TL ile BTC almanın dezavantajı var mıdır?

espaov

Yoctopat
Daha fazla  
Selam, Bitcoin alımı yapacağım fakat şöyle bir detay dikkatimi çekti. Birçok insan ilk önce TL'yi USDT'ye çevirip öyle satın alım yapıyor, USDT ile almanın bir avantajı mı var? sonuçta bir ürün alıyoruz TL dolar karşısında değer kaybetse bile BTC/TRY de artış oluyor olması lazım(bildiğim kadarıyla).

Yanlış bilgi
Aynı zamanda USDT almış oluyorsun. Eğer aldığın USDT değer kaybederse USDT kaybetmiş oluyorsun, eğer değer kazanırsa paran daha fazla değer kazanıyor. Şuan USDT yüksek mesela, bu seviyeden USDT alıp almamak sana kalmış. TRY ile alırsan yatırdığın parayı TL olarak geri çekersin. USDT'ye çevirip BTC alırsan, elindeki BTC'yi sattığında paranı tekrardan TRY'ye çevirmelisin çekmek için. Mesela ben zamanında USDT 10 iken almıştım, şuan USDT 19 olması lazım, aynı zamanda USDT'den de kar ettim. Ne kadar biliyorsun bilmiyorum ama soru işareti kalmasın diye uzun açıkladım biraz.

Aynı zamanda USDT almış oluyorsun. Eğer aldığın USDT değer kaybederse USDT kaybetmiş oluyorsun, eğer değer kazanırsa paran daha fazla değer kazanıyor. Şuan USDT yüksek mesela, bu seviyeden USDT alıp almamak sana kalmış. TRY ile alırsan yatırdığın parayı TL olarak geri çekersin. USDT'ye çevirip BTC alırsan, elindeki BTC'yi sattığında paranı tekrardan TRY'ye çevirmelisin çekmek için. Mesela ben zamanında USDT 10 iken almıştım, şuan USDT 19 olması lazım, aynı zamanda USDT'den de kar ettim. Ne kadar biliyorsun bilmiyorum ama soru işareti kalmasın diye uzun açıkladım biraz.
Yanlış bir bilgi. BTC aldıktan sonra istediğin coin ve para birimine dönüştürebilirsin.

Tamamen bilgi kirliliği ve anlamsız bir cevap olmuş. Arkadaş net bir cevap beklerken açıklama adı altında belirsiz ve kısmen yanlış bir yanıt nasıl verebiliyorsunuz anlamıyorum.

Özet olarak hiçbir fark yoktur.

Öncelikle;
Aynı zamanda USDT almış oluyorsun
diye yazdığınız şey konu hakkında ne kadar yanlış bir cevap verdiğinizi en baştan gösteriyor. Merkezi borsalarda tek bir kripto para için birden çok parite mevcut. Merkeziyetsiz borsalarda ise bu pariteler çok daha fazladır. Örnek olarak ekran görüntüsünde Binance üzerinde ss'e sığmayanlar da dahil olmak üzere onlarca btc paritesi mevcut. Bu pariteler FIAT para birimi dediğimiz ülkelerin para cinsine ya da onlarca diğer kripto para birimine bağlı olabilir. Aynı zamanda USDT almış olmuyor. USDT ile BTC satın almış oluyorsun ki anlık olarak hangi birim ile BTC aldığının hiçbir farkı yok.
btc.png

USDT'ye çevirip BTC alırsan, elindeki BTC'yi sattığında paranı tekrardan TRY'ye çevirmelisin çekmek için
Aynı şekilde bu cümle de yukarıda bahsettiğim sebepten yanlış. USDT ile satın aldığınız BTC'lerinizi dilediğiniz şeye çevirerek farklı bir cüzdana çekebilirsiniz. Banka hesabınıza çekmek için de TRY başta olmak üzere USD EUR gibi seçenekler de mevcut. Tabii ki en uygunu BinanceTR üzerinden TRY olarak çekmek olacaktır.

Mesela ben zamanında USDT 10 iken almıştım, şuan USDT 19 olması lazım, aynı zamanda USDT'den de kar ettim.
Burada bahsettiğiniz şey ise olayı ne kadar anlamadığınızı özetler nitelikte.
Örnek olarak 1 USDT = 10 TL ve 1 BTC = 10.000 USDT olsun. Dolayısıyla 1 BTC= 100.000 TL olacaktır.
Hesabınıza 10.000 USDT atarak ve 1 BTC aldığınızı varsayalım. O anda BTC'nin TL karşılığı 100.000 TL olacaktır. Aradan biraz zaman geçsin ve 1 USDT = 20 TL ve 1 BTC = 20.000 USDT olsun. Bu durumda ne oldu? 1 BTC = 400.000 TL'ye denk oldu.

Siz en başta 10.000 USDT'yi 100.000 TL'ye çevirip 1 BTC alsanız ve aradan zaman geçip 1 BTC 400.000 TL olduğunda bu BTC'yi satsanız, bunu USDT'ye satmanız ile TL'ye satmanız arasında hiçbir fark yoktur. Sonuçta BTC tutmuş oluyorsunuz bu süre boyunca. BTC'yi sattıktan sonra iki birim arasında istediğinize çevirmekte özgürsünüz.

Zaten insanların bilgisiz bir şekilde az çok bir şeyler kazanacağım umuduyla girdikleri bu piyasa ile ilgili cevap aradıkları sorulara böyle baştan savma ve yanlış bilgiler vermenizi kabul edemiyorum maalesef.

Şunu da ekleyeyim :
Şuan USDT yüksek mesela, bu seviyeden USDT alıp almamak sana kalmış
diye bahsettiğiniz şey USDT'nin TL karşısındaki değeridir fakat BTC'nin USD karşısında değer kazanıp kazanmayacağı tamamen ayrı bir durumdur. BTC USD karşısında değer kazanırken ülke içerisinde USD değer kaybedebilir. Bu piyasalar ile alakalı bir şeydir. Bahsettiğim örnekle ilgili olarak BTC/USDT artış yaşarken USDT/TL'nin sizi TL bazında zarar ettirecek bir şekilde düşüşünün yaşanma ihtimali teorik olarak elbette vardır fakat güncel piyasa koşullarında bu durumun gerçekleşeceğine dair plan yapmak size bağlıdır.

Son düzenleme:
Siz en başta 10.000 USDT'yi 100.000 TL'ye çevirip 1 BTC alsanız ve aradan zaman geçip 1 BTC 400.000 TL olduğunda bu BTC'yi satsanız, bunu USDT'ye satmanız ile TL'ye satmanız arasında hiçbir fark yoktur.
Şu niyeyse aklıma gelmedi. Bunun için de sallamışım, yanlış bilgi verdiğim için kusura bakmayın.
şuan USDT 19 olması lazım, aynı zamanda USDT'den de kar ettim
Aynı zamanda bunu yazmam da biraz saç baş yoldurası olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı