Toplama Sistem Alınır mı ?

Hasan Futbol

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben şu ana kadar hazır bilgisayar aldım. Toplama bilgisayar almalı mıyım ? Öyle Olsaydı herkes kendi bilgisayarını üretirdi bir sürü bilgisayar çeşidi olurdu. Arkadaşlar uzun lafın kısası toplama bilgisayar hata verir mi ? Bir hata çıkar mı ? Güvenilir mi ? Tecrübeli olan arkadaşlar bana yardımcı olabilir misiniz?

Ha bir markanın üretimi ha toplama. Markalar farklı markaların ve kendi markalarının ürünlerini tek bir cihaz içerisinde topluyorlar. Eğer işi bilen biri tarafından toplanırsa bir şey fark etmez. Bu arada "herkes kendi bilgisayarını üretirdi" mantığı çok saçma olmuş. Üreten biz değiliz ki sadece topluyoruz.

Eger işi bilen birisi tarafından toplanırsa hata vermez daha verimli olur. Herkez kendi bilgisayarını üretirdi demişsin sanırım yapardı demek istedin, Türkiyede hala hazır en iyidir mantığı var malesef.

Bilgisayarınızı seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Güvenilir kaliteli olarak bilinen markaların hazır kasaları ihtiyacınızı görüyorsa almanızda sakınca yok. Garantide işinize yarar, sorun olduğunda içinde hangi parça bozuldu düşünmeden servis desteği alabilirsiniz. Ben kendim toplamayı tercih ederim. Kendiniz aldığınızda istediğiniz bileşenleri özgürce seçebiliyorsunuz. İhtiyacınız neyse onu alabiliyorsunuz. Bütçenize göre bir süre anakart veya işlemciye dahil ekran kartını kullanıp bütçe olunca ekran kartı alıp takabiliyorsunuz, ram veya ssd gibi donanımları sonradan ekleyip artırabiliyorsunuz. Hazır kasalara parça ekleyip çıkarma yaparsanız muhtemelen garanti sorunları yaşarsınız. Kasa kapağı etiketleri oluyor yırtılıp kapak açılınca bazı markalar garanti dışı sayıyor. Donanımdan anlamam parça ekleme çıkarma ile uğraşmam derseniz hazır kasa tercih edebilirsiniz. Hazır kasada firmalar göz boyamak için işlemciyi bazen rami ön plana çıkarıyorlar geri kalan bileşenler(anakart, güçkaynağı vs..) en ucuz en kalitesiz bileşenlerden oluşuyor buna dikkat edin. İ7 işlemcili bilgisayara piyasadaki en kötü ekran kartını takip işlemciyi ön plana çıkararak satıyorlar. Donanım bilgisi olmayan kullanıcı kasayı alıp beklediği performansı alamayınca sorun başlıyor. Sistemi siz kurarsanız dengeli bir sistem toplayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı