TN ve IPS monitörün farkları nelerdir?

Bütçe
5000

backlife

Hectopat
Makaleler
1
Monitör
Asus VG249Q
Merhaba arkadaşlar, şu anda ASUS VG248QG modelli TN panelli bir monitör kullanıyorum. IPS paneli çok övüyorlar ben de bu yüzden geçmeyi düşünüyorum. Söylediği kadar fark var mı? Mesela çok canlı ve parlak diyorlar. Benim yoğun ışığa karşı hassasiyetim var. Herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
TN panel artık eskide kaldı. IPS, görüntü olarak da çok daha iyi özellikler sunuyor TN'e göre. TN çok gereksiz parlak. IPS'te rahatlıyorsunuz. Eğer oyun, dizi, film, genel kullanım yapacaksanız IPS panelde durun fakat ben profesyonel olarak rekabetçi oyun oynayacağım derseniz TN alabilirsiniz. TN paneller hızlıdır fakat bu bütçede TN önermem. Sizin monitörünüz iyidir.

IPS panelin görüş açısı, renk doğruluğu daha iyi. Film için falan da en iyisi IPS panel. TN panel gecikme süresi en düşük olan panel. Fakat renk doğruluğu, canlılığı, görüş açısı, kalitesi kötü, rekabetçi oyunlar için uygun. Hassasiyet konusunda TN panel de sorun yaşamadıysan İPS’de de yaşamazsın.

TN Panel (FPS oyunları için biçilmiş kaftan) griden griye tepkime süresi en başarılı panel tipi. Renkler başarısız. Gündelik kullanım için çok müsait değil.
IPS panel hem gündelik hem oyun için ideal bir panel tipidir,renkleri daha iyi verir. Ne kadar teknoloji olarak ilerlesede bir tn panel hızını alamazsınız(piyasada satılan 1ms mprt monitörler buna örnektir)
Yada lenovo g 24 20 modelini ele alalım. 0.5 ms yazar fakat en hızlı modda gecikme süresi 4-6 ms gtg dir.
Ben fps oyunları oynayan bir insan olduğum için tn panel tercih ediyorum

İps al hiç pişman olmazsın deneyimim üzerine söylüyorum bunu bütçen 5000 zaten güzel bir monitör alabilirsin ama acele et zam geliyor monitörlere.

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Eskisi kadar rekabetçi oyunlar oynamadığım için gecikme süresine çok önem vermiyorum, hikayeli oyunlara yöneldiğim için renklerin doğruluğu için ips alacağım. Şu anda aklımda Asus vg249q modeli var. İyi midir ya da önerebileceğiniz bir monitör var mıdır?

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Eskisi kadar rekabetçi oyunlar oynamadığım için gecikme süresine çok önem vermiyorum, hikayeli oyunlara yöneldiğim için renklerin doğruluğu için ips alacağım. Şu anda aklımda Asus vg249q modeli var. İyi midir ya da önerebileceğiniz bir monitör var mıdır?
Rica ederiz. IPS Panel kullananlar toplansın. Ben IPS kullanmadığım için yardımcı olamıyorum.

Geri
Yukarı