TP-Link TDW9970 hız düşüklüğü

gorkemozkan

Decapat
Daha fazla  
Selamlar, TP-Link TDW9970 modelinde bir modemim var. Modem arayüzünde indirme hızım 18Mbps gözüküyor fakat hız testinde 8Mbps çıkıyor. Sizce modemden mi kaynaklanıyor? Yeni modem aldım kargo aşamasında gelince deneyeceğim. Siz önerilerinizi yazabilir misiniz?

S.PNG

resim_2022-01-14_143545.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı model kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum. Yine de modemden kaynaklı olabilir. Ya da internet sağlayıcınız sizi sınırlandırmış da olabilir. Bir çok şey olabilir.
Wireless ile aynı değerlerimi alıyorsunuz ? Test yaptınız mı kablosuz olarak ?

Hattınız 16mbit VDSL ve size 18mbit tanımlanmış, bu çok güzel. Sizin sorun modemden kaynaklı, 5GHz bir modeme geçmenizi tavsiye ederim, sağlayıcısal bir sorun yok

Hattınız 16mbit VDSL ve size 18mbit tanımlanmış, bu çok güzel. Sizin sorun modemden kaynaklı, 5GHz bir modeme geçmenizi tavsiye ederim, sağlayıcısal bir sorun yok

Dostum bu kanıya nasıl vardın ? Arkadaş modem arayüzünden DSL bilgilerini paylaşmış. Ve maksimum alınabilir download hızı 52Mbps olarak görünüyor. Modem'e gelen download sinyal ise 18Mbps. Yani bu durumda hattın 16Mbps olduğunu anlayamadım. Siz nasıl anladınız bu görüntüde ? Bu arada 5Ghz kablosuz bağlantı türü o kadar da önemli değil. Çünkü 2.4Ghz sinyal'e göre daha dar alana hitap ediyor. Yani mesafe kısa olmalı ki 5Ghz tadına varsın. 2.4Ghz 5Ghz göre daha uzak mesafeden sağlıklı sinyal dağıtabiliyor.

Bu değerlere 30-35 mbps kullanmanızı tavsiye ederim öncelikle.
Neden hızın az geldiğine gelirsek; bilgisayardaki ağ yapılandırma ayarlarından bile olabilir.
Bilgisayar arkadan birşeylerin indirmesini yapıyor olabilir. Sağlayıcının verdiği dns'ten olabilir. Herşey olabilir.
Modemden de olabilir. Öncelikle kolay olanı yani dns değiştirmekle işe başlayın.
208.67.222.222
208.67.220.220

Sorun şu, siz kablosuz almak istiyorsanız 5GHz'li modem artık bence herkes kullanmalı. Ama kabloyla kullanacaksanız çok gerek yok 5GHz modeme.

Haklısınız 5GHz alınmalı ama ben Ethernet kullanacağım için çok gerek duymadım annem ve babam çok telefon bakmıyorlar bende bilgisayarda Ethernet kullanıyorum .Bize yetecektir diye 5GHz modem almadım.

Dostum bu kanıya nasıl vardın ? Arkadaş modem arayüzünden DSL bilgilerini paylaşmış. Ve maksimum alınabilir download hızı 52Mbps olarak görünüyor. Modem'e gelen download sinyal ise 18Mbps. Yani bu durumda hattın 16Mbps olduğunu anlayamadım. Siz nasıl anladınız bu görüntüde ? Bu arada 5Ghz kablosuz bağlantı türü o kadar da önemli değil. Çünkü 2.4Ghz sinyal'e göre daha dar alana hitap ediyor. Yani mesafe kısa olmalı ki 5Ghz tadına varsın. 2.4Ghz 5Ghz göre daha uzak mesafeden sağlıklı sinyal dağıtabiliyor.
Hat değerlerinde iki seçenek vardır, bir hatta tanımlanan kbit, iki hattın kaldırdığı kbit. Hat 52mbit yani 52000kbit destekliyor maximum, onu cebe bilgi olarak bir koyalım.

İkinci olarak hatta tanımlanan kbit, 18000kbit yani 18mbit tanımlanmış. Kısaca paketi 16mbit VDSL.

18 tanımlanmış ama 16 olduğunu nerden anladın derseniz, pandemiye özel Türk Telekom hat değerlerinde 2-8mbit arası hız artışı yaptı. Bende o hız tablosundan bakarak hatta 16mbit paketi var dedim.

Hat değerlerinde iki seçenek vardır, bir hatta tanımlanan kbit, iki hattın kaldırdığı kbit. Hat 52mbit yani 52000kbit destekliyor maximum, onu cebe bilgi olarak bir koyalım.

İkinci olarak hatta tanımlanan kbit, 18000kbit yani 18mbit tanımlanmış. Kısaca paketi 16mbit VDSL.

18 tanımlanmış ama 16 olduğunu nerden anladın derseniz, pandemiye özel Türk Telekom hat değerlerinde 2-8mbit arası hız artışı yaptı. Bende o hız tablosundan bakarak hatta 16mbit paketi var dedim.

Doğru bir tespit :D Bu açıdan düşünmedim. O yüzden anlayamadım. Bu arada 16Mbps VDSL paketini daha yüksek pakete geçiş yapabilir arkadaş. Atıyorum şu an paket fatura fiyatı 90 TL diye kabaca söylersem eğer, 91 TL olan yüksek download hızına sahip paket'e geçiş yapabilir. Arkadaşın bu aklında bulunsun. Konuya dönersek eğer, bence internet sağlayıcı tarafından bir kısıtlanmada olabilir. Bilgisayar üzerinden yazılımsal bir şey bu şekilde sorun yapmaz diye düşünüyorum. Hani en azından dalgalanır, 3-5-10-18Mbps olarak, ama bu direkt kısıtlanmış gibi algı yarattı ben de...Benim başıma benzer bir durum Turknet sağlayıcısında gelmişti. 2 ay boyunca 100Mbps download paketim 9Mpbs'e sabitlenmişti :) Modem arayüzünde herşey normaldi, ama hız testi ve veri indirme yaparken 9Mbps değerinde oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı