Toxic 6900XT pompadan vızıltı sesi geliyor

fito

Hectopat
Merhaba. Bu ayki indirimlerden Toxic 6900XT aldım. Kart sıvı soğutmalı bilenleriniz vardır. GPU utilization, dolayısıyla sıcaklık arttığında kartın sanırım pompasından bir vızıltı geliyor. Buna daha önce şahit olan, konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Aynı zamanda sırf ekran kartı için bir de FSP Hydro MX1000 PSU satın aldım ama sesin ondan değil karttan geldiğine neredeyse eminim. Bunu da şundan söylüyorum, PSU'yu ilk taktığımda coil whine sesi gibi bir ses gelmişti fakat sonradan geçti. Elimde sese dair video ve ses kaydı da var ama önden belki konuyla ilgili bilgisi olan varsa diye bir sorayım dedim. Daha önce de bu tarz bir kart kullanmadığım için pek bilgim de yok hatta montajını yaparken PCI-e kablolarıyla alakalı bir sıkıntı da yaşadım, taktım söktüm olmadı vs, dolayısıyla bu ses normal midir bilemiyorum yani.
Merak eden olursa sistemimde şu an için, B450 Tomahawk Max 2 mobo, 2x8 Trident Z RAM, Ryzen 5 3600 CPU, e-Sports Duo soğutucu mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
hocam o pompadan değildir. coil whine sesidir. undervolt yaparsanız power draw'ı düşürürsünüz. Bu şekilde coil whine'ın önüne geçebilirsiniz. bende de Nitro + Special Edition var. Bu şekilde coil whine'ı ciddi biçimde azalttım.

hocam o pompadan değildir. coil whine sesidir. undervolt yaparsanız power draw'ı düşürürsünüz. Bu şekilde coil whine'ın önüne geçebilirsiniz. bende de Nitro + Special Edition var. Bu şekilde coil whine'ı ciddi biçimde azalttım.
Peki bu sesin gelmesi bir tehlike yaratır mı? Çok rahatsız edecek düzeyde gelmiyor ses, sadece yanlış bir şey mi var korkusuyla merak ediyorum. Ayrıca bu üretim hatası değil midir, değişime göndersem olumlu sonuç almam gerekmez mi? Güçlü diye aldığım kartı güçsüz kullanmam gerekiyorsa bu karşı tarafın sorumluluğu olmalı diye düşünüyorum.

Sesten başka herhangi bir zararı yok. Değişime gönderirseniz alırlar. Coil whine meselesi tamamen piyango. Değişimden gelen sifir kartta bile olabilir yine. Beni çok rahatsız etmediği için çok takılmıyorum zaten oyun sesi + kartın fan sesi vızıltıyı bastırıyor. Kulağımı kasaya dayarsam ancak duyuyorum. Amd kartlarda UV-OC yaparak aynı performansı hatta daha üstünü bile almanız mümkün. Düşük güç tüketimiyle yüksek performansta ve çok daha serin çalıştırabilirsiniz kartinizi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu linkten nasıl UV-OC yapılabileceğini görebilirsiniz. Model farklı olsa da mantık aynı. Sadece frekans ve voltaj değerleri farklı

Son düzenleme:
İşlemci soğutucularda da oluyor o pompa devir sesi o. Normal.

Sesten başka herhangi bir zararı yok. Değişime gönderirseniz alırlar. Coil whine meselesi tamamen piyango. Değişimden gelen sifir kartta bile olabilir yine. Beni çok rahatsız etmediği için çok takılmıyorum zaten oyun sesi + kartın fan sesi vızıltıyı bastırıyor. Kulağımı kasaya dayarsam ancak duyuyorum. AMD kartlarda UV-OC yaparak aynı performansı hatta daha üstünü bile almanız mümkün. Düşük güç tüketimiyle yüksek performansta ve çok daha serin çalıştırabilirsiniz kartinizi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu linkten nasıl UV-OC yapılabileceğini görebilirsiniz. Model farklı olsa da mantık aynı. Sadece frekans ve voltaj değerleri farklı

Çok teşekkür ederim. Değişim ile uğraşacak zamanım yok maalesef, mesaiden sonra attığınız videoya bakacağım.

İşlemci soğutucularda da oluyor o pompa devir sesi o. Normal.

Daha önce sıvı soğutucu kullandım fakat bu o pompa sesine benzemiyor, mekanik bir sesten ziyade daha önce şahit olduğum coil whine sesi gibi diye düşünüyorum. Parçalara zarar vermeyecekse böyle kullanmakta sakınca yoktur o zaman.

Rog strix 4080. Dehşet bir coil whine sesi var. Dediğim gibi tamamen şans işi

Geri
Yukarı