TOGG Ne Zaman Üretime Geçecek?

@EMESTI aksini mi iddia ettim?
@Hirok bakanları da baştaki kişi atıyor maalesef.
"Maalesef" demeniz, bende bakanlık müessesine dair bilgisiz olduğunuz kanaatini uyandırdı.
m.png

Şöyle saçma sapan yorumlar görünce acayip sinirleniyorum. Yok hiçbir zaman açılmaz. Yok çok gereksiz parça var, yok İtalya'da üretildi zaten. Ya kardeşim parazit misiniz? Bir kere bu araç size mi hitap ediyor yani bas baya hayır .herkes yerli diye ucuz bekliyor. Bu aracin ana hedefi Avrupa. Var olan bir şeye desteklemek yerine gömeyecek yer arıyorsunuz siz inanmassanız biz inanmassak nasıl olacak? Muhalefet olmak için muhalefet oluyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu Silivrici ve tam bilmeyenler yüzünden çöplüğe dönmüş. Araştırarak konuşun arkadaşlar. Twitter'dan ya da sağdan soldan duyduklarınızla yorum yaparak ancak konuları kirletirsiniz.

Neyse.

Bildiğiniz gibi araba tanıtılmıştı. Geçenlerde de fabrikanın yapılacağı yer için ÇED'den olumlu rapor alınmıştı.

Bundan sonrası fabrikanın inşası demek. Bunun yanında nitelikli mühendisler ve çalışanlar da lazım. Yani öyle "amele" tabiriyle her kişiyi kolay kolay üretime dahil edemzsiniz.

Yine Wikipedia'da yazan bilgiye göre 2022 sonunda yollarda olacağı belirtilmiş. Burada belirleyici olan fabrikanın kurulup kurulmayacağı olacak. Fabrika kurulursa büyük bir adım olur ve bazı şeylerin geri dönüşü olmaz, arkası da gelir. Şu an fabrika kurulacak gibi duruyor ama 2022'ye yetişir mi emin değilim. Zaten çalkantılı olan ekonomi, Covid süreciyle daha da sıkıntıla hale girecek. Dolayısıyla TOGG ile beraber birçok projede ertelemeye gidilecektir. Umarım iptalleri olmaz.

Bunun yanında mühendisliğin konuştuğu yerlerde patayı basıp yaptırmak diye bir şey yoktur, hele ki yerli bir ürün çıkartmak istiyorsan. Evet, üretim için güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız var ama para pasıp yaptırmak gibi bir tabir yok. Yetişmiş insana, bilgi birikimine ve doğru ekipmana ihtiyaç var.

Elon Musk örneği verilmiş. Mesela SpaceX, evet büyük adım ama arkasında senelerin bilgi birikimi var. Hiç yoksa NASA'dan kalma hizmet alanları, üretim tesisleri ve fırlatma alanları var. Yani bir alt yapı var. Bunu küçümsemek için demiyorum tabii ki, sadece durumu anlamanızı istiyorum.

Zaten ekonomik ve siyasi olarak çalkantılı bir ülkeyiz. Bunun yanında teknolojik altyapımızı yeni kuruyoruz. Çoğu projenin yapımı, özellikle de yerli imkanlarla zor oluyor bu nedenle.

TOGG, gelecek vaad eden bir proje. Ama ilk ürünleri çok uygun olmayacak tabii ki, zaten tanıtılan modellerden de anlayabilir herkes bunu. İddia edilen çağının standartlarını yakalamış bir araba olacağı. Bunu hep beraber göreceğiz. Başarması zor bir adım. Umarım başarılı oluruz. Çünkü ekonomik sıkıntılardan kurtulmak için böyle yerli atılımlara ihtiyacımız var.

Adam hala uçak diyor, ne uçağı be daha ortada adam akıllı bir proje bile yok.
SİHA olayı ise tamamen Baykar firması ve Selçuk Bayraktar sayesinde olduğunu düşünemiyor. Burada devletin hiçbir etkisi yok, özel kuruluşlar olmasa bunları bile yapamazdık. Zaten Selçuk Bayraktar eğitimini bile yurt dışında almış birisi, buradan birçok şeyi anlayamayana artık bir şey dememiz gerekmiyor zaten boğulmuş gitmiş :)
Silahların iyi olduğunu sanan bir milletiz, bu yüzden yok olsak bile onurumuz ile yok olacağımızı sanıyoruz.

Devletin nasıl hiçbir yetkisi yok ya? Aynı SİHA ve firmadan mı bahsediyoruz acaba?

Devletin nasıl hiçbir yetkisi yok ya? Aynı SİHA ve firmadan mı bahsediyoruz acaba?
Devletin yetkisi yok dedim mi? Etkisi yok dedim. Baykar şirketi devlete bağlı değil, amaçları bunu yapmaktı. Sonrasında devletten destek gördüler, tabii anlayabilene...

Hocam dediğim gibi arabanın tüm dünya üzerinde satılmasını istiyorlar ve düşünsenize rakibiniz tesla. Bunun için donanım olarak dolduruyorlar ve ben bu arabanın yurt dışında çok sattıktan sonra ülkemizde alınabilecek fiyata çekileceğini düşünüyorum.

Yurtiçinde bir satılsında sonra teslayı görürüz.
Geçse de almam, gider Honda alırım Honda candır ♥
Senin gibiler yüzünden bu ülke gelişmez zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı