TN vs IPS panel

brakarr1

Centipat
Merhaba 650-750 TL arası bir monitör bakıyordum aklıma yatan birkaç monitör var şu an fakat kimisi IPS panel için ışık sızması ölü piksel gibi sorunlar olabilir diyor fakat TN panelde çok kalitesiz diyorlar. Hangisine yöneleyim bilemedim 700 TL verdiğim monitördede ışık sızması ölü piksel gibi sorunla karşılaşmakta istemiyorum öneriniz nedir?
PS4 için alıyorum.

PS4 için bence kesinlikle IPS tercih edilmeli. Renk doygunluğu çok daha iyi. Işık sızması ve ölü piksel tamamen şans işi. Sorun çıkarsa iade edersiniz. İnternetten almanızı öneririm bu yüzden. Ama almadan önce aradaki farkı görmek istersiniz bir mağazaya gidip TN ve IPS panele bir bakın farkı o zaman anlarsınız.

TN panel kalitesiz değil. Kalitesiz ve kaliteli TN paneller olarak ayrılıyor. Yeni TN panaller IPS'i aratmıyor ama siz PS için IPS alın. O fiyata alınan TN panel güzel olmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

PS4 için bence kesinlikle IPS tercih edilmeli. Renk doygunluğu çok daha iyi. Işık sızması ve ölü piksel tamamen şans işi. Sorun çıkarsa iade edersiniz. İnternetten almanızı öneririm bu yüzden. Ama almadan önce aradaki farkı görmek istersiniz bir mağazaya gidip TN ve IPS panele bir bakın farkı o zaman anlarsınız.
Hepsiburadadan almayı düşünüyorumda diyelim ışık sızması veya ölü piksel durumuyla karşılaştım kolay birşekilde değişimini yapabilirmiyim sorun çıkartırlarmı garanti kapsamına girermi bu?

TN ve IPS kalıpları sabit değildir. Monitörden monitöre farklılık gösterir. Bazı TN monitörlerdeki görüntü diğer TN panellerden daha iyi olabiliyor. En iyisi canlı test ederek almak bizzat görmelisiniz.

650₺'ye aşağıdaki monitörü tavsiye ederim:
Bu benim en çok aklıma yatan monitördü zaten. Büyük ihtimallede bunu alırım fakat hepsiburada yorumlarına bakınca bazıları ışık sızması olduğunu söyledi o yüzden aklımda soru işareti vardı.

IPS paneller renk doğruluğu ve görüntüleme açısından üstündür. Kaliteli ve kalitesiz TN var arkadaşın dediği gibi ama kaliteli ve kalitesiz IPS de var. Her şey parana göre yani. 4-5 bin veremeyeceksen IPS her türlü daha güzel görüntüye sahiptir. Ki verirsen de yine cam gibi IPS paneller mevcut. TN panelde film izlemek istersin filmi açıp yatağa geçersin. Renk kötülüğünü geç bir de üstüne bakış açısından çıktığın için görüntü bi' garip durur. TN alan parasına apaçık yazık eder.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı