Tırnak Batması

ErenY

Kilopat
Arkadaşlar baş parmağımda yaklaşık 1 ay önce mor bir şişlik oluştu sağlık ocağında tırnak batması dedi doktor. Krem ve hap yazdı, kullandım ardından şişlik büyüdü iltihap olarak ve sonunda patlattım. İlk 1-2 hafta rahattım sonra bir baktım ki aynı yer tekrar iltihap kapmış mor olmuş. Eskisinden çok daha küçük, hiç acıtmıyor. Sağlık ocağına tekrar gittim tırnağını çektirmelisin dedi doktor, korktum bir kere daha hap yazdırdım ve krem duruyordu. Kremi hala düzenli olarak kullanıyorum, bir süre sonra tekrar patlatacağım orasını, ama tırnağımı çektirmek istemiyorum. Bunun ne gibi sonuçları olabilir, 3. kere çıkar mı? Bilgisi, deneyimi olan arkadaşlar yardım ederse çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tedavi edilmezse hayatının geri kalanı boyunca yaşayacağın bir durum. Bende de 4 sene önce tırnağımın üstüne tuhaf bir şekilde düşmem nedeniyle tırnağın bir kısmı sürekli ete batıyor ve iltihap yapıyor. Tedavisi de tırnağı çektirmek falan değil. Tırnağın kenarlarını kesip batan kısmı yakarak yapıştırıyorlar bir daha batmıyor. İltihap sürekli sürekli oluşuyorsa batan tırnağı çıkarmaya çalışın. Ben batan tırnağı çıkartıp 3-4 ay rahat ediyorum sonra yine batıyor. Benim için uğraşmaya değmez lakin dediğiniz gibi 2 haftada bir oluyorsa cidden sıkıntı tedavi edilmesi lazım bence.

Çıkar hocam, ben şöyle bir çözüm buldum onu uyguluyorum, tırnak makasının törpüsünün ucuna küçük bir pamuk koyup batan taraftaki tırnağı kaldırması için bastırıyorum.Bir süre sonra batan tırnak ortaya çıkıyor ve onu tırnak makasıyla kesiyorum uzun süre sorun yaşatmıyor.Ama bu bir döngü yani, çektirmenin yararlı olmadığını söylüyor ayrıca herkes, tekrarlayabiliyormuş.

Manikür mü diyorlar Pedikür mü hiç bilmiyorum sadece kulak aşinası ordakiler daha iyi biliyor bence şurda bir batma var de onlar düzenli olarak kesiyorlar. Aynısına benzer babamda vardı sürekli tırnakları etine batıyordu artık bundan hangisi ilgileniyorduysa ona gitti 2 ayda 1 filan ona gidip kestiriyor. Tırnağını çektirmek daha farklı bir şey biliyordum tırnak ile et arasında kabarık ya da tırnağın altındaki ve dahilinde tırnağın ezilmesi ve alttan şişik oluşup morlaşması filan.

Sağlık Ocağındakilere güvrnmiyorum brn bizim aile doktoru bir gittik mi sürekli ilaç yazıyordu Eczaneye girdiğimizde 60 TL üstü hep öderdik. Kısaca bence aile doktorları kafayı tırlatmış.

Bu arada kullandığın şeyleri sürekli kullanacaksın öyle aa gitti bırakim yok sonra daha dirençli geliyor bu hayırsız hastalıklar.

Çıkar hocam, ben şöyle bir çözüm buldum onu uyguluyorum, tırnak makasının törpüsünün ucuna küçük bir pamuk koyup batan taraftaki tırnağı kaldırması için bastırıyorum.Bir süre sonra batan tırnak ortaya çıkıyor ve onu tırnak makasıyla kesiyorum uzun süre sorun yaşatmıyor.Ama bu bir döngü yani, çektirmenin yararlı olmadığını söylüyor ayrıca herkes, tekrarlayabiliyormuş.
Aynısını bende yapıyorum lakin pamuk koyarken yumuşatıcı bir krem ile koyuyorum çünkü batan taraf tırnağın yanına değil altına doğru tuhaf bir şekilde. Krem koymanızı öneririm.

Cevaplarınız için teşekkürler, bir değerlendirme yapacağım. Hastaneye gidip durumu detaylıca öğreneceğim bir daha tekrarlarsa. Sonra gerekeni yaparım. Ama tırnak çektirmek kulağa hiç hoş gelmiyor.

Geri
Yukarı