Tilgin modemden kurtulmanın yolu...

Ttnet'in fiber internet kullanıcıları için tilgin modem kullanmasını beğeniyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    40
Konuya mudahil olduğum için aradan zaman geçmesine rağmen konuyu hortlatma gereği duydum :) tilgin modem(router) dan kurtulabilirsiniz tabi fiber direk tilgin' a girmiyorsa. (Fiber ekstra bir cihaza giriyor ethernet olarak çıkıp tilginin wan portuna giriyor gibiyse) Şuan ttnetin yada diğer servis sağlayıcıların verdiği bir çok modem adsl/vdsl üzerinde 4 tane ethernet portu hariç wan portu bulunmakta. Siz normal modemin içine girip dsl wan bağlantılarını sileceksiniz bunun yerine wan portu üzerinden pppoe bağlantısı yapacaksınız. (interface olarak dsl değil wan seçilecek) vpi vci herkesin bildiği üzere internet için 8/35 portu olacak. Eğer evinizde tivibu varsa buradan sonraki ayarlarda tivibu için.Yine wan bağlantısı oluşturacaksınız fakat pppoe olmayacaksınız tivibu için ikinci wan ı oluşturup vpi/vci 0/55 olacak (55vlanı tivibu içindir) ve static ip değilde dhcp olacak. bu şekilde yaptığınız da modeminiz hem internet hemde iptivi ipsi alacaktır. Modeminizde multicast destekliyorsa zaten tivibunuz direk çalışacaktır. Eğer desteklemiyorsa üzgünüm tilgine devam edeceksiniz yada wan portlu bir router alacaksınız yada benim gibi eski modeminizi kullanacaksınız. (hepsi denenmiş ve çalışmaktadır.)

Ben bu işlemleri mikrotik hap ac lite ile gerçekleştiriyorum tek farkı bu.

Saygılar.

Dün evime türk telekom fibernet bağlattırdım. Cumartesi günü evime gelip 2 tane cihazı kurdular. Fiber optik kablo ilk önce bir cihaza giriyor. Daha sonra başka bir tilgin modeme wan bağlantısıyla giriyor. Şimdi benim sormak istediğim elimde 1 ay önce fiber nete geçeceğim diye aldığım asus ac68u fiber destekli bir modemim var. Ben bunu nasıl kullanabilirim acaba ? Kullanıcı adı şifremi asus modemime girecek miyim? Tam olarak işlemleri nasıl yapacağım? Acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar herkese iyi akşamlar dilerim.

Biraz daha açık olarak anlatırmısınız benim 2 tane modem var. Hangi kabloyu nereye bağlayacağım hiç bilmiyorum şuan ?

Arkadaşlar Tilgin HG 2331 modeli var kuzenimde ve fiber kullanıcısı. Onda da yazılım güncellemesi yapmaya çalışıyor Türk Telekom ve başarısız oluyor modem kullanılmaz hale geliyor servis gelip düzeltiyor. Elektrik gidip gelince SSID ve şifre sıfırlanıyor. Arayüz berbat. Kablosuz çekim gücü benim eski Pirelli marka modemimden bile berbat. Sevilmeme sebebi sevilecek yanı olmaması.

Arkadaşlar Tilgin HG 2331 modeli var kuzenimde ve fiber kullanıcısı. Onda da yazılım güncellemesi yapmaya çalışıyor Türk Telekom ve başarısız oluyor modem kullanılmaz hale geliyor servis gelip düzeltiyor. Elektrik gidip gelince SSID ve şifre sıfırlanıyor. Arayüz berbat. Kablosuz çekim gücü benim eski Pirelli marka modemimden bile berbat. Sevilmeme sebebi sevilecek yanı olmaması.
Arayüzde sağ üstte "Ayarları Kaydet" var oraya basarsa elektrik kesilince ayarlar sıfırlanmaz. Diğer maddelerde haklısın.

Konuya mudahil olduğum için aradan zaman geçmesine rağmen konuyu hortlatma gereği duydum :) tilgin modem(router) dan kurtulabilirsiniz tabi fiber direk tilgin' a girmiyorsa. (Fiber ekstra bir cihaza giriyor ethernet olarak çıkıp tilginin wan portuna giriyor gibiyse) Şuan ttnetin yada diğer servis sağlayıcıların verdiği bir çok modem adsl/vdsl üzerinde 4 tane ethernet portu hariç wan portu bulunmakta. Siz normal modemin içine girip dsl wan bağlantılarını sileceksiniz bunun yerine wan portu üzerinden pppoe bağlantısı yapacaksınız. (interface olarak dsl değil wan seçilecek) vpi vci herkesin bildiği üzere internet için 8/35 portu olacak. Eğer evinizde tivibu varsa buradan sonraki ayarlarda tivibu için.Yine wan bağlantısı oluşturacaksınız fakat pppoe olmayacaksınız tivibu için ikinci wan ı oluşturup vpi/vci 0/55 olacak (55vlanı tivibu içindir) ve static ip değilde dhcp olacak. bu şekilde yaptığınız da modeminiz hem internet hemde iptivi ipsi alacaktır. Modeminizde multicast destekliyorsa zaten tivibunuz direk çalışacaktır. Eğer desteklemiyorsa üzgünüm tilgine devam edeceksiniz yada wan portlu bir router alacaksınız yada benim gibi eski modeminizi kullanacaksınız. (hepsi denenmiş ve çalışmaktadır.)

Saygılar.
Hocam banada yardımcı olabilirmisiniz bu tilgin modemden tamamen kurtulmak nasıl oluyor yani arada bağlı kalmasın bile istemiyorum(bridge mod olarak) kendi Asus modemimi gelen cat kablosunu direk takıp kullanmak istiyorum teşekkürler.

Saygılar.

Bende arayüz böyle vpi vci ayarı yok ne yapmalıyım.

Ekran Resmi 2018-06-01 14.26.22.png Ekran Resmi 2018-06-01 14.26.15.png

Bende arayüz böyle vpi vci ayarı yok ne yapmalıyım.

Eki Görüntüle 303031 Eki Görüntüle 303032

Boşuna uğraşmayın ben 1 buçuk yıl uğraştım bu tılgın yanında başka modem kullanılsada yine aynı yani arada bu olmayacak hiç yalnız şöyle bişey var evde eski telefonum 5s çok sıkıntılıydı sürekli atıyordu fakat samsung tv laptop kablosuz bağlı ve çok iyidi bağlantı kopmuyordu daha sonra telefonu değiştirdim iphone 7 aldım bağlantı şuan çok iyi kardeşime verdim 5s i hala sıkıntılı birde bende hg 2331 vardı iptal ettim hg 2301 verdiler bunda pek sıkıntı yok yani aldığınız cihazların "ac" desteği ve wifi özellikleride etkiliyor.

IMG_2947.PNG

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı