Topraklama sistemi ne kadara mâl olur?

PCancer

Decapat
20K TL’ye bilgisayar toplayacağım. Ancak oturduğum ev eski olduğu için (anıttepe) toprak bulunmuyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor? PSU önerisi alabilir miyim? 750 Watt. Ayrıca ev kira, toprak hattı çektireyim desem maliyeti falan ne kadara gelir? Üst düzey bir sistem çünkü, bozulmasını göze alamam.

Son düzenleyen: Moderatör:
20K TL’ye bilgisayar toplayacağım. Ancak oturduğum ev eski olduğu için (anıttepe) toprak bulunmuyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor? PSU önerisi alabilir miyim? 750 Watt. Ayrıca ev kira, toprak hattı çektireyim desem maliyeti falan ne kadara gelir? Üst düzey bir sistem çünkü, bozulmasını göze alamam.
İnce indirimde, Zalman GigaMax ZM750-GVII 750W 120mm 80+ bronze almıştım 2 ay önce. Bir sorun görmedim şimdilik. Kaç sene önce zalman z5 plus kasa almıştım. O da iyi çıktı, kullanıyorum hala. İçindeki sistemi değiştirdim sadece. Zalman güvenli marka bence. Gold ürünü alınabilir. Modüler kablolama olmasına dikkat edin. Ya da yarı modüler.
Topraklama için de elektrikçileri gezip fiyat alın bir kaç tane.

Son düzenleme:
Bu arada, topraklamanın oturduğunuz semt ile alakası yok. Topraklı priziniz varsa, multi metre ile ölçüm yapıp toprak hattı olup olmadığını anlarsınız. Topraklı priz yoksa, yani sadece faz ve nötr den oluşan priz ise, orta yanlarda 3. bir demir yoksa prizde, evin diğer odalarında olan toprak hatlı prizlerinden ölçüm almak lazım. Eğer oralarda toprak hattı varsa ve çalışıyorsa oraya bir hat çekilebilir.
Bunu kendiniz de yapabilirsiniz eliniz yatkınsa. Bilmiyorsanız elektrikçileri dolaşın fiyat alın.

Merhaba. Kaliteli (Gold) sertifikalı bir PSU'yu, UPS'yi ve akım korumalı prizi masaüstü PC için kullanın, ancak toprak hatsız olarak masaüstü PC'yi asla çalıştırmayın. Evdeki musluk, banyodaki batarya, vb. metal yerine bağlı 0.75- 1 'lik topraklama kablosunu masaüstü PC'nin topraklama kısmına irtibatlayıp PC'yi topraklı olarak bu şekliyle kullanın. Buzdolabı, çamaşır yıkama /kurutma makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli şohben, elektrikli termosifon, vb. toprak hattı isteyen bu ürünleri güvenli kullanabilmek için mutlaka toprak hattı + kaçak akım rölesinin eve çekilmesi gerekir. Ancak yalnızca masaüstü PC için evdeki su borusu, kalorifer varsa bunun radyatör borusuna bağlı PC'ye kadar gelen ve uzatmalı prizin toprak hattı metal çıkıntısından bağlı topraklama kablosu güvenli PC kullanımı için işinizi görür. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı