TP-Link IPv6 nasıl aktif edilir?

Shallow Bay

Kilopat
Merhaba, birkaç gün önce TurkNet ile iletişime geçip IPv6 hizmetine geçiş yaptım. Evimde bir "TP-Link Archer VR400 V3" modem ve "TP-Link Archer C80 V1" router var. Modem ve router ayarlarını nasıl yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum. Özellikle router için köprü modu dışında ipv6 hizmetini aktive edemedim. Köprü modunda sanırım ipv6 atamayı yine ana modemim yapıyor. Ben ise direkt routerın ipv6 atamasını istiyorum. Modem ve router ayarlarını nasıl yapacağım konusunda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Modem Ayarları TP-Link Archer VR400 V3
Arayüz Demosu
1.png

2.png

Router Ayarları TP-Link Archer C80 V1
Arayüz Demosu
3.png

4.png

5.png

Son düzenleme:
Yerel ağda IP ataması vazifesi router görevini üstlenen cihaz tarafından yapılır. Sizin dediğinize göre şu an bu işi modem+router cihazınız olan VR400 yapıyor. Siz ise sadece router olan Archer C80'in IP atamasını istiyorsunuz anladığım kadarıyla. O zaman VR400 arayüzünde WAN ayarını köprü moduna alıp DHCP hizmetini kapatmanız, C80'de ise WAN ayarlarına kullanıcı adı ve parolasını girip sonrasında DHCP hizmetini IPv6 olarak açmanız gerekecek.

IPv4 için örnek veriyorum. Salondaki modeme bağlanırsam ip atamasını modem, routera bağlanırsam ona bağlı cihazların ip atamasını ise router yapıyor. Eğer köprü modunu açarsam bütün ip atamalarını modem yapıyor. IPv6 hizmetini köprü modu ile değil router modu ile çalıştırmak istiyorum. IPv6 router modunda ise ipv6 hizmetinin çalışmadığını gördüm.

Belki de modemli cihazın IP atama hizmeti ile çakışıyordur. O sebeple VR400'ü köprü moduna aldıktan sonra PPPoE WAN kurulumunu ve IPv6 hizmetini C80 üzeriden yapmanızı tavsiye etmiştim. Bunu yaparken de VR400'deki hangi LAN portu köprü modunu destekliyorsa (genelde LAN1 olur veya modem arayüzünde seçilir) oradan ethernet kablosu ile çıkış alıp C80 üzerindeki WAN girişine takmış olmanız lazım. Aksi takdirde C80 router olarak çalışmayacaktır.
Lütfen VR400 modeminizden şu ayarları yapın.
IMG_20211013_030205.jpg
IMG_20211013_025940.jpg

Daha sonra C80 üzerinde şunları yapın. Username/password kısmına Türknet'in verdiği [email protected] / parola bilgisi girilecek.
IMG_20211013_030318.jpg
IMG_20211013_030541.jpg
IMG_20211013_030404.jpg

Son düzenleme:
Merhaba,
ilgili linkte fikir sahibi olmak adına yazdığım örneğe de bakabilirsiniz. Ben şuanda aktif olarak ipv6 kullanabiliyorum, umarım yapamayan arkadaşlar olurda yardımcı olursa sevinirim.

Geri
Yukarı