Topraksız Hatta PSU vs UPS

Yani onarım ve tadilat durumunda diyorlar. Akıllı olan tadilat zamanı orda sıfırlamamanın olduğunu söyler. Teoride tehlikeli gibi geldi ancak , yaşamda çok dikkatsiz olunursa sorun çıkartabilir.

E o da pek mümkün değil neden, öyle tam tesisat değişiyorsa zaten, prizlerdeki hatta değişir. Ama Kaçak akım rölesi varsa sıfırlama yapamazsınız. Röle atar.

E o da pek mümkün değil neden, öyle tam tesisat değişiyorsa zaten, prizlerdeki hatta değişir. Ama Kaçak akım rölesi varsa sıfırlama yapamazsınız. Röle atar.
Röle yok. Prize sıfırlama yapıp , topraklı uzatma kablosuyla prizi ups'ye çekeceğim. Oradan da bilgisayarı bağlayacağım.

öncelikle herkese merhaba,sıfırlama konusunda yani '' toprak ve nötr uçları şöntleme '' fikir veren arkadaşların sanırım daha önce elektrik panosundan nötr kablosunun çıktığını,gevşediğini,yada koptuğunu v.s. gibi arızaları görmediğini ve duymadığını anlıyorum,yoksa bize has bir uygulama olan bu çözümü önermezlerdi,olası bir ana NÖTR kablosu kopmasında,o prizden tüm evin toprağını sıfırladığın için malesef evdeki tüm topraklı prizlerdeki toprak ucunda FAZ olacaktır,gerisini siz düşünün.

öncelikle herkese merhaba,sıfırlama konusunda yani '' toprak ve nötr uçları şöntleme '' fikir veren arkadaşların sanırım daha önce elektrik panosundan nötr kablosunun çıktığını,gevşediğini,yada koptuğunu v.s. gibi arızaları görmediğini ve duymadığını anlıyorum,yoksa bize has bir uygulama olan bu çözümü önermezlerdi,olası bir kopmada,o prizden tüm evin toprağını sıfırladığın için malesef evdeki tüm topraklı prizlerdeki toprak ucunda FAZ olacaktır,gerisini siz düşünün.

Evdeki tüm toprak nötrlenmiyor ki, prizdeki toprak nötrleniyor. Ayrıca gevşeme oluyorsa zaten her açıdan tehlikeli. Eğer fazı iyi sıkmazsan o çıkarsa nolacak, prizdeki toprak ucunda değerse nolacak.

Ayrıca kitaplarda okutulan bilimsel bir bilgidir bu. Benim dediğim gibi işini iyi yapmazsan herşey, elektriğin e'si bile tehlikelidir.

Evdeki tüm toprak nötrlenmiyor ki, prizdeki toprak nötrleniyor. Ayrıca gevşeme oluyorsa zaten her açıdan tehlikeli. Eğer fazı iyi sıkmazsan o çıkarsa nolacak, prizdeki toprak ucunda değerse nolacak.

Ayrıca kitaplarda okutulan bilimsel bir bilgidir bu. Benim dediğim gibi işini iyi yapmazsan herşey, elektriğin e'si bile tehlikelidir.

Eğer Söylediğin gibi Faz da gevşeme olursa tüm evin topraklarında Nört olur,sence sıkıntı olurmu? OLMAZ.
Ayrıca buatlı sistemse buatlardan , Amerikan sistemiyse sigorta kutusundan tüm linyelerin toprak uçları şöntlenmiştir,eğer tüm evde toprak kablosu yoksa sadece o prizde varsa o prizin Nötr kablosunda kopma gevşeme v.s. olduğnda o pirizde takılı olan cihazın gövdesine Faz vermiş olacaksın ki GEÇMİŞ OLSUN.Bu söylediğim tahmin değil bire bir 25 yıllık elektrik hayatımda karşıma çıkan arızalardan biri.

Eğer Söylediğin gibi Faz da gevşeme olursa tüm evin topraklarında Nört olur,sence sıkıntı olurmu? OLMAZ.
Ayrıca buatlı sistemse buatlardan , Amerikan sistemiyse sigorta kutusundan tüm linyelerin toprak uçları şöntlenmiştir,eğer tüm evde toprak kablosu yoksa sadece o prizde varsa o prizin Nötr kablosunda kopma gevşeme v.s. olduğnda o pirizde takılı olan cihazın gövdesine Faz vermiş olacaksın ki GEÇMİŞ OLSUN.Bu söylediğim tahmin değil bire bir 25 yıllık elektrik hayatımda karşıma çıkan arızalardan biri.

Tamam dediğiniz gibi olabilir ama bu şekilde o koparsa, o çıkarsa, kablo içinden kısadevre, gevşeklik varsa arktan yangın çıkarsa dersek, elektriğe bulaşmayacağız hiç. En iyisi kendisi tam profosyenel şekilde sıkıp kontrol edemez ise, elektrikçiye yaptırmasında fayda var. Gevşek olursa çıkabilir ama o kablolar kolay kolay kopmaz. @Hakanerler

Ayrıca şimdiki tesisat yenilemelerinde evde toprak hattı yoksa, sigorta kutusunda sıfırlama yapılıyor zaten. Mecbur yapılmalı olmaz ise her metal cihazın kasasında kaçak bir akım oluyor, zaten çarpılıyorsun. Olması gerekli bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle söylediklerinizi dikkate aldım. Bugün sıfırlamamı yapacağım. Son olarak teyit amaçlı sormak istiyorum. Nötrün bağlandığı yere ara kabloyuda bağlayıp, daha sonra ara kabloyu çevirip, toprak tarafına bağlayacağım değil mi?

Tamam dediğiniz gibi olabilir ama bu şekilde o koparsa, o çıkarsa, kablo içinden kısadevre, gevşeklik varsa arktan yangın çıkarsa dersek, elektriğe bulaşmayacağız hiç. En iyisi kendisi tam profosyenel şekilde sıkıp kontrol edemez ise, elektrikçiye yaptırmasında fayda var. Gevşek olursa çıkabilir ama o kablolar kolay kolay kopmaz. @Hakanerler

Ayrıca şimdiki tesisat yenilemelerinde evde toprak hattı yoksa, sigorta kutusunda sıfırlama yapılıyor zaten. Mecbur yapılmalı olmaz ise her metal cihazın kasasında kaçak bir akım oluyor, zaten çarpılıyorsun. Olması gerekli bence.

bu konudaki ısrarınızı anlayamadım,yönlendirme yapmak ciddi bir iş tir,sonuçları ve sorumlulukları vardır!!! kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı