TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım

stormtrooperknn gülmen için bir neden yok.
Bu "Amerika" severlik nereden geliyor Allah aşkına? Amerika bulunduğu duruma süt satarak mı geldi? Birazcık bakış açınızı değiştirin. Bu kadar pis bir geçmişi olan ülkeyi örnek göstermeniz için hiçbir neden göremiyorum açıkçası. Gerçi geleceğinin de geçmişinden farklı olacağını hiç sanmıyorum, namı değer "Amerika".

Son düzenleme:
Ben bunu diyince bana çomar diyorlar hemen ama benim bu araba konusundaki tek endişem de tam olarak dediğiniz şey, bir vasıfsızın diğeriyle değişmesi ve daha kötü olarak bu sefer işin içine siyasal ideoloji farkının da girmesi. Malum ülke siyaseti sadece kendi ideolojisindekileri kayırıp ötekilerin önünü kesmekten ibaret.
Maalesef ülkede yapılan iyi işleri söylediğimizde eğer iktidar yaptıysa ve karşımızdaki kişi iktidarı sevmiyorsa, direkt olarak çomar diyor. Böyle bir zihniyet oluştu. Özellikle 17-25 yaş aralığında bu durum var. Ya kardeşim vatana millete faydası var mı yapılan bir işin? Varsa kimin yaptığını niye sorguluyorsun? Bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu göstermiyor mu? Çok güzel bir yere parmak bastınız hocam.

Bir şey "üretiyor" olmamız iyi güzel de yine vatandaşın bu arabayı alamayacak olması pek heyecanlandıran bir şey değil maalesef.

Keşke böyle Volvo XC90 tarzı bir araba yerine daha ekonomik ve herkesin alabileceği bir araba yapılsaydı. Togg’un fiyatı 600-700 bin liradan aşağı olmayacak gibi. Bu durumda halkın yüzde kaçı alabilir bunu?
ÖTV ve KDV indirimi yapılmalı. Bu piyasada kimse bu arabaları almaz. Madem bu kadar yerli ve milli seviciler, o zaman düşük fiyattan satsınlar da gavurlara para ödemeyelim.

İbrahim bey, uzatmayalım diyerek bana laf atmaya devam ediyorsunuz. O zaman sizin bir üste çıkma ya da kendinize engel olamama haliniz var. Çünkü ortaya bu çıkıyor.

Bir kere tekrar ele alalım: Ne yapmış bu Uganda?

"Uganda 'güneş enerjili' ve 'elektrikli'den sonra yerli hibrit araçlar da üretti." şimdi sizin "ısrarla" belirttiğiniz bu önemli işlerin Uganda'ya ne faydası olmuş?

2019 yılından bu yıla kadar istihdam edilmiş, üretim yapılmış ve reklamlarla satılmış yerli arabası olan Uganda 2021 yılında neden hala bu durumda? Ben sizin "bu ülkede her şeyi eleştirmeyin" algınızı anlıyorum. Nitekim hemen hemen her konuya bu şekilde geliyorsunuz ama bu ülkenin asıl teknolojik göstereceği yer otomotiv midir? Yoksa dünyaya en çok sattığı şey olan tarım ürünleri midir? Çünkü ciddi bir istihdam yine bu sektörde vardı ama gelişim sağlanamadı için tarlalar ve tarım alanları satılıp betona bir kaçış başladı.

https://www.indyturk.com/node/311236/ekonomi̇/konya-büyüklüğündeki-hollanda-türkiyenin-6-katı-tarımsal-ürün-ihracatı-yaptı

Şimdi bir bakalım: İstihdamdan ve gelişimden söz ederken daha kendi toprağını doğru düzgün süremeyen bir ülkeye fiyatını siz dahi ucuz bulmadığınız bir araba nasıl bir gelir sağlayacak? İç piyasaya bile ucuza satılamayacaksa bu araba tam olarak ne vaatler ile geliyor? Savunduğunuz durumlar tamamı ile popülist söylemlerin bir bütünüdür. Yıllardır yerli araba denildikten sonra tam da ülkenin ekonomik darboğazı artık saklanamaz boyuttayken istihdam yaratıyor diye yerli araba güzellemesi yapamazsınız.

Size söylüyorum: Teknoloji mi istiyorsunuz? Gidin tarımı bu yöntem ile yapın. Teknoloji mi istiyorsunuz? Gidin okulları bu yola sevk edin. (yani her yeri imam hatipler ile doldurmayın.) Teknoloji mi istiyorsunuz? Denizleri daha sağlıklı bir hale getirin.

Yani bana bu tarz ülke gündeminden uzak laflarla yorum yapacağınıza ülkenin teknoloji entegrasyonu ile yükselebilecek noktalarına bakmaya özen gösterin. Tarımınız geri kalmış, eğitimde dünyanın gerisindesiniz, denizleriniz ve balık çeşitliliğiniz felaket durumda ama yerli araba ile istihdam oluşturulacak? Emin olun asıl komedi burada.

Ve lütfen her defasında konuşmaya gerek yok deyip cevap vermeyin. Çünkü otokontrol sahibi olmadığınızı düşünmeye başladım.

Allah'ım sen bana sabır ver vallahi her şeyi eleştriyorsunuz tarım örneği vermişi yahu hem araba alınmadığını söylemişsiniz hayır öyle bir şey yok siz forumlardaki açılan konulara bakmıyorsunuz forumda sosyal medyada ülke batmış yazıyorsunuz konulara bakıyorum maşallah 8000TL altı neredeyse kimse laptop önerisi istememiş doğru düzgün yok inanmıyorsanız forumda yeni açılan konulara bakın ayrıca araba alınmaz demişsiniz pahalı olur demişsiniz şimdi 9000-10000TL laptopa veren bu kadar insan varken arabaya neden 300000TL veremesinler soruyorum ayrıca daha ucuz olacak mutlaka tamam yarısını biz alıyoruz yurt dışından ama yine de yarısının dahi yerli üretim olması normale göre çok düşürülecektir bakın elektrikli araç fiyatlarına 1 milyon TL bizim aracımız 400000TL zaten biz alamasakta yurt dışından alınır satılır ha alan adın meselesindede böyle şeyler olabilir nerede bilecek böyle alan adı olduğunu TOGG nereden bilecek böyle şeyler firmanın zayıf olduğunu göstermez tarım meselesi var bir de gerçekten gülüyorum Hollanda tabii ki daha iyi olacak bizim iklimimix ile onların iklimi denkmi bizde biraz kıyıya çık karasal bozkır ikincisi zaten bizim halkımız ile onların halkı denk değil bizde üretim kapasitemiz halkı besledikten sonra doğru düzgün elde bir şey kalmıyor nufüsümüzü öldüremeyeceğimize göre böyle kalacak ülke artık halkımıza bile küçüktende olsa yetmemeye başladı hem Almanya tarımda dünya birincisi sanki Hollanda'nın altında o ülke korkmayın siz geçelim Uganda araba üretti meselesine o zaten markalaşmadı ki TOGG zaten bir firma ve oranın alım gücü bizden çok çok daha düşük halkı su bile içemiyor ayrıca ben eko iskender çorba kola ve biraz da karışık pide yedim AVM'de neyse ayrıca o ürettiği araç markalaşmadı bile bizde markalaşacak bu da ekonomiyi zamanla güçlendirecek hem merak etmeyin Uganda'da gsyh yükseliyor inanmayanlara resimde atacağım her şeyi eleştirip karamsar düşünürseniz hiçbir yere gelemeyiz bu kadar karamsar olmayın.

Ekran görüntüsü 2021-10-08 190845.png

Ekran görüntüsü 2021-10-08 190845.png

Allah'ım sen bana sabır ver vallahi her şeyi eleştriyorsunuz tarım örneği vermişi yahu hem araba alınmadığını söylemişsiniz hayır öyle bir şey yok siz forumlardaki açılan konulara bakmıyorsunuz forumda sosyal medyada ülke batmış yazıyorsunuz konulara bakıyorum maşallah 8000TL altı neredeyse kimse laptop önerisi istememiş doğru düzgün yok inanmıyorsanız forumda yeni açılan konulara bakın ayrıca araba alınmaz demişsiniz pahalı olur demişsiniz şimdi 9000-10000TL laptopa veren bu kadar insan varken arabaya neden 300000TL veremesinler soruyorum ayrıca daha ucuz olacak mutlaka tamam yarısını biz alıyoruz yurt dışından ama yine de yarısının dahi yerli üretim olması normale göre çok düşürülecektir bakın elektrikli araç fiyatlarına 1 milyon TL bizim aracımız 400000TL zaten biz alamasakta yurt dışından alınır satılır ha alan adın meselesindede böyle şeyler olabilir nerede bilecek böyle alan adı olduğunu TOGG nereden bilecek böyle şeyler firmanın zayıf olduğunu göstermez tarım meselesi var bir de gerçekten gülüyorum Hollanda tabii ki daha iyi olacak bizim iklimimix ile onların iklimi denkmi bizde biraz kıyıya çık karasal bozkır ikincisi zaten bizim halkımız ile onların halkı denk değil bizde üretim kapasitemiz halkı besledikten sonra doğru düzgün elde bir şey kalmıyor nufüsümüzü öldüremeyeceğimize göre böyle kalacak ülke artık halkımıza bile küçüktende olsa yetmemeye başladı hem Almanya tarımda dünya birincisi sanki Hollanda'nın altında o ülke korkmayın siz geçelim Uganda araba üretti meselesine o zaten markalaşmadı ki TOGG zaten bir firma ve oranın alım gücü bizden çok çok daha düşük halkı su bile içemiyor ayrıca ben eko iskender çorba kola ve biraz da karışık pide yedim AVM'de neyse ayrıca o ürettiği araç markalaşmadı bile bizde markalaşacak bu da ekonomiyi zamanla güçlendirecek hem merak etmeyin Uganda'da gsyh yükseliyor inanmayanlara resimde atacağım her şeyi eleştirip karamsar düşünürseniz hiçbir yere gelemeyiz bu kadar karamsar olmayın.

Eki Görüntüle 1183932

Eki Görüntüle 1183932
2 saat sizinle hiç el/ağız dalaşına giremem. Önceki yorumlarda fikirlerimi içerikler ve bağlantılar üzerinden sundum. Ümraniye'ye selamlar. İstediğiniz düşünceye inanabilirsiniz.

Çıktığı zaman ucuz araba alma hayalini kurarak bu arabaları bekleyenlerin fiyatı öğrenince tepkisini merak ediyorum. Kabul edilebilir menzil sunan versiyonundaki sadece bataryanın %60 ÖTV + %18 KDV'li fiyatı, baz paket Corolla kadar çünkü. :D

Bu arabalar sadece ihracat için yapılıyor ama arabanın toplam maliyetinin çok büyük kısmı ithal parçalardan oluşuyor. Şasi, motor, batarya gibi ithal şeylerin maliyeti çok yüksek ve bu da kârlılık düzeylerini çok aşağı çekiyor. Ayrıca projenin işler halde kalabilmesi için açıklanandan daha fazlasını üretip satmak lazım.

Kısacası bu işin sonunun nasıl olacağını merakla bekliyorum. Maliyetin %80 civarını oluşturan şeyler ithal, yıllık üretim sayısı çok düşük, kârlılık az olacak. Çok da umudum yok açıkçası.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı