Top sektiremeden futbol kulübüne girilebilir mi?

318177

Hectopat
Selamlar, ben bu yıl pandemi biter bitmez şehrimdeki bir kulübe yazılmaya karar vermiştim. Okullar kapandığında yaz tatilinde bir yerle, daha doğrusu arkadaşlarımın gittiği kulüp ile (yaz okulu) futbola başlama kararı aldım. Ama gelin görün ki pandemi çıktı. Şimdi benim asıl merak ettiğim soru; hocalarım, değerli forumdaşlar, benim tek sorunum top sektirme. Evet, doğru okudunuz. Çalım atarım (gökkuşağı denilen neymar tarzı) ama top sektirir iken dengem bozulur, kafa üstü yere düşerim. Şimdi benim tek sorunum top sektirme. Mevkim ön libero ve sol bek. Sol tarafta oynuyorum daha çok, bazen sağ taraf. Sağ ayağım. Şimdi ben 4 Büyükler veya bir Süper Lig Anadolu takımına nasıl gireceğim? Seçmelerde top sektirme durumundan dolayı atılır mıyım? Çoğu arkadaşım sadece maç dediler. Antrenman vb. olduğu zaman kulüpten atılır mıyım? Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok. Kısaca maçlara gelip sizi izliyorlar mi? Scout ekibi (gözetleme, oyuncu bulma, yıldız bulma) gibi. Beni lütfen yeşillendirin. Bu konu hakkında aydınlatın, tecrübesi olan veya olmayan fark etmez. Bu arada bu yıl yaşım 15'e girecek. Daha önce mahallede ve okulda turnuvalar oluyordu. Onda oynamıştım. Bir de karete basketboll (6 yıl). Umarım cevap yazan olur. İyi forumlar. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
la-mano.jpg

Şaka bir yana, küçükken kardeşim büyük bir futbol kulübünün küçükler altyapısında futbola atılmak istedi. Baya teferruatlı testlerden ve gözlemlerden geçtiklerini öğrendim. Neticede devam edemedi. Şartlar ona zorlu geldi.

Sizin denge sorununuza gelecek olursak, onun için biraz denge/statik antrenmanları yapmanız gerekiyor. Bu denge problemi büyük bir sorun olur profesyonel futbol kariyeri için. Gerek internette videolar ile gerekse de hocalarınıza danışarak denge antrenmanlarını çok sık uygulayın.

Ben futbolla neredeyse hiç ilgilenmem. Öyle uzaktan bakarım sadece. Fenerbahçeliyim der, geçerim. Ama o dönem çok sık scout ekipleri tarafından izlendiklerini ve çok yoğun antrenman programlarından geçtiklerini gördüm.

Tavsiyem nedir derseniz de, futbolla ilgilenebilirsiniz. Ama profesyonel düzeyde başarılı değilseniz geleceğiniz çok ışıklı olmayabilir. Yıldız oyunculara aldanıp da hayatınızı futbola odaklamayın derim. Yaşınızı gözetin ve eğitiminize odaklanın bence. Ama tabi potansiyelinizi de bilmiyorum. Belki bir ışık da olabilir sizde. Bunu size çevreniz veya hocalarınız söyleyebilir ancak. Kısacası tavsiyem, eğitiminizi aksatmamanız ve aynı zamanda ilerleme görebiliyorsanız futbola da devam etmeniz.

Hayatınızda başarılar dilerim... 👍

Genelde büyük futbol kulüplerinde antrenmana başlamadan önce serbest bir şekilde top ile oynayın derler. Top sürer veya sektirirsiniz. Herkes akrobat gibi top sektirirken sen tercihen sektirmek istemiyor gibi davranır ve topu sürekli yerde tutarsın. Bu insanın özgüvenine zarar veren bir durum. Yaşadığım için söylüyorum. Top sektirmek olayı zamanla olan sen futbol oynadıkça top ile ilişkini geliştirdikçe kendiliğinden kazanılan bir özellik. İlk zamanlar anlattığım gibi olan ben, hiç top sektirme üzerine çalışmamama rağmen sağlı sollu çok rahat bir şekilde sektirebiliyorum. O yüzden bunları kafana takma ve rahat bir şekilde sektiremedigini ifade et yeri gelince. Ve tekrar söylüyorum top ile ilişkini geliştirmeye bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı