TOGG 900 bin TL olacak iddiası

Ayrıca otomobil yapılırken SUV sınıfından olması gerekiyor muydu? SUV'suz yaşayamam diyenler mi var?
''Öncelikle C-SUV olarak üretilmesi beklenen TOGG daha sonra sırasıyla C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri olmak üzere toplam 5 model modelle piyasaya çıkacak.''

İlk başta çıkacak olan model C-SUV ancak ilerleyen yıllarda diğer modellerini de göreceğiz.

Kaynak: Yerli Otomobil TOGG Ne Zaman Çıkacak, Özellikleri, Fiyatı.

Bu arada bana kalırsa SUV ve Sedan modelleri doğru tercih.

''Öncelikle C-SUV olarak üretilmesi beklenen TOGG daha sonra sırasıyla C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri olmak üzere toplam 5 model modelle piyasaya çıkacak.''

İlk başta çıkacak olan model C-SUV ancak ilerleyen yıllarda diğer modellerini de göreceğiz.

Kaynak: Yerli Otomobil TOGG Ne Zaman Çıkacak, Özellikleri, Fiyatı.

Bu arada bana kalırsa SUV ve Sedan modelleri doğru tercih.
Otomobil tasarımlarında, örnek olarak, 4000 parça kullanılıyorsa, bunun ortalama 3000 tanesi ortak parçalardır üretim maliyeti ve planlamadan dolayı. Diğer 1000 parça aracın sınıf, model ve DLC* paketlerine göre değişir. C-SUV'la beraber Sedan serisini ve C-MPV'yi geliştirmelerini engelleyecek bir durum yok ortada... gerçi ÖTV hesaplayamayan adamların yönettiği fabrikada neler olur neler diye merak etmiyor değilim. Yani "SUV" yapabiliyoruz dediğinde şu an fiyat kısmına baktım, Dacia Duster 550-650K bandında - diğer gördüğüm Toyota, Citroen, Ford v.b C-SUV'lardan 300K daha ucuz. Neden 900K sınır, 700-600K'dan diğerlerinden daha önde ve kaliteli bir planlama yapılamaması hangi mantık çerçevesine oturuyor¿

*DLC Paket: İroni amaçlıdır, anlayamadıysanız, düz devam edeceksinizdir zaten.

Türk halkı Fiat 500 mü yoksa SUV'cuk mu alıyor şu anda? Sedan ve SUV'cuk dışı satılan çok araba yok. Herkes gerekirse paraya kıyıp gemi gibi sedanlara biniyor ya da ailesini rahatça alıp köye dağa taşa gidebileceği bir SUV'a.
Fiat 500'ün İtalyan halkı için sembolik önemini anlayamadın sanırım, ekonomik durum fark etmeksizin satın aldıkları, o kadar kolay kullanılan, tamir edilen, üretimi beklenmedik fikir çözümleriyle dolu bir otomobili zamanına göre değerlendiremeyeceksen; beni rica ediyorum "göz ardı et" kısmından engelle olur mu çünkü ilkokul tarih dersinde verilen "olayları yaşandıkları zamana göre değerlendirin ve unutmayın kazananlar tarihi yazar" bilgilerini henüz sindirim sisteminden düşünce sistemine aktarabilmiş olmadığını gördüm.

Son düzenleme:
@Mert Can Urcan
İtalyan için önemli olabilir, mantıklı bir araç mı evet ama satıyor mu hayır.
Zamanına göre değerlendirmeyeceksin her zaman yoksa eskir ve silinir piyasadan.
Bak Passat'a Avrupa, Asya, Amerika ekmek peynir gibi satıyor yer zaman farketmeksizin.
C/D/E sedan, B/C SUV tüm dünyada ve özellikle Türkiye'de satacak modeller. O yüzden bunlarla başlangıç yapılması gayet doğal.

@Mert Can Urcan
İtalyan için önemli olabilir, mantıklı bir araç mı evet ama satıyor mu hayır.
Zamanına göre değerlendirmeyeceksin her zaman yoksa eskir ve silinir piyasadan.
Bak Passat'a Avrupa, Asya, Amerika ekmek peynir gibi satıyor yer zaman farketmeksizin.
C/D/E sedan, B/C SUV tüm dünyada ve özellikle Türkiye'de satacak modeller. O yüzden bunlarla başlangıç yapılması gayet doğal.
Tüm dünya ve Türkiye... Ben tek siz hepiniz.

Bak anlayabilmen için İngilteredeki Bilazebeth'e anlatır gibi anlatıyorum, pek yapmam:
1957'den 1975'ye kadar, ikinci Dünya savaşı sonrası Avrupa ekonomisi ve endüstriyel üretimle ilgisini bağdaştır. Zamanına göre değerlendirme budur. 2007'deki makyajlı hali 32 yıl sonra, dedesinin yaptıklarından halen nemalandı, tıpkı Vosvos gibi. O kadar başarılı bir model ve segment yaratıp ekmeğini yiyebiliyorlar daha sonra. Mantık bu tamam? Zor değil bak gerçekten, nörolojik olarak olmaması gerek.

Senden yapmanı arzu ettiğim ise, küresel çapta 3 farklı modelle çıkılabilecekken, neden SUV'u öne sürdüklerini temiz şekilde anlatabilmen. Özel üretim zırhlı araç, karavan v.b bir şey değilse durum bu. Tüm tip Sedan modeller yerine SUV? Savunabileceğin bir şey olmadığını sende görebilirsin - tek mantıklı, aklı selim, sağduyulu bir insan olarak diyebileceğin şeyin cevabı hazır, "Evet ya neden SUV ağırlıklı ilerlediler ki, hepsini aynı anda sunabilirlerdi, otomobil bu.". Reklamlar ve psikolojik yönlendirmeyle SUV tüketicisinin nasıl yularının tutulduğunu araştırıp sunarsan harika olur.

Ben SUV yapmasınlar diye bir argümanla gelmedim, neden SUV, neden diğerleri değil, neden hepsi beraber değil, madem montajcılar çoğunlukla, neden yani? Endüstriyel üretimin temeli Lego mantığıdır.

Bak, biraz daha mantık koyalım kromozomlara:

Avrupaya göre, Peugeot 208 satmış, segment ne? MKV. Bize yakın, satarız, SUV yattı.
Tırt anglosaksonlara bakalım, Volkswagen T-roc, canavar gibi SUV'la gelmiş 2 model, sonra Peugeot 208 ve Yaris, Duster SUV ve üstüne Fiat 500, lanet olsun adamım.
Dünya çapında bakalım, Toyota Corolla, gerçekten bu Toyota'ya saygı duyuyorum, adamlar el işçiliğinden 6Sigma ile mükemmel üretim tekniklerine ulaştılar.
ABD'ye gidersek Pickup'tan başımızı çıkaramayız ilk üç sıralamada.

Yani anlamanı ümit ettiğim şey, bizim üretim bandı kuran mühendisliğimsilerimiz ve yönetimimsi tatlı su ekibinin, bir üretim hattından optimum planlamayla nasıl ve kaç araç çıkarabileceklerini hesaplamak yerine, biz bunu nasıl montajlarız emmide duruyor olmaları.

Tamam? Teşekkürler.

Geri
Yukarı