Ticarete nereden başlanır?

Krain

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Diyelim ki 10.000 TL'lik bir sermayem bulunuyor. Fikir olarak da tekstilden yürümek istiyorum. Küçük çaplı bir iş ama nereden başlayacağımı, nereye danışacağımı hiç bilmiyorum. Bilgisi olan buyursun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.
Diyelim ki 10.000 TL'lik bir sermayem bulunuyor. Fikir olarak da tekstilden yürümek istiyorum. Küçük çaplı bir iş ama nereden başlayacağımı, nereye danışacağımı hiç bilmiyorum. Bilgisi olan buyursun.
Nerede oturuyorsunuz?
Eminönü'ndeki kumaşçılardan kumaş alıp ucuz bir terziye penye diktirip sonra o penyeleri pazarda satabilirsiniz.

Şöyle başlamak isterim: Fikir. Fikir bulun hocam. Fikrin basitliği veya zorluğu sizin meseleniz. Zor yolu seçip zordan parayı kırarım diye düşünmeyin. Çok çalışacağınıza akıllı çalışın. İşinizi kurmadan önce bir network ağı kurmaya çalışın. Bunun için gerçekten çabalayın. Bağlantıları olan, paraya ve parası olanlara erişebilecek insanlara ulaşmaya çalış. Fikrine yatırımcı bulabilirsen ne kadar güzel olur tahmin edemezsin. Bunlardan sonra işiniz için küçük çaplı fason üretim yaptırın derim. Tekstil ise alanınız bastırın gömleği, t-shirt'ü basın kendi markanızı. Bunlar sadece başlangıç tabii. 10.000 TL gibi bir paraya anca üretimi halledersiniz. Reklam işi size kalır. Bireysel olarak başlayın pazarlamaya. Üniversite öğrencileri(sadece kendi şehrinizle sınırlı kalmayın üniversite öğrencileri konusunda), kafe çalışanları ve çeşitli dükkanlara numune ürün bırakın. İlk satış için tabii ki. Müşteri toplayan diğer satıcılar sizden mal isteyecektir. İstemese bile onlara belli bir prim karşılığı mal satışı teklif edin. %25 gibi mesela. Kar/zararı hesaplayarak yapın bunu. Mümkünse ürün paketlerinize sticker ile kendi yerinizin adını ve adresini koyun. Bu stickerın yanına QR kod da ekleyebilirsiniz. Güzel olabilir. İçinden indirim kodu falan çıkabilir. Şimdilik bu kadar yazayım. Hayırlı işler dilerim. Kolay gelsin.
Al sat yap hocam?
Altın, dolar, araba vs.

10000'den çok daha fazla para gerektiriyor. Üstüne riskli ve kar marjı düşük ve hiç stabil değil. Bu açıdan sadece parasını ve zamanını heba etmiş olur. Dediğiniz taktik 100k gibi bir para için olabilir ama şu anki piyasa da o da zor.

Merhabalar.
Al - sat yapabilirsin fakat bu işle daha önce uğraştım, çok zordu. Emeğinin karşılığını alamıyorsun, kesinlikle değmez. Onun haricinde yapabilirim diyorsan emlak işiyle uğraşabilirsin. 10.000 liraya hesabı kapatabilir misin, orasını bilmem ama elde az para varken yapılabilecek en mantıklı işlerden biridir. Bu arada YTD (yatırım tavsiyesi değildir), sadece fikrimi belirttim.

Yeni konular

Geri
Yukarı