TP-Link TL WN722N Wi-Fi adaptörü yavaş

LegendSoul

Centipat

Burada bahsettiğim durumdan müzdarip iken cevaplayan arkadaşların hatırlatması ile anakartın kendinden Wi-Fi'ye sahip olmadığını öğrendim. Ben de bunun neticesinde hemen TP-Link TL WN722N modelli USB'li Wi-Fi adaptörü satın aldım. Yorumları çok iyiydi ve fiyatı da müthiş uçuk değildi. Bugün onun driverlarını kurduktan sonra yine güç bela da olsa (internette tak çalıştır yazıyordu fakat beni yaklaşık 45 dakika uğraştırdı) kurdum ve güya internet geldi. Ancak internet o denli yavaş ki yaptığım hız testlerinde 0.4 Mbps'nin ötesini göremiyorum (internetim 25 Mbps) ve bazen sanıyorum kopmalar oluyor ve web sitelerine erişim sağlayamıyorum bile. Ama sinyali kontrol ettiğimde sorun yok (görev çubuğundaki Wi-Fi simgesindeki 5 dişin 4'ü dolu oluyor) ve dediğim gibi driverları da yükledim. Ancak sorun çözülmüş değil.

Modeme 3-4 metre uzaklıktaki başka oda da bulunan bilgisayardan 10-12 Mbps'lerde download hızı elde edebiliyorum. Bu yeni bilgisayar ise biraz daha uzak (sanırım 7-8 metre) ama 0.4 Mbps'nin bence izahı yok. Bunu nasıl çözümleyebilirim?

Tak çalıştır özelliği sürücüden dolayı desteklemiyor olabilir.

Cihazınızda USB 3.0 portu var ise onunla deneyin ve ayrıca USB adaptör kullanacaksanız mutlaka 3.0 desteği olan bir Wi-Fi adaptör alın. Eğer onu alamıyorsanız PCI-e çıkışlı bir adaptör alın USB 2.0 ile çok verim elde edemezsiniz. Jitter dediğimiz dalgalanmaları yaşarsınız.

İade edip dediğim ürünlerden birine yönelebilirsiniz.

Tak çalıştır özelliği sürücüden dolayı desteklemiyor olabilir.

Cihazınızda USB 3.0 portu var ise onunla deneyin ve ayrıca USB adaptör kullanacaksanız mutlaka 3.0 desteği olan bir Wi-Fi adaptör alın. Eğer onu alamıyorsanız PCI-e çıkışlı bir adaptör alın USB 2.0 ile çok verim elde edemezsiniz. Jitter dediğimiz dalgalanmaları yaşarsınız.

İade edip dediğim ürünlerden birine yönelebilirsiniz.

Dediğinizi yapabilirim. Fiyat olarak bana ekstradan 100-150 TL'ye patlar. Bu da çok mühim değil açıkçası ama bunun sorunu çözeceğinden ben pek emin değilim. Kesin olarak hızımı stabil bir şekilde 10 Mbps civarlarına çıkacağından emin miyiz?

Dediğinizi yapabilirim. Fiyat olarak bana ekstradan 100-150 TL'ye patlar. Bu da çok mühim değil açıkçası ama bunun sorunu çözeceğinden ben pek emin değilim. Kesin olarak hızımı stabil bir şekilde 10 Mbps civarlarına çıkacağından emin miyiz?
3.2 veya 3.0 destekleyen USB'li bir Wi-Fi veya PCI-e slotlu bir Wi-Fi adaptör görecektir işinizi. Deneyin zaten iade hakkınız var ancak olacaktır.

3.2 veya 3.0 destekleyen USB'li bir Wi-Fi veya PCI-e slotlu bir Wi-Fi adaptör görecektir işinizi. Deneyin zaten iade hakkınız var ancak olacaktır.

Cevaplar için teşekkür ederim öncelikle. Sizi bulmuşken müsadenizle 1-2 soru daha sormak istiyorum. Yaptığım kısa araştırma neticesinde USB'li ve PCI-E slotlu şu ürünleri buldum.

Aslında isteğim garantiye gidip PCI girişli olanı alıp anakarta montelemek ama ekran kartım 1650S ve halihazırda 2 tane PCI slotunu kapatmış durumda. Bir tanesi de ucundan açık. Yukarıda linkini verdiğim PCI slotlu ürün 2 küsür cm kalınlığında. Giriş kısmını düşündüğümüzde bu kalınlığı daha az gibi gözüküyor ama yine de oraya kesin bir şekilde oturup oturmayacağından emin değilim. Bundan dolayı şöyle bir uzatma kablosu da buldum.

Eğer bu uzatma kablosunu kullanır isem sorun ortadan kalkıyor gibi ama adaptörü nereye konumlandıracağım şeklinde aklımda yeni bir sorun beliriyor. Eğer aracı kablo ile bağlarsam adaptörün montajı nasıl olacak?

Son sorum da şu: Hiç bunlarla uğraşmayıp mevcut ana kartımı söküp iade etmek mantıklı olur mu? Ben bunu Wi-Fi girişi zaten vardır diye almıştım ama meğerse yokmuş. Yeni yapacağım harcamalarla birlikte neredeyse bir anakart ücreti daha vereceğim. Birçok angarya montaj işi vs. olduğu da düşünüldüğünde bunun yerine daha karlı bir şekilde Wi-Fi özellikli bir anakart satın almak nasıl bir fikir?

Yeni konular

Geri
Yukarı