.toec virüsü

nightStaLker_

Hectopat
Daha fazla  
Bugün bilgisayarıma crack atarken virüs yedim bunun sonucunda ise .toec diye bir uzantı dosyalarıma dadandı. Bende format atmakta buldum çareyi lakin düzelme olmadı, örnek olarak .jpeg uzantılı bir dosya .jpeg.toec biçimine geçiyor. Ben bunun sonundaki toec uzantısını sildiğimde ise jpeg formatındaki dosyaları kullanamıyorum.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlaşılan bir çeşit ransomware bulaşmış. Nedendir, bilinmez ama son zamanlarda ransomware illetlerinin sayısı arttı. Benim bildiğim bir çözümü yok.

Dosyaların içine bir metin belgesi vb. bırakmış mı?

@Murat5038 hocam daha iyi yardımcı olur.

Ayrıca bu konuyu da incelemenizi öneririm:

Ransomware bulaşmış. Aşağıda denileni yapın.
Önemli NOT 2; Bulaştıktan sonra bilgisayarı kapatmayın(iş işten çoktan geçtiyse), bir AV kullanıyorsanız güvenlik seviyesini yükseltip tam tarama gerçekleştirin. AV yok ise MBAM ile sistemi başlatmadan tam tarama yapıp bulunanları kaldırın.

Önemli NOT 3; Tweak araçları
(CCleaner, ASC, Wise Cleaner vb.) kullanıyorsanız kaldırın.

@Murat5038 hocamızı konuya etiketleyelim.

Düzenleme : Zaten format atmışsınız konu başında belirttiğiniz üzere o yüzden yukarıdakilere gerek yok. @Murat5038 cevabını bekleyelim.

Bugün bilgisayarıma crack atarken virüs yedim bunun sonucunda ise .toec diye bir uzantı dosyalarıma dadandı. Bende format atmakta buldum çareyi lakin düzelme olmadı, örnek olarak .jpeg uzantılı bir dosya .jpeg.toec biçimine geçiyor. Ben bunun sonundaki toec uzantısını sildiğimde ise jpeg formatındaki dosyaları kullanamıyorum.

Eki Görüntüle 455357

+1

Dosyalarınız önemsiz göründüğü kadarıyla. Format attıysanız D diskini de silmeniz lazım. Bundan sonra başka hiçbir dosya uzantısı değişmez. Arkadaşların dediği gibi ransomware bulaştığını öğrenmiş oldun heralde. Formatla dosyaların düzelmeyeceğini biliyorsun demektir. Yukarıda rehberi de vermişler okuyup önlemlerini ve yapman gerekenleri öğrenin.

Dosyalarınız önemsiz göründüğü kadarıyla. Format attıysanız d diskini de silmeniz lazım. Bundan sonra başka hiçbir dosya uzantısı değişmez. Arkadaşların dediği gibi Ransomware bulaştığını öğrenmiş oldun herhalde. Formatla dosyaların düzelmeyeceğini biliyorsun demektir. Yukarıda rehberi de vermişler okuyup önlemlerini ve yapman gerekenleri öğrenin.

Çözümü yok mudur kısacası?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı