TOGG otomobillerinin trafiğe çıkış tarihi belli oldu!

Türkiye'nin yerli otomobil firması Togg arabalarının trafiğe çıkış tarihi belli oldu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Togg arabaları hakkında açıklama yaptı. Rifat Hisarcıklıoğlu: Allah nasip ederse 29 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımızın elleri ile fabrikanın açılışını gerçekleştireceğiz. 2023’ün ilk üç ayında inşallah banttan inerek trafiğe çıkmış olur’’ ifadelerini kullandı.
Eki Görüntüle 1391069Eki Görüntüle 1391070Eki Görüntüle 1391071
2022 sonu yollarda demişlerdi bunu da seçim stratejisi olarak ertelemişler.

Elektrik tüketimini endekslediğiniz aman Türkiye için değil Avrupa pazarı için üretiliyor diyebiliriz. Cama ekmek banan Türk milletine geçmiş olsun. Ama güzel iş, başındaki CEO işi biliyor. Ülkedeki ilk liyakat ile iş yapıldı ve başarıyı görüyorsunuz.

Elektrik tüketimini endekslediğiniz aman Türkiye için değil Avrupa pazarı için üretiliyor diyebiliriz. Cama ekmek banan Türk milletine geçmiş olsun. Ama güzel iş, başındaki CEO işi biliyor. Ülkedeki ilk liyakat ile iş yapıldı ve başarıyı görüyorsunuz.

Zaten üst kesime hitap ediyor araba. Aynı eforla daha karlı yöntem. İkinci partta ekransız ucuz üretim yapılırsa sürümden kazanır ve isteyen alır.

Sayısal oynadım eğer tüpçü fikret kendine değil de bir kez bana çıkarırsa TOGG alıp binerim yoksa çıkıp çıkmaması zerre umrumda değil, ha Jüpiter'de fırtına çıkmış ha TOGG seri üretimden yollara çıkmış.

En son mirror cam olayını iptal etmişlerdi. Arabadan zaten beklentim yoktu o yüzden pek şaşırmamıştım. %99,8 eminim bu araba satışa sunulmayacak veya sunulsa bile bambaşka bir şey olacak.
Son hali bu. 🙃

0x0-son-dakika-haberi-turkiyenin-yerli-otomobili-toggun-son-tasarimi-heyecanlandirdi-iste-dikk...jpg
0x0-son-dakika-haberi-turkiyenin-yerli-otomobili-toggun-son-tasarimi-heyecanlandirdi-iste-dikk...jpg
ttoogggg.png

Zaten üst kesime hitap ediyor araba. Aynı eforla daha karlı yöntem. İkinci partta ekransız ucuz üretim yapılırsa sürümden kazanır ve isteyen alır.
Üst kesime hitap etmiyor, bizim paramız çamurla aynı değerde olduğu için bizde üst kesime hitap ediyor. Ekransız elektrikli araba mı olur? :D Neyse hayırlısı.

Üst kesime hitap etmiyor, bizim paramız çamurla aynı değerde olduğu için bizde üst kesime hitap ediyor. Ekransız elektrikli araba mı olur? :D Neyse hayırlısı.
Çamuru da alamıyoruz usta.
1m² çamur ne kadar sizin orada?

Bu bir milli mesele mi? Yani yandaş özel sermayenin ihya edilmesi dışında?...

"2017'de yollarda"ydı, gecikti. Olabilir... Sonuçta seri üretime girecek mi bakalım? Geç de olsa bu güzel bir gelişme derim.

Üretim tesisini veya fabrika denen yeri aktif dönemde gören oldu mu?
Geçen yıl, boş halini göstermişlerdi. Ondan sonra göremedik.
Yani bir şeyler üretiliyor mu, sadece montaj mı yapılıyor?
Kaç kişiye istihdam sağlamış?
Hani çakma da olsa, yandaş şirketleri ihya etme yollarından biri de olsa, yabancı firmaların parça montajı da olsa aktif bir fabrika olmasını ve seri üretime girip, aracı alamasak da en azından istihdam yaratmasını ve ihraç (hangi ülke ister ki) edilmesini çok isterim.
Hadi bakalım, bu bir milli mesele değil ama yandaş gruplar seçime kadar yetiştirebilecekler mi?

Son düzenleme:
Çamuru da alamıyoruz usta.
1m² çamur ne kadar sizin orada?

Bu bir milli mesele mi? Yani yandaş özel sermayenin ihya edilmesi dışında?...

"2017'de yollarda"ydı, gecikti. Olabilir... Sonuçta seri üretime girecek mi bakalım? Geç de olsa bu güzel bir gelişme derim.

Üretim tesisini veya fabrika denen yeri aktif dönemde gören oldu mu?
Geçen yıl, boş halini göstermişlerdi. Ondan sonra göremedik.
Yani bir şeyler üretiliyor mu, sadece montaj mı yapılıyor?
Kaç kişiye istihdam sağlamış?
Hani çakma da olsa, yandaş şirketleri ihya etme yollarından biri de olsa, yabancı firmaların parça montajı da olsa aktif bir fabrika olmasını ve seri üretime girip, aracı alamasak da en azından istihdam yaratmasını ve ihraç (hangi ülke ister ki) edilmesini çok isterim.
Hadi bakalım, bu bir milli mesele değil ama yandaş gruplar seçime kadar yetiştirebilecekler mi?
Katmanlı büyüme yapmayı hedefliyorlar, ilk partilerde sorun çıkmasa talep artar bakalım ne olacak. Elektrikli otomobil trenini kaçırmamak için güzel adım. İleride vatandaşı emen vergici bir yönetim gelmez ise halk arabası opsiyonları gündeme gelebilir. Döviz ve istihdam için güzel yatırım ama neyi ne kadar üretip ne kadar istihdam sağlanıyor meçhul. Önce bir sermaye edinsinler sonra yerlileştirme zamanla olur diye umut edelim. Araç konsolu dışında bizim tasarladığımız ürettiğimiz bir şey yok, her şey hazır alım ve birleştirme. Buna yetecek altyapı yok, Türkiye'deki mühendis sayısı bir elin 5 parmağını geçmez. 4 sene okuyup mühendis diye gezen çoluk çocuk işi değil bu. Fabrikada çalışmış uzman mühendis lazım, ARGE yapabilen. Türkiye'deki mühendisler Avrupa'ya göre tekniker kalıyor. Askeri kritik bir proje değil, ambargo yemez ve seçime kadar yetişir.

Daha normal bir araba yapılsaydı fiyatta 500-700 bandında tutulsaydı belki alınırdı ama 1 milyon civarına çıkarsa Türkiye halkı alamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı