Toplama bilgisayar vs ikinci el bilgisayar

Anumsln

Centipat
Arkadaşlar ben yaz tatilinde, bilgisayar almayı düşünüyorum. Ancak, ikinci el mi yoksa sıfır mı alsam bilmiyorum. Yani bütçem çok yok, 1500-2500 TL bütçem var. Sizce ikinci el bir bilgisayar mı alayım yoksa sıfır mı? İyi bir bilgisayar almak istiyorum, Çoğu oyunu oynatsın yeter.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaz tatiline daha çok var kesin bir şey demek yanlış olur. Dolar kuru o zamana kadar ne olur gelecek yeni nesil kartlar ve işlemcilerden sonra fiyatlar nasıl değişir bilemeyiz. Ama yinede o fiyatlara güzel bir işlemci ve ekran kartı ayrıca B450 bir anakart alınabilir. Diğer parçaları daha sonrada ekleyebilir yada yükseltebilirsin. Mesela 1x RAM alırsın daha sonra 2x yaparsın. SSD alırsın daha sonra yanına 1 TB HDD eklersin yada SSD yükseltirsin.

Başlığa göre cevap verirsem eğer toplama bilgisayar çok çok daha mantıklı. Ayrıca o zamana kadar fiyatlar değişir o zamana kadar bütçeni arttırmaya bak halledilir burada.

Dostum 2. el toplarsan 2500 - 3000 TL aralığında R5 2600, 16GB RAM ve RX570 içeren bir sistem çıkarılabilir, tabi toplu bulmak zor tek tek alım gerekir.

Yani 1500 / 2000 TL fiyat bandında çoğu oyunu oynatsın yeter diye bir seçeneğin olmaz, eğer sıfır alırsan anca Minecraft, Wolfteam filan oynarsın ama 2. el güzel parçaları denk getirip indirim yaptırırsan sıfır alacağın bilgisayara nazaran daha iyi bir bilgisayar olacaktır sen yine de hemen bilgisayar bilgisayar deme biraz daha biriktir.

İkinci el daha iyi olur gibi. Biraz pazarlıkla dün GTX 970 aldım 575 TL'ye. 1060 ayarında bir kart. 2000 TL'ye 970'li bir sistem toplanabilir parçaları ayrı ayrı alarak. 3500-4000 TL'lik sıfır sistem performansına yakın olur.

Biraz daha biriktirip Ryzen 5 1600 / RX 500 seri altyapılı bir PC kurman daha ileriye dönük bir yatırım olacaktır. Asla yok diyorsan çok sınırlı yüksek riskli bir sistem almış olacaksın.

Toplamanın avantajları
Taksitle alabilmek,
Sıfır olması,
Garantili ve full en az 2 senelik olması,
Eğer aynı yerden alınıyorsa hazır sistemler gibi test edilerek gönderilmesi, (hepsi öyle mi bilemiyorum)
Bir sıkıntı çıktığında direk tek bir yerle muhatap olmak,
Kafanın rahat olması :)

Toplama dezavantajı
İkinci ele göre daha düşük performanslı sistemi aynı fiyata toplamak

İkinci el avantajları
Daha iyi sistemi daha ucuza toplayabilmek,
Garantisi devam eden ürünlere bakılabilir,
Daha geniş toplama seçenekleri,

İkinci el dezavantajı
Garantili alınmıyorsa oluşan endişe,
Parçaların kısa süre içinde arıza çıkartma ihtimali,
Garantisiz seçiliyorsa arıza anında ürünün elde kalması ve yaşanan kayıp,

Yarı toplama yarı ikinci el avantajları :)
Bazı parçaları sıfır alıp bazılarını ikinci elden uyguna bulma avantajı

Aklıma gelenler bunlar. Eğer bütçe düşükse ve sadece taksit ödenebiliyorsa mecbur toplama alınacaktır. Ancak elinizde biraz para varsa bazı parçaları sıfır alıp bazılarını ikinci elden de bulabilirsiniz. Mesela SSD'yi sıfır alabilirsiniz misal veriyorum.

Ayrıca indirim kampanya kupon vs şeyleri takip edip ikinci el fiyatına sıfır ürün aldığımı da biliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı