Çözüldü Tom Clancy's Rainbow Six: Siege Açıldığı Gibi kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 10

Ferit Kaya

Hectopat
Oyunu uzun bir süredir sıkıntısız oynuyordum. Bugün ekran kartı güncellemesi yaptım. Sonra oyunu açtım. Aslında açılıyor ama "Lütfen sizi Tom Clancy's Rainbow Six: Siege sunucularına bağlarken bekleyin." dediği yerde donuyor ve tak diye kapanıyor. Ve sadece oyun çöktü çökme raporu göndermek ister misin diyor hata kodu falan yok. Denediğim şeyler:
• Bilgisayarı yeniden başlatmak.
• Dosya bütünlüğünü kontrol etmek
• Ubisoft Connect ve oyunu yönetici olarak çalıştırmak.
• Oyun ayarları dosyası üzerinden manuel olarak çözünürlüğü kısmak (belki sistem zorlanıyordur diye)
• Ubisoft Connecti silip yeniden yüklemek
• İşletim sistemini güncellemek

Benim şüphem ekran kartı driverı yönünde çünkü HD Graphics 530 kullanıyorum ve İntel'in beta driverını indirdim sanırım. Bunu nasıl silip stabil olan eski bir sürümünü kurarım onu da bilmiyorum.

Çözüm
Ekran kartınızı Intel(R) HD Graphics 530 olarak tespit ettim. Önce aşağıdaki sürücüyü indirin ve daha sonra bilgisayarın internet bağlantısını kesip DDU ile eski sürücüyü kaldırın. Bilgisayar yeniden başladığında otomatik sürücü yüklememesi için bu internet bağlantısını kestiğimizi belirtmeden geçmeyeyim. Bilgisayar yeniden başlayınca bu indirmiş olduğunuz sürücüyü kurun ve tekrar deneyin.

C:\Users\ferit\AppData\Local\Temp\UbisoftMinidump_RainbowSix_3837.dmp dosya yolundaki dosyayı MediaFire'a ya da Drive'a yükleyip indirme linkini paylaşın lütfen.

1614332134810.png

DDU işlemiyle ekran kartı sürücünüzü kaldırmıştınız değil mi? Bu arada yeni ProcMon raporu rica edebilir miyim? Ama bu sefer rapordan sonra oyunu tekrar açmayın lütfen.

• Beğen
İfadeler: Tim
DDU işlemiyle ekran kartı sürücünüzü kaldırmıştınız değil mi? Bu arada yeni ProcMon raporu rica edebilir miyim? Ama bu sefer rapordan sonra oyunu tekrar açmayın lütfen.

Evet hocam sonra yeniden başlayınca Windows Update güncel stabil sürümü yükledi.
Raporu hemen atıyorum.
DirectX ve Vulkan arasında geçiş yapabilir misiniz? Belki biri çalışabilir.

DirectX ve Vulkan arasında nasıl geçiş yapacağım?

ProcMon Raporu:
Steam üzerinde başlattığınızda sorması gerekiyor. Uplay ise orada da ok ile seçebiliyorsunuz başlatırken.

Bir de dediğim gibi Belgelerim içindeki Siege klasörünü temizlemeyi deneyiniz.

Hayır sormuyor başlatırken direk açılıyor oyun. Oyun dosyaları içersinde RainbowSix_Vulkan.exe var ama.

Ekran kartınızı Intel(R) HD Graphics 530 olarak tespit ettim. Önce aşağıdaki sürücüyü indirin ve daha sonra bilgisayarın internet bağlantısını kesip DDU ile eski sürücüyü kaldırın. Bilgisayar yeniden başladığında otomatik sürücü yüklememesi için bu internet bağlantısını kestiğimizi belirtmeden geçmeyeyim. Bilgisayar yeniden başlayınca bu indirmiş olduğunuz sürücüyü kurun ve tekrar deneyin.

Çözüm
Steam üzerinde başlattığınızda sorması gerekiyor. Uplay ise orada da ok ile seçebiliyorsunuz başlatırken.

Bir de dediğim gibi Belgelerim içindeki Siege klasörünü temizlemeyi deneyiniz.

• Belgelerim içerisindeki Rainbow Six Siege dosyaları silindi. BAŞARISIZ
  • Steam üzerinden başlatma seçeneklerine -vulkan parametresini ekledim ve oyunu vulkan olarak başlattım ve evet BAŞARILI!
    • Ama bu noktada üç büyük problem ile karşılaştım. İlki oyunu sürekli Steam üzerinden başlatmam gerekiyor aksi halde DirectX ile başlıyordu.
    • Ayrıca aşırı bir FPS düşüşü vardı büyük ihtimal ayarlar dosyasını sildiğimden dolayıdır hadi grafik ayarlarını düzenleyelim!
    • O da ne mouse imleci hareket ediyor ancak çalışmıyor. Çünkü oyun 720p şekilde çalışırken mouse imleci 1080p olarak hareket ediyordu örneğin basacağım yerin 5 cm ilerisine getirince tam basacağım yerde oluyordu.
Şimdi @Enes3078'in verdiği sürücüyü kurmayı deneyeceğim bakalım olacak mı.

Edit: Oyun vulkan ile başarılı bir şekilde çalışıyor ancak oyunu Full HD oynamam lazım yok mouse sıkıntısı yaşıyorum ayrıca FPS sorunu da var normalde 50-60 FPS aldığım oyundan 20-25 FPS alıyorum.

Edit 2: Evet son durumu bildiriyorum sorun çözüldü. Tahmin ettiğim gibi ekran kartı sürücüsü problemiymiş ve @Enes3078 hocamın verdiği driver sayesinde çözüldü. Oyun hem Vulkan hem DirectX olarak sorunsuz çalışıyor. Çabalarınız ve vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim!

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı