Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Kırmaz

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16GB 2x8GB 2600MHz
Ekran kartı
RX 6500XT
Anakart
h110m4-c2h
İşlemci
i7 7700 3,6 ghz
Selam öncelikle. Sorunum sadece ve sadece R6 Siege oyununda meydana geliyor. En azından aklıma gelen her şeyi denedim. Termal macunu değiştirmek olsun, format olsun, oyunu farklı bir HDD ya da SSD'ye kurmak olsun, yazılımlar ile gereksiz programların CPU kullanımına limit koymak olsun, grafikleri arttırıp ekran kartına yük bindirmek olsun, hepsini denedim. Hatta bu zaman içerisinde ekran kartımı bile değiştirdim ama düzelmiyor.
Sorunum şu şekilde: Oyunu öncelikle normal bir şekilde oynuyorum, FPS değerleri 230-200-250 yani ortalama 220 FPS değerine sahibim fakat round içerisinde en az bir kez bazen iki üç kez CPU kullanımı yüzde yüz oluyor ve GPU yüzde otuzlara on beşlere kadar düşüyor bu sebeble de FPS değerlerim 30-40'a düşüyor ve bu olay bir 5-6 saniye sürüyor. Rekabetçi ve yüksek düzeyde oynadığım için bu sorun çok canımı sıkıyor ve oyunu oynamama engel oluyor. Ekran kartını besleyemiyor işlemci diyeceğim ama arkadaşlar işlemcim i7 7700 ve eski ekran kartım, bundan bir hafta önceki kartımdan bahsediyorum, 1050 Ti idi, o kartla bile bu sorun oluyordu zaten.
Sistemim Casper Excalibur hazır sistem. Darboğaz yapma gibi bir durum söz konusu bile değil ve ben bu sistemi 4 yıldır kullanıyorum. Son 2 haftadır bu sorunla karşılaşmaya başladım hatta ekran kartımı değiştirme fikri bu sorundan sonra geldi. Güncel kartım ise RX 6500XT. Arkadaşlar çözümü bilen varsa şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı