Toshiba satellite w30t-a-104 USB Görmeme Sorunu

Pantreme

Kilopat
Selam arkadaşlar.

Bir adet toshiba satellite w30t-a-104 marka ultrabook var ve inanın sinir krizine girmek üzereyim çünkü dvd rom veya ona benzer hiçbir şey yok ayrıca tek bir tane USB 3.0 slotu var.

Konuyu açıklayayım, öncelikle windows 10'a geçmek için dvd okuyucu olmadığından USB kullanarak format atayım dedim, ancak BIOS aracılığı ile önceliği USB olarak versemde veya 'Secure Boot' özelliğini kapatsamda USB Görünüyor ancak okumuyor diyeyim. Neyse bende windows 8.1 üzerinden format attım ve Windows 10'a yükselttim daha sonra 500 GB'lık hard diski 2'ye bölme kararı aldım, çünkü önemli verileri D sürücümde saklarım diye düşündüm. Hard diskte 450 gb boş yerim varken, cihazı bilgisayarı yönet seçeneğinden bölmeye çalıştığımda bana 499 mb yer veriyordu ve bende sinirlenip program aramaya başladım, format derdimden kurtuldum diye çok şükür çekmişken şimdide bölmeye çalıştığım hard disk yüzünden cihaz açılmıyor...

'no bootable device -- Please restart system' ben HDD bölmek için sanırım recovery bölümünü sildim.

BIOS versiyonum 1.0, internette 'Secure boot' özelliğinin kapatılması ve UEFI&CSM Arasından CSM seçilmesi gerektiği yazıyordu. Secure boot özelliğini kapatabildim ancak UEFI&CSM seçeneğini didik didik aramama rağmen bulamadım.

USB BIOS tarafından göründüğü halde okunmuyor, DVD sürücüm maalesef yok ve ben hiçbir şey yapamıyorum.

Rufus kullanarak 5 farklı işletim sistemi denedim yine de USB formata girmiyor. Cihazımın kendi BIOS update dosyasını Toshiba resmi sitesinden indirip 'Rufus' aracılığı ile USB yükledim yine sonuç alamadım.

Hard disk WD blue ultraslim ve giriş yeri çok farklı, en azından başka bilgisayara takıp format atarım diye düşünsemde girişin farklı olması bu seçeneğimide elimden aldı.

Az kaldı bilgisayarı paramparça edebilirim. :) Bana lütfen yardım edin, ne yaparsam USB BIOS tarafından okunur?

Arkadaşlar merhaba. Bu yazıya şu an ulaşabildim. Bende bu sorunu yaşamıştım bunu şöyle çözdüm. Hala bu sorunu yaşayanlar için anlatayım. Öncelikle BIOS'tan USB'yi birinci yaptıktan sonra bir USB diske Rufus ile Android kurdum. Bu sırada da diski dilediğiniz gibi formatlayabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı