Çözüldü "To skip disk checking, press any key within 8 seconds" uyarısı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Elfidaaa

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
1 TB SSD
İşlemci
Intel Core i5
Merhabalar, laptopumu alalı 1 hafta olmadı. Valorant oynamak için indirdiğimde oyun uyarı verdi ve çözümün biostan secure bootu açmak olduğunu öğrendim. Bilgisayar bilgim çok olmadığı için de youtubetan bir video bularak videodaki işlemleri birebir uyguladım. Bu işlemi yaptıktan sonra oyun sorunsuz olarak açıldı ancak bilgisayarı her açtığımda "to skip disk checking, press any key within 8 seconds" uyarısı vermeye başladı. Bu uyarının sebebi nedir bilen var mı? Bir sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_20221030_173513.jpg
    IMG_20221030_173513.jpg
    247,8 KB · Görüntüleme: 26
Çözüm
bilgisayar 1tb ssd. hdd değil. ben de çok bilgisayardan anlamadığım için biraz tutuştum yeni alındı format attırma işlerine girmek istemiyorum pek. Sorun secure bootu açmamsa kapatmam mı gerekiyor tekrar? ve sizin öneriniz uyarıyı kapatmamam mı?
secure bootu geri kapatmamı önerir misiniz? maalesef ben ne işe yaradığını bilmiyorum...

Secure Boot açma/kapama konuyla ilgisiz.
O bir tür Windows' koruma amaçlı bir güvenlik önlemi, HDD'i bozmaz.

Başa dönersek:
Karşılaştığın hata mesajını Windows Hard Diskte bir bozuk alan gördüğü zaman verir. Yani HDD'lerin SMART adlı bir kara kutusu vardır, çalışırken yaşanan hatalar oraya kaydedilir, BIOS veya Windows açılışta orada kritik bir hata görürse otomatik olarak diski hata taramasına sokmak ister.

Bu uyarıyı Regedit kullanarak devre dışı bırakabilirsin:
Regedit'i dikkatli kullan! Hassas bir yerdir.

Ancak bir kez hata varsa ve geçmiyorsa HDD sağlığı tehlikededir.
Bunu anlamanın yolu, Hard Disk Sentinel indirip
Diski seçerek "Sağlık" kısmına bak ve tam ekran görüntüsünü buradan paylaş. Sağlık oranı %100'den düşükse Hata Denetimi yapman lazım.

Ardından Windows'un Hata Denetleme aracıyla diski tarat:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tekrar Hard Disk Sentinel'de aç, Sağlık oranı geri %100 olduysa onarmıştır (gizler) sorunsuz kullanırsın, yok gitmemiş veya daha da azalmışsa, o HDD'i ilk fırsatta değiştirmen gereklidir.
Teşekkür ederim yanıtınız için.

Evet diski kontrol ettiği halde bu uyarı her bilgisayar açılışında karşıma çıkıyor. Direkt Regedit'ten kapatsam bir sorun teşkil eder mi?

Eğer HDD sağlamsa etmez ama ileride veya daha sonra herhangi bir arıza varsa sistem tarayıp düzeltme yapamayacağından dayandığı yere kadar gider sonra çöp olur muhmelen nornal kullanıyorsanız hiçbir sorun olmaz sizden kaynaklı benim tavsiyem SSD'ye geçmeniz durmunuz yoksa format atarsanız bilgisayara Regedit'ten kapatmaya gerek kalmaz formattan sonra o tür bir problem çıkarsa zaten HDD de arıza var demektir arıza varsa önemli bilgileri burada tutmayın.

?Eğer HDD sağlamsa etmez ama ileride veya daha sonra herhangi bir arıza varsa sistem tarayıp düzeltme yapamayacağından dayandığı yere kadar gider sonra çöp olur muhmelen nornal kullanıyorsanız hiçbir sorun olmaz sizden kaynaklı benim tavsiyem SSD'ye geçmeniz durmunuz yoksa format atarsanız bilgisayara Regedit'ten kapatmaya gerek kalmaz formattan sonra o tür bir problem çıkarsa zaten HDD de arıza var demektir arıza varsa önemli bilgileri burada tutmayın.
bilgisayar 1tb ssd. hdd değil. ben de çok bilgisayardan anlamadığım için biraz tutuştum yeni alındı format attırma işlerine girmek istemiyorum pek. Sorun secure bootu açmamsa kapatmam mı gerekiyor tekrar? ve sizin öneriniz uyarıyı kapatmamam mı?

Secure Boot dan olabilir. Ama rahatsız ediyorsa regeditten kapatabilirsiniz. Onuda istemiyorsanız format atabilirsiniz.
secure bootu geri kapatmamı önerir misiniz? maalesef ben ne işe yaradığını bilmiyorum...

Bilgisayar 1TB SSD. HDD değil. Ben de çok bilgisayardan anlamadığım için biraz tutuştum yeni alındı format attırma işlerine girmek istemiyorum pek. Sorun Secure Boot'u açmamsa kapatmam mı gerekiyor tekrar? Ve sizin öneriniz uyarıyı kapatmamam mı?

Çok pardon orayı görmedim eğer uğraşmak istemiyorsanız formatla kapatabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz.

Çok pardon orayı görmedim eğer uğraşmak istemiyorsanız formatla kapatabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz.
bu uyarı sonucu diskin kontrol ettirilmesi iyi bişey ise kapatmayacağım ama sebebin ne olduğunu anlamadığım için biraz tedirgin oldum. Secure bootu kapatmayı denemek mantıklı mı? kusura bakmayın çok soruyorum çünkü pek bir bilgim yok ve daha 1 hafta olmuşken format attırma işine girmek de istemiyorum

Bu uyarı sonucu diskin kontrol ettirilmesi iyi bir şey ise kapatmayacağım ama sebebin ne olduğunu anlamadığım için biraz tedirgin oldum. Secure Boot'u kapatmayı denemek mantıklı mı? Kusura bakmayın çok soruyorum çünkü pek bir bilgim yok ve daha 1 hafta olmuşken format attırma işine girmek de istemiyorum.

Şöyle söyleyeyim depolama aygıtında herhangi bir değişiklik olursa yedekleme taşıma vs. sistem otomatik olarak algılayıp hatalı bir bölüm var ise düzeltme yapmaya çalışır siz yeni almışsınız ama sistemi nasıl kullanmışlar sistemde ne yapmışlar belli değil en sağlamı format atmak sorunsuz olarak kullanırsınız başka bir hata olmadan yazılımsal birçok hata çıkabiliyor kullanımdan kaynaklı.

Şöyle söyleyeyim depolama aygıtında herhangi bir değişiklik olursa yedekleme taşıma vs. sistem otomatik olarak algılayıp hatalı bir bölüm var ise düzeltme yapmaya çalışır siz yeni almışsınız ama sistemi nasıl kullanmışlar sistemde ne yapmışlar belli değil en sağlamı format atmak sorun olarak kullanırsınız başka bir hata olmadan yazılımsal birçok hata çıkabiliyor kullanımdan kaynaklı.
çok teşekkür ederim cevaplarınız için

Secure Boot açma/kapama konuyla ilgisiz.
O bir tür Windows' koruma amaçlı bir güvenlik önlemi, HDD'i bozmaz.

Başa dönersek:
Karşılaştığın hata mesajını Windows Hard Diskte bir bozuk alan gördüğü zaman verir. Yani HDD'lerin SMART adlı bir kara kutusu vardır, çalışırken yaşanan hatalar oraya kaydedilir, BIOS veya Windows açılışta orada kritik bir hata görürse otomatik olarak diski hata taramasına sokmak ister.

Bu uyarıyı Regedit kullanarak devre dışı bırakabilirsin:
Regedit'i dikkatli kullan! Hassas bir yerdir.

Ancak bir kez hata varsa ve geçmiyorsa HDD sağlığı tehlikededir.
Bunu anlamanın yolu, Hard Disk Sentinel indirip
Diski seçerek "Sağlık" kısmına bak ve tam ekran görüntüsünü buradan paylaş. Sağlık oranı %100'den düşükse Hata Denetimi yapman lazım.

Ardından Windows'un Hata Denetleme aracıyla diski tarat:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tekrar Hard Disk Sentinel'de aç, Sağlık oranı geri %100 olduysa onarmıştır (gizler) sorunsuz kullanırsın, yok gitmemiş veya daha da azalmışsa, o HDD'i ilk fırsatta değiştirmen gereklidir.

Çözüm

Geri
Yukarı