Topraklama malzemesine alternatifi olur mu?

Alperen1453

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar dış mekan Acces Point'i bahçeye koymak zorundayım. Bundan önce bir tane Acces Point'im vardı ama şimşekli bir gecenin sabahında cihazım bozulmuştu. Tahminim şimşek cihazı bozdu.

Ben de yeni alacağım cihazı topraklamaya ihtiyaç duydum ama malzemeler çok pahalı benim elimde çözüm olarak bir metre inşaat demiri var ve 3 metre topraklama kablosu var. Hadi diyelim bu oldu cihazdaki GND çıkışına nasıl bağlayacağım ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnşaat demiri paslanır ucuza bakır topraklama çubukları satılıyor ondan alabilirsin. GND bağlantısını da cihazın sıfır girişine veya gövdesi metal ise gövdeye bağlayabilirsin.

İnşaat demiri paslanır ucuza bakır topraklama çubukları satılıyor ondan alabilirsin. GND bağlantısını da cihazın sıfır girişine veya gövdesi metal ise gövdeye bağlayabilirsin.
Ama demiri gömüyoruz paslanması biraz zor değilmi ve gnd kablosu nasıl bağlanır ayrıntısı ile anlatabilrmisin.

Dostum demiri toprağa gömüyorsun. Toprak nemli olabilir ıslak olabilir paslanacaktır. GND şase. DC devrelerde şase ve sıfır noktası aynı yerdir. Yani topraklama kablosunu cihazın sıfır noktasına bağlaman gerekiyor.
201313018835_slink_sldc552_dc5.5x2.1_030_cm_dc_kablo_a.jpg
Bu kablonun cihaza takıldığını varsayarsak dış kısım sıfır noktası olacaktır (farklılık gösterebilir). Yani dış kısıma topraklama kablosu bağlanırsa cihazda topraklama yapılmış olacaktır.

Yıldırım konusunda da yıldırım cihaza ulaştıktan sonra cihazda topraklama olsa bile cihazın bozulma ihtimali yine de vardır. Bundan dolayı paratoner takılarak olası bir yıldırımın eve düşmesi engellenmelidir. Paratoner ile yıldırım gerilimi doğrudan toprağa ulaştırılmalıdır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı