Topraklama olmadan sistemi kullanmak sorun yaratır mı?

camelsari

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 | GIGABYTE A520M K | GIGABYTE RTX 3060TI 8GB | BILLION RESERVOIR 32GB DDR4 RAM | KINGSTON 1TB M.2 NVMe
Oturduğum binada topraklama olmadığı için bilgisayar yük altında cızırtı yapıyor. Topraklama yapmadan kullanmamda bir sakınca var mı? Yoksa topraklama yapana kadar açmamalı mıyım?

Akım korumalı prizler için çılgın rakamlar ödemezsiniz hiç bir işe yaramıyorlar.

Akım korumalı prizin olayı ani yük artışında kendisini imha ederek(veya kapatarak) o yükün prize takılı alete gitmesini engellemek. Yani en kaliteli olanını bile alsanız doğrudan elektrik hattınızın üzerine yıldırım düşmediği sürece bir işinize yaramaz.

(Yanlışam hocalarım beni düzeltsinler 🙂 )
Bu ürün de mi iş görmez?

Benim bir kere monitör patladı bir keresinde bios çöktü bir keresinde de SSD'de overheating oldu akım korumalı priz aldım düzeldi. Tabi bunlar toplam 400 lira masrafa sebep oldu. Düzgün power supply seçmek de önemli.

Hayır hiçbir işe yaramaz. Pazarlama stratejisi olarak görüyorum.

Akım korumalı prizler için çılgın rakamlar ödemezsiniz hiç bir işe yaramıyorlar.

Akım korumalı prizin olayı ani yük artışında kendisini imha ederek(veya kapatarak) o yükün prize takılı alete gitmesini engellemek. Yani en kaliteli olanını bile alsanız doğrudan elektrik hattınızın üzerine yıldırım düşmediği sürece bir işinize yaramaz.

Bu ürün de mi iş görmez?
Nilson priz aldım şoktan işe yarıyor. Akım nedeniyle sık sık bozuluyordu bilgisayar şimdi sağlam kullanıyorum.

Benim bir kere monitör patladı bir keresinde bios çöktü bir keresinde de SSD'de overheating oldu akım korumalı priz aldım düzeldi. Tabi bunlar toplam 400 lira masrafa sebep oldu. Düzgün power supply seçmek de önemli.

Nilson priz aldım şoktan işe yarıyor. Akım nedeniyle sık sık bozuluyordu bilgisayar şimdi sağlam kullanıyorum.
Yani iyi mi, memnun musunuz?

Akım korumalı prizler herhangi bir elektrik kaçağı vs durumunda devreyi keser ve güvenlik sağlar. Ayrıca ani akım dalgalanmalarından cihazı korur. Bu durum yaşanırsa yüksek akım cihaza ulaşmaz. Ben tüm akım korumalı prizlerimi kendim yaptım. Basit bir varistör ile akım korumalı hale getiriliyor.

Ama cihazları korumanın en iyi yolu ups kullanmaktır

Soruyu soranın durumunda önce toprak hattı, sonra akım korumakı priz ve mümkünse ups en doğru güvenlik yöntemi olacaktır.

.

Akım korumalı prizler herhangi bir elektrik kaçağı vs durumunda devreyi keser ve güvenlik sağlar. Ayrıca ani akım dalgalanmalarından cihazı korur. Bu durum yaşanırsa yüksek akım cihaza ulaşmaz. Ben tüm akım korumalı prizlerimi kendim yaptım. Basit bir varistör ile akım korumalı hale getiriliyor.

Ama cihazları korumanın en iyi yolu UPS kullanmaktır

Soruyu soranın durumunda önce toprak hattı, sonra akım korumakı priz ve mümkünse UPS en doğru güvenlik yöntemi olacaktır.

Varistör ile akım korumalı olmaz Max voltaj değeri olur yani kaçlık taktı isen o değerin üstüne çıkarsa sigortayı attırır

Geri
Yukarı