Toplanan RX 7900 XT ve DDR5 sistem nasıl?

Kagamii

Decapat
Daha fazla  
Taksitler bittikten sonra DDR5 sisteme geçeceğim. Şöyle bir şey topladım ekran kartım RX 7900XT sizce nasıl? Şu anki PSU Thermaltake Toughpower Grand RGB 750W 80+
2K da oynuyorum. Böyle Bannerlord da 1000 kişilik savaşlarda tam verim alır mıyım veya Warzone 2.0 gibi işlemci ve GPU odaklı oyunlarda.

Screenshot_39.png

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'in daha ucuzu var.

Daha önce Gigabyte anakart kullanmış biri olarak önermiyorum, materyal kalitesi RAM seçmesi vs. Anakartta Asus öneririm.
Almak istediğiniz RAM zaten Gigabyte destek listesinde yok.

İlla Gigabyte anakart alacaksan anakartınla bu RAM'ler test edilmiş.

Eklediğin RAM yerine attığımdan 2 tane olabilirsin. Ayrıca B650M DS3H alabilirsin.

Daha önce Gigabyte anakart kullanmış biri olarak önermiyorum, materyal kalitesi RAM seçmesi vs. Anakartta Asus öneririm.
Almak istediğiniz RAM zaten Gigabyte destek listesinde yok.

İlla Gigabyte anakart alacaksan anakartınla bu RAM'ler test edilmiş.
QVL listesinin hiçbir önemi yok ve Gigabyte anakartlar RAM seçmiyor.

Eklediğin RAM yerine attığımdan 2 tane olabilirsin. Ayrıca B650M DS3H alabilirsin.

QVL listesi önemlidir. Uyumluluk göstermez o listede yoksa uyumsuz demek değil zaten, o RAM'in anakart firması tarafından o kartta test edildiğini göstermesi açısından RAM alırken bir tık daha garanti bir alım yapmanızı sağlar. Gigabyte anakart kaç tane kullandınız bilmiyorum ama RAM seçmekten ne anladığınızı bilmiyorum, kastettiğim, vaat edilen RAM hızları örneğin DDR5 6000 MHZ bu seviyeye OC le çıktığı için frekans düşürmek zorunda kalanların açtığı başlıklarla dolu burası ve reddit, yâni hep bir tık altına düşürmek zorunda kalınabiliyor, 6000 ise 5800- 5600 gibi. Hiç bir marka ve firma sorunsuz değil bunu da biliyoruz, başka markalarda da bu çok oluyor, Gigabyte daha bir önde. Karşılaşılan böyle bir durum var maalesef RAM seçmiyor deyip geçmekle olmuyor. Gigabyte X570 anakartımda daha sonraki yeğenlerime topladığım B550 Aorus Elite anakartlarda bu sorunu hep yaşadık. Önerdiğiniz Team T-Force RAM de kit değil, kit olarak almakta fayda var. İki tane almak yerine, ayrıca Gigabyte B650M anakartında da test edilmemiş. İki RAM'in fiyatı 3300 lira yapıyor zaten o fiyata uyumluluk listesinde var olan kit RAM'ler de var.

Anladım hocam sağ olun cevaplarınız için peki diğer sorum için ne dersiniz?

QVL listesi önemlidir. Uyumluluk göstermez o listede yoksa uyumsuz demek değil zaten, o RAM'in anakart firması tarafından o kartta test edildiğini göstermesi açısından RAM alırken bir tık daha garanti bir alım yapmanızı sağlar. Gigabyte anakart kaç tane kullandınız bilmiyorum ama RAM seçmekten ne anladığınızı bilmiyorum, kastettiğim, vaat edilen RAM hızları örneğin DDR5 6000 MHZ bu seviyeye OC le çıktığı için frekans düşürmek zorunda kalanların açtığı başlıklarla dolu burası ve reddit, yâni hep bir tık altına düşürmek zorunda kalınabiliyor, 6000 ise 5800- 5600 gibi. Hiç bir marka ve firma sorunsuz değil bunu da biliyoruz, başka markalarda da bu çok oluyor, Gigabyte daha bir önde. Karşılaşılan böyle bir durum var maalesef RAM seçmiyor deyip geçmekle olmuyor. Gigabyte X570 anakartımda daha sonraki yeğenlerime topladığım B550 Aorus Elite anakartlarda bu sorunu hep yaşadık. Önerdiğiniz Team T-Force RAM de kit değil, kit olarak almakta fayda var. İki tane almak yerine, ayrıca Gigabyte B650M anakartında da test edilmemiş. İki RAM'in fiyatı 3300 lira yapıyor zaten o fiyata uyumluluk listesinde var olan kit RAM'ler de var.
AM5 sistemde RAM frekansı anakartlardan dolayı değil işlemciden dolayı kısıtlanıyor. En kötü AM5 anakart bile rahatlıkla 7000+ frekans çalıştırabilir.

İşlemcini soğutarak yüksek RAM frekanslarına çıkabilirsin. Örnek olarak ben kışın 6400 MHz çalıştırabiliyordum ama şu anda çalıştıramıyorum.

Yüksek sıcaklık = Az iletkenlik.

AMD'nin en büyük sorunu da IO zarının sıcaklığa çok hassas olması.

Ayrıca şu anda DDR5'te çok fazla varyasyon yok. 3 tane IC üreticisi var, Hynix-Samsung-Micron.

O yüzden farklı çiplerin gelmesi hiç olası değil.

AM5 sistemde RAM frekansı anakartlardan dolayı değil işlemciden dolayı kısıtlanıyor. En kötü AM5 anakart bile rahatlıkla 7000+ frekans çalıştırabilir.

İşlemcini soğutarak yüksek RAM frekanslarına çıkabilirsin. Örnek olarak ben kışın 6400 MHz çalıştırabiliyordum ama şu anda çalıştıramıyorum.

Yüksek sıcaklık = Az iletkenlik.

Ayrıca şu anda DDR5'te çok fazla varyasyon yok. 3 tane IC üreticisi var, Hynix-Samsung-Micron.

İşlemcinin 35 derecede yükte 50'de çalıştığı bir ortamda işlemci sıcaklığından söz edilemez. Teoride AM5 7000 çalıştıramaz gibi bir iddia söz konusu bile değil, Pratikte'de teoride de çalıştırır, frekans sorunlarının yaşanmayacağı ya da işlemcidendir o yahu deyip geçerek yüzeysel bakmanın gereği yok. Oluyor bu sorunlar. Karşılaşılan sorunlardan dolayı Gigabyte için söylenen şey sadece AMD kartlarla ilgisi yok benzer durumlar XMP açısından intel anakartlarında da oluyor. Üç firma olması QVL listesinden o anakartla test edilip edilmediğine bakmayı önemsizleştirmiyor. QVL listesine zaten farklı çipler için değil, frekans sorunu yaşamamak için bakılıyor. En azından bir tık daha emin olarak ürün satın alınmış olur. Bunu önemsiz deyip geçmek manasız.

Yüksek sıcaklık = az iletkenlik.

Ayrıca şu anda DDR5'te çok fazla varyasyon yok. 3 tane ıc üreticisi var, Hynix-Samsung-Micron.

Hocam sürekli konu açmak istemiyorum bir şey soracağım benim önceki ekran kartım RTX 3060'dı 5600X ile kullanıyordum oyunlarda ayarları düşürdüğümde FPS de artıyor du şimdi RX 7900XT'ye geçtim Ryzen 5 7600'a geçince yine böyle olur mu yani ayarları düşürsem FPS artar mı darboğaz olmadan mesela.

Geri
Yukarı