir uçak. Garanti olayı, uçağın kayıt defterleri, bakım defterleridir. Uçağın bütün seceresi oradan çıkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı