Toshiba MQ04ABF100 HDD Yavaş Yazma Sorunu

shakur558

Decapat
Herkese merhabalar. ASUS TUF FX505DT model 2 ay önce satın aldığım Gaming Laptop'um var. Cihazda hem SSD hem de HDD mevcut. Üzerindeki HDD modeli Toshiba MQ04ABF100 5400 RPM.

Bu aralar oyun oynarken özellikle HDD'de olan oyunlarda FPS iyi olmasına rağmen hafif takılmalar gözlemledim. 1TB olan HDD'min %57'si şu an dolu. Daha önce HDD'de mevcut boş yer fazlayken bu sorun yoktu. Bazı oyunları kaldırdım yer açılsın tekrar eski haline dönsün diye ama sorun devam ediyor. Test sonuçlarını ekledim yorumlayabilir misiniz lütfen?

Dosya Ekleri

• hdd.jpg
    hdd.jpg
    47,6 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleyen: Moderatör:
Yazma hızı fazlasıyla düşük. Sebebi ise 5400 RPM bir disk olması. Normal şartlarda oyuncu sistemlerinde 1 TB veya 500 GB olan mekanik diskler 7200 RPM olmalı. Çünkü günümüzdeki tüm ağır oyunlar diskten anında yanıt bekliyor. 5400 RPM artık yetmiyor. Sorununuz donanımsal. 7200 RPM bir disk sorunu çözecektir.

Geçici çözüm olarak, disk birleştirmeye bakabilirsiniz.

Oyunlardaki fps takılmalarının tamamen harddisk ile bir bağlantısı olmayabilir. Direkt olarak sadece loading ekranında bekleme sorunu yaşarsınız. Ram yetersiz gelebilir. Veya işlemci ve ekran kartınızın sıcaklık değerlerini kontrol edin.Geri planda ram yiyen ağır program var mı? Harici soğutucu kullanıyor musunuz? Bir de bazı oyunlarda optimizasyon sorunu oluyor. Hdd'de ki her oyunda mı öyle?
Hdd'ye gelirsek diskinizin devri, yazma hızı düşük ne yazık ki.5400 RPM bir disk illaki oyunlarda loading ekranlarında, yüklemelerde biraz bekletir.Aslında beklemeyi sorun etmezseniz idare de edebilirsiniz. Ben şu anda western 7200 rpm 500 gb kullanıyorum. Ama önceden toshiba 5400 rpm 1 terabayt harddiskim ile bayağı bir idare etmiştim.

Son düzenleme:
Yazma hızı fazlasıyla düşük. Sebebi ise 5400 RPM bir disk olması. Normal şartlarda oyuncu sistemlerinde 1 TB veya 500 GB olan mekanik diskler 7200 RPM olmalı. Çünkü günümüzdeki tüm ağır oyunlar diskten anında yanıt bekliyor. 5400 RPM artık yetmiyor. Sorununuz donanımsal. 7200 RPM bir disk sorunu çözecektir.

Geçici çözüm olarak, disk birleştirmeye bakabilirsiniz.

Laptop henüz 2 aylık ve garantisi devam ediyor. Donanımsal sorun derken HDD'de bir problem olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Garantisi devam ettiği için şahsi olarak müdahale etmek istemiyorum. Eğer HDD'nin arızalı olduğunu düşünüyorsanız cihazı garantiye göndereyim. Ama normali böyle diye düşünüyorsanız idare etmekten başka çare kalmıyor. Okuma hızına göre yazma hızında anormal bir dengesizlik gözlemledim. Bu durum normal midir ?

Laptop henüz 2 aylık ve garantisi devam ediyor. Donanımsal sorun derken HDD'de bir problem olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Garantisi devam ettiği için şahsi olarak müdahale etmek istemiyorum. Eğer HDD'nin arızalı olduğunu düşünüyorsanız cihazı garantiye göndereyim. Ama normali böyle diye düşünüyorsanız idare etmekten başka çare kalmıyor. Okuma hızına göre yazma hızında anormal bir dengesizlik gözlemledim. Bu durum normal midir ?
Tamamen harddisk kaynaklı olmayabilir. Biraz daha gözlemleyip öyle servise yollayın bence.

5400 RPM olduğu için normal diyorum. Ben de uzun süre 5400 RPM disk kullandım ve oyun performansını olumsuz etkiliyor. Yine de diğer donanımlarda sorun olup olmadığını test edin derim. Ben sorunun HDD kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yani sorun denemez model sebebiyle oluşan düşük performans diyelim.

5400 RPM olduğu için normal diyorum. Ben de uzun süre 5400 RPM disk kullandım ve oyun performansını olumsuz etkiliyor. Yine de diğer donanımlarda sorun olup olmadığını test edin derim. Ben sorunun HDD kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yani sorun denemez model sebebiyle oluşan düşük performans diyelim.
Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı