Tırnak batması nasıl rahatlatılır?

SHER-LOCKED

Megapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Dostlar, sol ayak baş parmağında tırnak batması var sağ tarafından. Ve dokunmam yetiyor acıması için. Internette atasına pamuk falan sokun diyorsun ama bırakın arasını açmayı tırnak markasının ucunu hafif soksam dayanılmaz bir acı hissediyorum. Bu acıyı hafifletmenin bir yolu yok mu?

Öncelikle geçmiş olsun ben de tırnak batması denen şeyi yaşadım. Doktor korkumdan dolayı kendiliğinden geçer diye tam 1 yıl dayandım ama anladım ki gerçekten de geçmeyecek mecburen operasyon geçirdim. Sonuç olarak 15 dakikalık operasyon için boşuna eziyet çekmişim. Tırnağımın sadece yan taraflarını aldılar o açıdan da iyileşme süreci de kısa oldu. Buradan bu hastalığı çekenlere tavsiyem erkenden doktora gidin eğer doktor operasyon derse hemen olun :)

Sakın doktora gitmeyin. Çözümü tırnağı söküp alarak yapıyorlar. Bir ayak bakım merkezine gidin. Tel takıyorlar. Tırnak yatağı ile birlikte tırnağı açıyorlar. Ortalama 6 ay sürüyor. Ben yaptırdım. Hiç bıçak altına yatırmadan düzelttiler. Daha önce bir genel cerraha gitmiştim. Tırnağının batan kısmını keser alırım demişti ama garanti de vermemişti. Sonuçta yine aynı şekilde çıkabilir. Çünkü tırnak yatağı sabit duruyor. Tırnak batması bir daha yaşamamak için yanlardan açılır diye sıkan ayakkabılar almayın. Ayakkabı satıcısı kalkıp "yanlardan esner" dedikleri zaman direk tersliyorum. "Uzamaz kardeşim, uzamaz" diyorum. Aykkabı yanlardan kavrayacak. Kesinlikle sıkmayacak. Yoksa zamanla ezilen parmaklarda tırnak batması oluşabilir.

Ekleme: internette direk "tırnak teli' yazın, bu işlemi yapan ayak bakım sağlığı merkezleri var. Onlar bu işlemi yapıyorlar.

Lisedeyken başıma gelmişti. Eve geldiğimde ayakkabımı çıkarıyordum çorabım kan olmuş. Hastaneye gittim tırnağı çekeceklerini söylediler. Çektirmeden eve geldim. Tırnak makasını dezenfekte edip canım yana yana tırnağı batık yerden kaldırıp tırnak makasının kafasını soktum araya kestim. Sonra batık yarasını oksijenli su ile temizleyip sardım. 2 gün sonra önemli ölçüde iyileşmişti.

Lisedeyken başıma gelmişti. Eve geldiğimde ayakkabımı çıkarıyordum çorabım kan olmuş. Hastaneye gittim tırnağı çekeceklerini söylediler. Çektirmeden eve geldim. Tırnak makasını dezenfekte edip canım yana yana tırnağı batık yerden kaldırıp tırnak makasının kafasını soktum araya kestim. Sonra batık yarasını oksijenli su ile temizleyip sardım. 2 gün sonra önemli ölçüde iyileşmişti.
benim yaşadığım o kadar ağırki anlatamam sol ayağımın baş parmağı iki tarady inanılmaz derecede şiş ve artık kabuk felan bağlıyor sürekli intihabı var temizliyorum bende. yarın doktora gidicem 1 kere ameliyat olmuştum sadece iğne vurulduğunda acıyordu.

Hastaneye gidebilirsiniz. 15-20 dakika arası süren küçük bir operasyon ile batan yeri çekiyorlar.
İşe yaramiyor tekrardan tirnak uzadiginda devam ediyor batma.

Batman sorununu çozmek istiyenler için taktigi var. Bicak falcata gibi keskin bir aleti alin ve tirnagin ortasini kaziyin. Tirnak tabakasi incelene kadar her gun soyun(patates soyar gibi). Tirnak yanlardan uzamak yerine orta kisimi incelttiginiz için ince karmabi kalinlaştirmaya yogunlaşacak.

İşe yaramiyor tekrardan tirnak uzadiginda devam ediyor batma.

Batman sorununu çozmek istiyenler için taktigi var. Bicak falcata gibi keskin bir aleti alin ve tirnagin ortasini kaziyin. Tirnak tabakasi incelene kadar her gun soyun(patates soyar gibi). Tirnak yanlardan uzamak yerine orta kisimi incelttiginiz için ince karmabi kalinlaştirmaya yogunlaşacak.
Abimde batma vardı çok kötüydü gitti hastaneye düzeldi şu an bir sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayısız kez tırnak batması yaşadım 2 kez ilerledi antibiyotikle geçmedi ve operasyon oldum birini devlet hastanesinde oldum yaparken uyuşturucu iğne vurmadılar bütün hastaneyi inlettim. İkincisinde özel hastane de oldum hissetmedim bile ve doktor iyi yapmış birdaha batma olmadı ordan. Ve operasyondan sonra hastaneyle işin bitmiyor bir sürü kez muayneye gidiyorsun ayağın sargıda. Gelelim kazandığım tecrübeme. Tırnağın ete battığı icin canın acıyor ve ilerleyip iltihaplanma riski yüksek o yüzden tırnak makasiyla acısa da yavaş yavaş tırnağı kaldırıp peçete veya pamuk sokmalısın ve minnacık koyma, tırnağı hafif kaldırdığını hisset ve kolonya ile yap. İltihap kapıp geçtiği de oldu bende kolonya ile çok uğraşmıştım ama zor yani. Batmanın da tipleri oluyor bazıları acısa da dayanılıyor ama bazıları dayanılcak gibi değil. Peçete koyarsan geçme ihtimali çok yüksek o yüzden bu acıyı göze almalısın.( Bu kadar yazdıktan sonra konunun 3 yıl önce açıldığını gördüm silmek istemedim)

Geri
Yukarı