TN paneller neden aşırı kötü gözüküyor?

Telefondaki AMOLED ekrandan TN panele geçince o kadar sinir bozucu geliyor ki bilgisayar başında oturmak istemiyorum bile.

Bende de TN var var ama diger panellere gore FPS oyunlarindaki dusuk gecikme gercekten fark ediliyor. Bir diger acidan da goruntunun cop oldugu dogru.

Son düzenleyen: Moderatör:
ViewSonic XG-2401 kullanıyorum, TN panele sahip ama görüntü bana gayet güzel geldi, hiç IPS kullanmadığım için de olabilir.

Bu IPS ekranlarda da var mı bilmiyorum ama odam her saat güneş alıyor, azıcık güneş gelince perdeyi indirmem gerekiyor.

Sabah PC kullanırken çok güneş gelince Storage Dark perdeyi çekip lambayı yakıp gece gibi yaşamam gerekiyor.

OLED'ler kontrast olarak mükemmel fakat ömür olarak kısa. Laptop gibi uzun ömür gereken cihazlarda ne kadar yaşar bilmiyorum. ASUS gibi diğer markalarda da oled laptoplar yaygınlaşacak gibi duruyor yine de. Ayrıca OLED masraflı bir teknoloji ve LG'nin tabiri caizse tekeli halinde. Gördüğünüz tüm tv markaları dahi oled panellerini LG'den tedarik ediyor. Bu da LG'nin kendi fiyat politikasını belirleyebildiği anlamına geliyor.

Her monitör konusunda belirtiyorum TN panel almak paranı çöpe atmak ile eş değer hangi oyunu oynarsan oyna. 1 ms ile 4 ms arasındaki fark anlaşılacakmış gibi sen CS:GO oynuyorsun TN alman lazım diyen insanlarla dolu forum. Gözüne saygısı olan adamın TN panelle işi olmaz bu kadar basit.

Kesinlikle haklısın uzun yıllar IPS monitör kullanan biri olarak TN panel MSI bir monitör aldım vallahi arızalı zannetim meğer hepsi öyleymiş. IPS harici monitör kullananlara şaşırıyorum daha doğrusu acıyorum.

Bu IPS ekranlarda da var mı bilmiyorum ama odam her saat güneş alıyor, azıcık güneş gelince perdeyi indirmem gerekiyor.

Bu dertten kurtulmak için Anti Glare (yansımasız) ekran özelliği olan monitör almalısın. Ben aldım ve güneşli günlerde oyun oynayamama probleminden kurtuldum. Sanırsam TN panellerde yok veya ben görmedim.

Samsung yavaş yavaş Amoled ekranları laptop piyasasına getirecektir. Zaten telefon kısmında onların kullanımı ile bence bu kadar yayıldı. Ekran yanması olacaktır fakat Oled ekranlı televizyonda üretimi var sıkıntı olsaydı televizyon üretmezlerdi. Aşağıdaki bilgisayar Amoled ekran mesela.

Bu dertten kurtulmak için Anti Glare (yansımasız) ekran özelliği olan monitör almalısın. Ben aldım ve güneşli günlerde oyun oynayamama probleminden kurtuldum. Sanırsam TN panellerde yok veya ben görmedim.

Çok da yaygın degil gibi, bazı monitörlerde bu özelliğin olup olmadığı yazmıyor bile.
Ekran tipi IPS Mat diyor o oluyor sanırım.

Geri
Yukarı