Topraklama olmadan sistemi kullanmak sorun yaratır mı?

camelsari

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 | GIGABYTE A520M K | GIGABYTE RTX 3060TI 8GB | BILLION RESERVOIR 32GB DDR4 RAM | KINGSTON 1TB M.2 NVMe
Oturduğum binada topraklama olmadığı için bilgisayar yük altında cızırtı yapıyor. Topraklama yapmadan kullanmamda bir sakınca var mı? Yoksa topraklama yapana kadar açmamalı mıyım?

Oturduğum binada topraklama olmadığı için bilgisayar yük altında cızırtı yapıyor. Topraklama yapmadan kullanmamda bir sakınca var mı? Yoksa topraklama yapana kadar açmamalı mıyım?
Ne olacağı hiç belli olmaz, günün birinde paat çeker fişi, birkaç parça yanar, masraf da masraf. Elektroniğe güvenmeyeceksin.

20 yıldır topraksız hatta bilgisayar kullanan biri olarak, hiçbir sorun yaşamadım siz de yaşamazsınız muhtemelen.
Yük altında cızırtı yapması topraklama ile alakalı değil, güç kaynağındaki yada ekran kartındaki bobinden gelen sestir o.

Hocam binada topraklama olup olmadığını nasıl anlıyoruz?
Mültimetre ile Faz toprak arası voltajı 220 geliyorsa, nötr toprak arası da 0 geliyorsa hatta topraklama vardır demektir.

Son düzenleme:
Topraklama olmayan evde yıllarca PC kullandım. Bu durum güvenli sayılmaz ama yapılacak adımlar ile güvenliğe doğru yol alınabilir.

Öncelikle topraklama olmayan ev ile yarı topraklama olanı bir ayıralım.
Hiç topraklama olmayan ev demek aslında hiç bu konuda adım atılmamış olandır. Bu evler nasıl belli olur? Mesela bir kombi firması servisi topraklama olmayan bir eve gelip kombi kurmazlar.

Yarı topraklama dediğimiz olay ise aslında buzdolabı, çamaşır makinası, kombi gibi cihazlar için genel olarak mutfak bölgesine sonradan yapılan bir projedir. Hatta topraklama verilir ama dağıtım konusunda sınırlama olur.

Evin çoğu bölgesindeki prizlere topraklama kablosu çekmezler ve mutfak gibi birçok cihazın çalışacağı bölgeye çekerler.

Kısaca mutfakta cihazların çalıştığı prizlere bir bakın topraklama kablosunu görmelisiniz. Ama odaların prizlerinde görmeyebilirsiniz.

Bu durumda yapılacak en doğru seçim eğer mutfak yakınsa oradan ya boat aracılığı ile veya mutfak boş prizlerden bir hat çekmek olacak. Ben bunları yapmadım ama bilgisayarımı her biri 5 metre olan 3 adet 6'lı prizle oda prizine bağladım.

Topraksız ev olacağını sanmam çünkü bazı yasalar ve montaj kuralları gereği en az mutfak bölgesine yine çekilmiştir.

20 yıldır topraksız hatta bilgisayar kullanan biri olarak, hiçbir sorun yaşamadım siz de yaşamazsınız muhtemelen.
Yük altında cızırtı yapması topraklama ile alakalı değil, güç kaynağındaki ya da ekran kartındaki bobinden gelen sestir o.

Mültimetre ile Faz toprak arası voltajı 220 geliyorsa, nötr toprak arası da 0 geliyorsa hatta topraklama vardır demektir.

Toprak nötr arası tam sıfır ise sıfırlama olabilir ideali 1, 5-3 arasıdır ama bunlar kesin sonuç vermez topraklama meger i ile ölçülmelidir bunları da şirketler yapıyor

Dostum bilgisayardan önce kendini düşün. Bu durum çok tehlikeli. Herhangi bir cihazdan sizi elektrik çarpabileceği gibi ciddi yangınlar çıkabilir. Elektriğin şakası olmaz.

Ben de bilmediğimden soru öneri tarzı bir şey diyeyim. Akım korumalı priz işe yaramaz mı?
Akım korumalı prizler için çılgın rakamlar ödemezsiniz hiç bir işe yaramıyorlar.

Akım korumalı prizin olayı ani yük artışında kendisini imha ederek(veya kapatarak) o yükün prize takılı alete gitmesini engellemek. Yani en kaliteli olanını bile alsanız doğrudan elektrik hattınızın üzerine yıldırım düşmediği sürece bir işinize yaramaz.

(Yanlışam hocalarım beni düzeltsinler 🙂 )

Yeni konular

Geri
Yukarı