Ticarete nereden başlanır?

Merhaba nerde yaşıyorsun?
Ankara
Al - sat yapabilirsin fakat bu işle daha önce uğraştım, çok zordu. Emeğinin karşılığını alamıyorsun, kesinlikle değmez. Onun haricinde yapabilirim diyorsan emlak işiyle uğraşabilirsin. 10.000 liraya hesabı kapatabilir misin, orasını bilmem ama elde az para varken yapılabilecek en mantıklı işlerden biridir. Bu arada YTD (yatırım tavsiyesi değildir), sadece fikrimi belirttim.
Hocam, bahsettiğiniz olayı biraz açar mısınız?
10K para ile pek bir şey yapabileceğini düşünmüyorum şahsen.
İnternetten satış daha mantıklı geliyor Amazon gibi yerlerden o paraya 2 aya kalmaz batarsınız dükkan açmaya kalkarsanız.
Yok zaten dükkan açmak gibi bir niyetim yok ucuz bir ürün buldum diyelim, ona kar marjı ekleyerek ve geliştirerek satmaktan bahsediyorum direk 1000 TL'lik bir ürün satmayı düşünmüyorum.
Şöyle başlamak isterim: Fikir. Fikir bulun hocam. Fikrin basitliği veya zorluğu sizin meseleniz. Zor yolu seçip zordan parayı kırarım diye düşünmeyin. Çok çalışacağınıza akıllı çalışın. İşinizi kurmadan önce bir network ağı kurmaya çalışın. Bunun için gerçekten çabalayın. Bağlantıları olan, paraya ve parası olanlara erişebilecek insanlara ulaşmaya çalış. Fikrine yatırımcı bulabilirsen ne kadar güzel olur tahmin edemezsin. Bunlardan sonra işiniz için küçük çaplı fason üretim yaptırın derim. Tekstil ise alanınız bastırın gömleği, t-shirt'ü basın kendi markanızı. Bunlar sadece başlangıç tabii. 10.000 TL gibi bir paraya anca üretimi halledersiniz. Reklam işi size kalır. Bireysel olarak başlayın pazarlamaya. Üniversite öğrencileri(sadece kendi şehrinizle sınırlı kalmayın üniversite öğrencileri konusunda), kafe çalışanları ve çeşitli dükkanlara numune ürün bırakın. İlk satış için tabii ki. Müşteri toplayan diğer satıcılar sizden mal isteyecektir. İstemese bile onlara belli bir prim karşılığı mal satışı teklif edin. %25 gibi mesela. Kar/zararı hesaplayarak yapın bunu. Mümkünse ürün paketlerinize sticker ile kendi yerinizin adını ve adresini koyun. Bu stickerın yanına QR kod da ekleyebilirsiniz. Güzel olabilir. İçinden indirim kodu falan çıkabilir. Şimdilik bu kadar yazayım. Hayırlı işler dilerim. Kolay gelsin.

10000'den çok daha fazla para gerektiriyor. Üstüne riskli ve kar marjı düşük ve hiç stabil değil. Bu açıdan sadece parasını ve zamanını heba etmiş olur. Dediğiniz taktik 100k gibi bir para için olabilir ama şu anki piyasa da o da zor.

Gerçekten hatrı sayılır bir yorum mentalitem bu yönde ancak üretimi vesaire nerede yaptıracağımı tam olarak bilmiyorum diyelim ki fikir olarak t-shirt gömlek sizin dediğiniz gibi bunu bir fabrikayla mı görüşmem lazım? İlk adımı ürün olarak belirledikten sonra nereye atmalıyım sorun burada. Bu arada teşekkürler güzel yorumunuz için.

Son düzenleme:
Gerçekten hatrı sayılır bir yorum mentalitem bu yönde ancak üretimi vesaire nerede yaptıracağımı tam olarak bilmiyorum diyelim ki fikir olarak t-shirt gömlek sizin dediğiniz gibi bunu bir fabrikayla mı görüşmem lazım? İlk adımı ürün olarak belirledikten sonra nereye atmalıyım sorun burada. Bu arada teşekkürler güzel yorumunuz için.

Hocam daha küçük üreticiler var. Bildiğiniz t-shirt bastıran. Buralardan bastırarak başlayabilirsiniz. Amacınız gerçekten fabrikalarla fason üretim yapmaksa ki ben bu fikirden yanayım. Fabrikalar ile görüşün. İletişime geçin. Network ağınızdaki kişiler ile bu konuda bilgi alın veya sizi onlar ile irtibata geçirsinler. Uygun fiyatlı yerler ile konuşun ve bir anlaşmaya varın. Bu sayede mal tedariği ve ücret tedariği kesinleşerek bir ticaret döngüsüne girer ve işinizi sürdürebilirsiniz.

Hocam daha küçük üreticiler var. Bildiğiniz t-shirt bastıran. Buralardan bastırarak başlayabilirsiniz. Amacınız gerçekten fabrikalarla fason üretim yapmaksa ki ben bu fikirden yanayım. Fabrikalar ile görüşün. İletişime geçin. Network ağınızdaki kişiler ile bu konuda bilgi alın veya sizi onlar ile irtibata geçirsinler. Uygun fiyatlı yerler ile konuşun ve bir anlaşmaya varın. Bu sayede mal tedariği ve ücret tedariği kesinleşerek bir ticaret döngüsüne girer ve işinizi sürdürebilirsiniz.
Bende fason üretimden yanayım teşekkürler hocam. Başarılar.

Ticaretin 1. kuralı yeterli sermaye olması lazım. 10 bin TL ile yatırım harici ticaretle bir kazanç elde etmen pek mümkün değil. Şu an küçük esnaflık için bile 100-150 bin TL sermayen olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı