TN panel ve IPS panel arasındaki hız farkı

Bu konuda ben de yeniyim ancak anlaığım kadarıyla IPS'ler genelde 4-5 ms oluyor.
YouTube'da 1ms vs 5 ms olarak aratınca birinin ağır çekimde karşılaştırdığı bir video var istersen ona bakabilirsin.
bakmadıysan bahsettiğim video

144hz ile 60hz karşılaştırmış benim merak ettiğim aynı hz değerindeki monitörlerden IPS olanı ve TN olanı.

Hocam filmlerde acayip bir fark olur onu net söyleyim bende IPS'de var TN'de TN panelde asla film izlemiyorum çünkü can sıkıyor.

Peki ya oyun olarak test ettiniz mi? dedikleri gibi bir hız farkı var mı?

Tepki süresindeki fark ghosting/input lag olarak dönebiliyor.
Tepki süresini hiç düşünmemiştim hatırlattığın için teşekkürler
IPS panelde renkler daha gerçekçi, doygun oluyor. Siyahlar daha siyah görünür IPS panelde. Mesela oyun oynarken düşman karanlık bir yere girerse onu görmen IPS panelde daha zor olur.

TN panelde ise görüş açısı dar. Mesela film izlemek için bir yere uzandığında, yattığında görüntü bozulur. O yüzden TN panel film izlemek için pek uygun değil.
alıntıdır.

1ms IPS bir monitör ile 1ms TN panel bir monitör arasındaki hız farkı ne kadar çok? Hatırı sayılır derece de mi? Bu işte hangi monitörü alacağımı belirleyecek.

Arkadaşlar şu yanlışlığı bir düzeltelim. IPS panel VA panelden daha hızlıdır.

Hız: TN>IPS>VA
Renk: IPS>VA>TN

Evet bu olayı ben de biliyordum. Bazı forumlarda hatta açıklama yazılarında hala VA, IPS'den daha hızlı diyenler oluyor.

TN ile IPS Arasındaki hız farkı ne denli etkili bunu inceleyen hiçbir yazı veya videoya denk gelmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı