Topraksız Hatta PSU vs UPS

Öncelikle daha önceden de belirttiğim gibi ev bakır çubuk çakacak konumda değil.
Ben çak diye birşey söylemedim eğer bana söyledi isen.
ancak monitörümde titreme var ne yazık ki.
Ben monitörde sorun yoksa diye sadece kasa olsaydı dediğim yeterliydi toprak hat çekilmesi gerekli o yüzden ana şartelde olması lazım oradan bir elektrikçi çeker kablosunu.

Arkadaşlar bakır çubuğu bahçeye gömüp 2.5 lik kablo ile pc prizine dışarıdan getirmek yeterli olur mu. Bu tarz bi işlem için ortalama 200 TL istiyor elektrikçiler. Bu arada 3. kat için geçerli bu fiyat. Bunun dışında bina eski elektrik panosu yok. Son olarak bina kolon veya açıkta kalan demirlerden birine bağlatmak kesin çözüm müdür. Zira bakır çubuğu toprağa gömmek sorun birde yok o toprağın ölçümü falan var. O cihazın fiyatına baktım 3-5 bin euro civarı. Hani bu topraklamanin yapıldığı toprak olculmediginden bi ise yaramamış gibi olacak.

Çok abartıyorsunuz. Söylediğimi yapman yeterli. Pano yok diye birşey olamaz. Elektriği nereden alıyorsan oradan toprak antigron kablo ile gelir ve onda toprak hattı olur. Bir elektrikçi çağırıp kabloları ve prizleri toprak hatlı yaptırabilirsiniz.

Çok abartıyorsunuz. Söylediğimi yapman yeterli. Pano yok diye birşey olamaz. Elektriği nereden alıyorsan oradan toprak antigron kablo ile gelir ve onda toprak hattı olur. Bir elektrikçi çağırıp kabloları ve prizleri toprak hatlı yaptırabilirsiniz.
O zaman dışarıya bakir çubuk gömüp ordan eve çektirmek yeterli.

Gerek yok diyorum işte. Hazır binada var olan şeyi dışarıya çekmeye gerek yok :)
Ben konuya sonra dan dahil oldum bizim binada toprak hattı yok hocam.:) Sorun o zaten. Esasen elektriksel sorun yaşamıyoruz ama kasadaki oluşabilecek statik elektrik gibi şeylerden korunmak için bir yöntem arıyorum.

Ben konuya sonra dan dahil oldum bizim binada toprak hattı yok hocam.
Çift hesap açan çok olduğundan aynı kişi zannetim. Ancak yine de sizin için de geçerli. Binada toprak hattı diye birşey olmaması imkansız. Saat'e gelen kablo yukarıda yazdığım kablodur ve o kabloda toprak hattı bulunur elektrikçi çağırıp saatten itibaren kablo çektirmeniz yeterli.
ama kasadaki oluşabilecek statik elektrik gibi şeylerden korunmak için bir yöntem arıyorum.
Statik elektrik için toprak hattına gerek yok :) Herhangi bir elektrik teli ile bile metal bir yere değdirmeniz veya kasadaki metalle beraber sabitlemeniz yeterli.

Çift hesap açan çok olduğundan aynı kişi zannetim. Ancak yine de sizin için de geçerli. Binada toprak hattı diye birşey olmaması imkansız. Saat'e gelen kablo yukarıda yazdığım kablodur ve o kabloda toprak hattı bulunur elektrikçi çağırıp saatten itibaren kablo çektirmeniz yeterli.

Statik elektrik için toprak hattına gerek yok :) Herhangi bir elektrik teli ile bile metal bir yere değdirmeniz veya kasadaki metalle beraber sabitlemeniz yeterli.

Hocam bazı eski binalarda hakketen yok.:) Çünkü gerek görmüyorlarmış eskiden alet az olduğu için(Bazı prizlere gelebilir ama o toprağa değil, sigorta kutusundaki nötre bağlanıyor), mesela bizim apartman tadilata girdi, toprak hattı olmadığı için çakmaları gerekli ve binaya kadar hat çekecekler ama fazla masraf oluyordu ve sigorta kutusu içinde bütün toplanan toprak hattı, nötr ile birleştiriyorlar ve sıfırlanıyor.

Ben konuya sonra dan dahil oldum bizim binada toprak hattı yok hocam.:) Sorun o zaten. Esasen elektriksel sorun yaşamıyoruz ama kasadaki oluşabilecek statik elektrik gibi şeylerden korunmak için bir yöntem arıyorum.

Sttik elektrik değil bazı PSU'lar elektrik kaçırabiliyor, metal kasaya ve çok az çarpabiliyor.

Olacağını hic sanmıyorum ama saate bir baktiriyim yine. Önceden elektrikçi geldiğinde topraklama yok demişti. Pano olmadığı için evin giriş kapısında sayaç var. Bir ihtimal varsa iyi olur. Elektrik telini nereye sabitleyeceğiz hocam tam anlayamadım

Olacağını hic sanmıyorum ama saate bir baktiriyim yine. Önceden elektrikçi geldiğinde topraklama yok demişti. Pano olmadığı için evin giriş kapısında sayaç var. Bir ihtimal varsa iyi olur. Elektrik telini nereye sabitleyeceğiz hocam tam anlayamadım

PC prizinden bir hat çektir ve sigorta kutusunda nötr ile birleştirsinler, risksiz, garanti ve masrafsız çözüm.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı