Toshiba Qosmio X70-A laptop açılmama sorunu

waGNaps

Hectopat
Daha fazla  
  • Toshiba Qosmio X70-A
  • 16 GB RAM
  • 3 GB 192 bit GTX 770M Nvidia ekran kartı
  • 128 SSD
  • 1TB HDD
  • 2.40 4. Nesil i7 Intel işlemci
Bilgisayarım birkaç aydır geç açılmaya başladı, kapanmada bir sıkıntı yok açılış 10 dk kadar uzadı, sonra 20dk oldu, 30dk oldu aylar içerisinde. Son zamanlarda 4-5 saati buluyordu ve artık gece bırakıyorum sabah açılıyor, o moddaydı. Şimdi açılmıyor.

Açılmıyordan kastım şu, tüm sistem çalışıyor. Klavye ışıkları yanık bir şekilde fakat tepki vermiyor. NumLock, CapsLock'a basınca ışıkları yanıp sönmüyor, ekrana hiçbir şey gelmiyor. Donanım testı yapıp okey verdikten sonra o tuşlar aktif oluyor fakat bu ışıklar yanıp sönmediğinden sanırım o testi geçemiyor. Bir ara hata vermişti "cmos battary low" diye fakat BIOS pilini çıkartıp açmayı denedım yıne açılmıyor.
Aklınıza gelebilecek her türlü kombinasyonu denedım. Ekran kartı benım sökülebilir ekran kartı, MXM. Dahili değil yanı. Onu söktüm, RAM'leri söktüm, HDD'yi söktüm fakat ekrana hata vermesı lazımken yine bir hata vermedi.
RAM'leri tek tek denedım olmadı.
Sadece SSD ve HDD'yi söküp denedim yine olmadı. Ne yaptıysam ekrana ne bir hata mesajı verdirebildim ne başka bir şey. Statik elektrik düşündüm bataryayı söküp fişten çekip powera basılı tuttum geri takıp tekrar denedım yok.
Fırınlama yaptım yok.
Anlamadım gitti.
Asıl tuhaf olan şey şu bilgisayar açıldıgı zaman canavar gibi çalışıyor, hiçbir takılma, donma, kasma vs. yapmıyor. Ama artık 5 saat de beklesem açılmıyor. Sizce neyden kaynaklı olabilir? Yeni BIOS pili mi denesem? Alakası olabilir mi acaba? Aslında sadece saati tarihi tutar bu ama bilmediğimiz başka işlem de mi yapıyor anlayamadım. Donanımsal arıza olsa açıldıgı zaman bunu belli eder ama dediğim gibi köpek gibi çalışıyor namussuz :D

Yardımlarınızı bekliyorum, servis demeyin lütfen bilgisayarı 10-15 gün boyunca kullanmadan yapamam, işimden dolayı bunu evde çözmem lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanımsal arıza olsa açıldığı zaman bunu belli eder.
Yardımlarınızı bekliyorum, servis demeyin lütfen bilgisayarı 10-15 gün boyunca kullanmadan yapamam, işimden dolayı bunu evde çözmem lazım.
Açıldığı zaman belirli hata vermesi sorunun donanımsal olduğunu göstermez. Asıl cihaz hiç açılmıyorsa eeprom brick olmamışsa sorun donanımsaldır. Durumun CMOS pili ile bir alakası yok. Bir ev kullanıcısı olarak bir çok yöntemi zaten dememişsiniz ve sonuç alamamışsınız. Cihazda daha fazla donanımsal sorun oluşturmadan profesyonel güvenilir bir teknik servise başvurun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı