TL düşmeye devam eder mi?

KKM baya etkili oldu. Gidip dövize yatırım yapmayın.
KKM baya etkili mi oldu :) KKM'ye ilk giriş 11.7'den oldu an dolar 14.7. 15 milyar USD hazinenin KKM sahiplerine ödemesi demek. KKM sürekli olmayacak, vade bitince ne olacak? Merkez Bankası rezervlerinde 15 Milyar dolar veya karşılığı TL var mı? PATLAYACAK. Sadece iktisada giriş dersi alan kişi bile bilir bunu.

KKM baya etkili mi oldu :) KKM'ye ilk giriş 11.7'den oldu an dolar 14.7. 15 milyar USD hazinenin KKM sahiplerine ödemesi demek. KKM sürekli olmayacak, vade bitince ne olacak? Merkez Bankası rezervlerinde 15 Milyar dolar veya karşılığı TL var mı? PATLAYACAK. Sadece iktisada giriş dersi alan kişi bile bilir bunu.
Patlar o ayrı da geçici de olsa piyasanın ateşi söndü.

Patlar o ayrı da geçici de olsa piyasanın ateşi söndü.
Sence söndürmüş mü bak bakalım. 2020 şubat ayından 5 Eylül 2021'e kadar dolardaki artış yalnızca %18, 5 eylülden sonraki trende bak. Devamlı ve devasa yükseliş. Türk milleti kadar balık hafızalı bir millet yok. Mesela :
  • 5 sene önce bugün dolar 3.64
  • 4 sene önce bugün dolar 4.06
  • 3 sene önce bugün dolar 5.80
  • 2 sene önce bugün dolar 6.98
  • 1 sene önce bugün dolar 8.25
  • bugün dolar 14.70

Senede ortalama 1 tl artarken bu sene ne kadar artmış farkında mısın? Daha da artacak.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    63,4 KB · Görüntüleme: 32
Türk milleti kadar balık hafızalı bir millet yok. Mesela :

Türk milleti doların artışının ana sebebini biliyor lakin siz her gördüğünüzü ekonomist sandığınız için onları dinleyip sizde profesör olmuşsunuz. hakaret etmeyi bırakıp düşüncelerini paylaşabilirsin. iç meseleleri bırakıp dış meselelere odaklanırsanız neyin ne olduğu anlarsınız. ben ekonomist değilim olmadığım halde doların artacağını çok iyi biliyordum şimdi ise sona gelindiğini de biliyorum bu benim düşüncem isteyen katılır isteyen katılmaz herkesin yorumu kendine.

Türk milleti doların artışının ana sebebini biliyor lakin siz her gördüğünüzü ekonomist sandığınız için onları dinleyip sizde profesör olmuşsunuz. hakaret etmeyi bırakıp düşüncelerini paylaşabilirsin. iç meseleleri bırakıp dış meselelere odaklanırsanız neyin ne olduğu anlarsınız. ben ekonomist değilim olmadığım halde doların artacağını çok iyi biliyordum şimdi ise sona gelindiğini de biliyorum bu benim düşüncem isteyen katılır isteyen katılmaz herkesin yorumu kendine.
Aynen hocam dış güçler yüzünden dolar 15 oldu. Faiz arttır faiz indir diye ekonominin oyuncak edilmesiyle alakası yok. Dünyada görülmemiş şekilde faiz indirip enflasyonun düşeceği masalına inanmak ila alakası yok. 1 ocak 2023'te dünyanın en iyisi olacağız değil mi hocam? Bugün de masalınızı dinlediniz mi? 1 ocak 2023 Lozan bitecek, bor çıkarıcaz TL dünyanın en değerli parası olacak biliyor musun, bizim iş yerindeki akif abi dedi. Çok feyizli bir abidir. İnanın :)

KKM diyenler geçmişteki ekonomik krizleri arastirabilirler🙂

@elburuz dolardan pahalı olsun diyen yok, kendi kendine triplere girme. Şu an herkes TL'nin değerinin artmasını istiyor. Paralar arasında denge olması lazım ve o denge 1 dolar = 15 TL değil. Ekonomistlerin işi oturup hesaplamak. Sallamasyon bir tahmin etmem gerekirse 1 dolar = 5-6 TL olması gerekir.

Tribe giren yok nereden yorumladıysan. İş yaptığım insanlar dolar düşüyor zarar ediyoruz ağlaşmasında senelerdir. Onlara söyleyebilirsin tribi. Senede bir yapılan maaş zammı sabit kalırken dolar karşısında yapacağı masraflar düşüyor. Düşmesini ister misin sen onun yerinde olsan. Dolarla kiraya veren dükkan sahibi düşmesini ister mi? Dolarla maaş almıyoruz ama sanki amerikadaymışız gibi sanki dolara endeksli harcıyoruz.

Amerika'da deli bir enflasyon var ve tarihinde neredeyse böyle bir enflasyon görülmedi. FED çok büyük faiz artışına gidecek ve dolar 16 TL'yi geçecek. Bunu görmemek için kör olmak gerekir. -YTD-

Amerika'da deli bir enflasyon var ve tarihinde neredeyse böyle bir enflasyon görülmedi.
ABD'de şu an enflasyonun çok yüksek olduğu doğru hocam ama ABD tarihinde çok daha yüksek enflasyonlar görülmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 1776'da kuruluşundan bu yana, bir önceki yıla göre gözlemlenen en yüksek enflasyon oranı 1778'de yüzde 29,78 idi. CPI'ın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen sürede, gözlemlenen en yüksek enflasyon oranı 1917'de yüzde 19,66 idi.

Kaynak: What's the highest inflation rate in U.S. history?

Günümüzde ise sadece yüzde 7.9 idi Mart ayında yüzde 8.4'e yükselmiştir.

Kaynak: United States Inflation Rate - March 2022 Data - 1914-2021 Historical - April Forecast
FED çok büyük faiz artışına gidecek ve dolar 16 TL'yi geçecek.
Evet bu doları yükseltecek fakat doların artmasındaki ana etken Avrupa, Rusya ile ilişkisini kestiğinden dolayı ABD ile yaptığı ticaret boyutunun büyümesidir.

ABD'de şu an enflasyonun çok yüksek olduğu doğru hocam ama ABD tarihinde çok daha yüksek enflasyonlar görülmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 1776'da kuruluşundan bu yana, bir önceki yıla göre gözlemlenen en yüksek enflasyon oranı 1778'de yüzde 29,78 idi. CPI'ın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen sürede, gözlemlenen en yüksek enflasyon oranı 1917'de yüzde 19,66 idi.

Kaynak: What's the highest inflation rate in U.S. history?

Günümüzde ise sadece yüzde 7.9 idi Mart ayında yüzde 8.4'e yükselmiştir.

Kaynak: United States Inflation Rate - March 2022 Data - 1914-2021 Historical - April Forecast

Evet bu doları yükseltecek fakat doların artmasındaki ana etken Avrupa, Rusya ile ilişkisini kestiğinden dolayı ABD ile yaptığı ticaret boyutunun büyümesidir.
O zamanki Amerika ile günümüzdeki Amerika aynı değil hocam.

Amerika'da günümüzde enflasyonun %1 artması bile çok çok büyük bir etken. FED geçen ay bile enflasyon bu kadar azmamışken faiz arttırımına gittiyse, önümüzdeki ay yine faiz arttırımına gidecektir.

FED zaten bu sene içerisinde çok kez faiz arttırımına gideceğini söyledi.

Geri
Yukarı