TR sunucusunda yabancıyla aynı ping değeri

Sanırım kablosuz test fark etmez kabloluda yapsan stabil olur ping ama o pingi istesen de düşüremesin normal ping değerine gelmez. Firmalık bir konudur. En iyisi. Operator değiştirme yoluna gidin FixNet gibi.
Merhaba hocam, eskiden "Rüzgarnet" diye bir ISS kullanıyordum. Ping sorunu yaşıyordum daha sonrasında Turknet'e geçerek ping sorunum düzelmişti. Rüzgarnette stabil olmayacak bir şekilde 40-200 Ping arası değerler alıyordum, Turknet'e geçiş yaptığımda pingim stabil "4" oldu. Fakat şöyle bir olay vardı, Rüzgarnette download hızım daha stabildi Turknet'e göre. Turknette de pingim stabil ama download hızım stabil değil. Bu ping meselesi söylediğiniz pop routing sorunu ile alakalı mıdır acaba? Rüzgarnet firmasının pop routing problemleri hakkında bilgili misiniz acaba? Kaç aydır aklımda takılan bir konuydu. Şimdi bu konuyu ve yazdıklarınızı görünce size de bir sormak istedim :D

Merhaba hocam, eskiden "rüzgarnet" diye bir ISS kullanıyordum. Ping sorunu yaşıyordum daha sonrasında TurkNet'e geçerek ping sorunum düzelmişti. Rüzgarnette stabil olmayacak bir şekilde 40-200 ping arası değerler alıyordum, TurkNet'e geçiş yaptığımda pingim stabil "4" oldu. Fakat şöyle bir olay vardı, rüzgarnette download hızım daha stabildi TurkNet'e göre. TurkNet'te de pingim stabil ama download hızım stabil değil. Bu ping meselesi söylediğiniz pop routing sorunu ile alakalı mıdır acaba? Rüzgarnet firmasının pop routing problemleri hakkında bilgili misiniz acaba? Kaç aydır aklımda takılan bir konuydu. Şimdi bu konuyu ve yazdıklarınızı görünce size de bir sormak istedim :D

Rüzgarnet'e ping sorunu vardı ama hız stabildi?
TurkNet'e ping sorunu çözüldü hız stabilitesi bozuldu?
Birçok sebepler vardır.
Öncelikle rüzgarnet'e yaptığın Speedtest ile TurkNet'deki yaptığın sunucu aynı mı? Aynı şartlardamı yoksa her sunucuda mı aynı sorunu yaşıyorsun?

Rüzgarnet'e ping sorunu vardı ama hız stabildi?
TurkNet'e ping sorunu çözüldü hız stabilitesi bozuldu?
Birçok sebepler vardır.
Öncelikle rüzgarnet'e yaptığın Speedtest ile TurkNet'deki yaptığın sunucu aynı mı? Aynı şartlardamı yoksa her sunucuda mı aynı sorunu yaşıyorsun?
Rüzgarnetin sunucusu Niğde'de. Eğer "Rüzgarnet Niğde" sunucusunda test yaparsam ping değerlerim 10-15 arası geliyordu fakat İstanbul sunucularının herhangi birisinde test yaparsam pingim testte 40-50 arası çıkıyordu fakat oyunlarda falan bu ping değeri hiç stabil değildi sürekli 100 üstüne çıkıyordu. Download hızının stabilliğini ise şu şekilde anlatayım; 100 Mbps paket kullanıyorum, Rüzgarnette speedtest yaptığımda test 80-85 Mbps ile başlıyordu ve başladığı şekilde bitiyordu. Turknette ise testi başlattığımda 70-80 Mbps arası başlıyor ve hız ölçümü sırasında 60'a düşüyor 50'ye düşüyor 80'e yükseliyor ve başladığı değere yakın yerlerde bitiriyordu.

Rüzgarnetin sunucusu Niğde'de. Eğer "rüzgarnet Niğde" sunucusunda test yaparsam ping değerlerim 10-15 arası geliyordu fakat İstanbul sunucularının herhangi birisinde test yaparsam pingim testte 40-50 arası çıkıyordu fakat oyunlarda falan bu ping değeri hiç stabil değildi sürekli 100 üstüne çıkıyordu. Download hızının stabilliğini ise şu şekilde anlatayım; 100 Mbps paket kullanıyorum, rüzgarnette Speedtest yaptığımda test 80-85 Mbps ile başlıyordu ve başladığı şekilde bitiyordu. TurkNet'te ise testi başlattığımda 70-80 Mbps arası başlıyor ve hız ölçümü sırasında 60'a düşüyor 50'ye düşüyor 80'e yükseliyor ve başladığı değere yakın yerlerde bitiriyordu.

Sanırım kapasite yetersiz gibi. Eğer ki bundan rahatsız isen alternatif bir operatore geçiş sağlayabilirsin. Hat değerlerin ne durumda? 192.168.1.1 atar mısın?

Sanırım kapasite yetersiz gibi. Eğer ki bundan rahatsız isen alternatif bir operatore geçiş sağlayabilirsin. Hat değerlerin ne durumda? 192.168.1.1 atar mısın?
Modem arayüzüm biraz garip ekran görüntüsü alamadım o yüzden direkt copy/paste yapıyorum.

INP downstream: 22313
INP upstream: 14795
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 81483 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 15359 kbps

near-end FEC error fast: 165998086
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 11946048
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :3 days, 14:41, 16 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.4 dB
output power upstream: 9.4 dbm
attenuation downstream: 3.9 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 27.9 dB
output power downstream: 14.6 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Turknetten memnunum ya. Bu ping değerlerinden vazgeçmek istemiyorum. "4" ping değerini başka bir ISS verebilir mi bana bilmiyorum. Download hızımın stabil olmayışı her zaman olmuyor ama. Mesela az önce speed test yaptım 75 Mbps ile başladı teste ve öyle bitirdi. Bazen de çok stabil sonuçlar alıyorum. Bina içi tesisatım çok iyi bu arada. UGreen marka CAT6 kablo kullanıyorum kendim değiştirdim hiçbir ek vs. yok.

Modem arayüzüm biraz garip ekran görüntüsü alamadım o yüzden direkt copy/paste yapıyorum.

Inp downstream: 22313.
Inp upstream: 14795.
Shinegınpdownstream: 0
Shinegınpupstream: 0
Reingınpdownstream: 0
Reingınpupstream: 0

Tpstc type: 64/65B PTM T.C.

Near-end interleaved channel bit rate: 0 Kbps.
Near-end Fast channel bit rate: 81483 Kbps.
Far-end interleaved channel bit rate: 0 Kbps.
Far-end Fast channel bit rate: 15359 Kbps.

Near-end fec error Fast: 165998086.
Near-end fec error interleaved: 0
Near-end CRC error Fast: 11946048.
Near-end CRC error interleaved: 0
Near-end hec error Fast: 0
Near-end hec error interleaved: 0
Far-end fec error Fast: 0
Far-end fec error interleaved: 0
Far-end CRC error Fast: 0
Far-end CRC error interleaved: 0
Far-end hec error Fast: 0
Far-end hec error interleaved: 0
DSL uptime: 3 days, 14:41, 16 secs.
DSL activetime: 0min, 16 secs.

Downstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin downstream: 8.4 dB.
Output Power upstream: 9.4 dbm.
Attenuation downstream: 3.9 dB.

Upstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin upstream: 27.9 dB.
Output Power downstream: 14.6 dbm.
Attenuation upstream: 0.0 dB.

TurkNet'ten memnunum ya. Bu ping değerlerinden vazgeçmek istemiyorum. "4" ping değerini başka bir ISS verebilir mi bana bilmiyorum. Download hızımın stabil olmayışı her zaman olmuyor ama. Mesela az önce Speedtest yaptım 75 Mbps ile başladı teste ve öyle bitirdi. Bazen de çok stabil sonuçlar alıyorum. Bina içi tesisatım çok iyi bu arada. Ugreen marka CAT6 kablo kullanıyorum kendim değiştirdim hiçbir ek vs. yok.

Firma kaynaklı kapasite sorunu olabilir hocam. Bu arada nerede 4ms alıyorsun?

1686746136444.png

İstanbul Bağcılar bölgesinde ikamet ediyorum. Speedtest değerlerim bu şekilde. Şuan da internetimin en stabil performans verdiği anlardan biri :D Kimi zaman 60 Mbps download hızına zor erişiyorum. Özellikle hafta sonları sanırım Türk Telekom altyapılarına bant daraltması uyguluyor bir hâyli düşüyor.

Firma kaynaklı kapasite sorunu olabilir hocam. Bu arada nerede 4ms alıyorsun?
İstanbul'da serveri olan her oyunda 4-5 ping değeri alıyorum.

Eki Görüntüle 1820626

İstanbul bağcılar bölgesinde ikamet ediyorum. Speedtest değerlerim bu şekilde. Şu an da internetimin en stabil performans verdiği anlardan biri :D kimi zaman 60 Mbps download hızına zor erişiyorum. Özellikle hafta sonları sanırım Türk Telekom altyapılarına bant daraltması uyguluyor bir hâyli düşüyor.

İstanbul'da serveri olan her oyunda 4-5 ping değeri alıyorum.

Turkneten TurkNet'e atılan pingler aslında tavsiye edilmez. Speedtest amacı aslında yurt dışı sunuculara test yapmak asıl bufferblaot, ping, hızı orada görürsünüz. Yurt içi en iyi TurkNet ve Türk Telekom ping verir hocam. Yurt dışı FixNet.

Turkneten TurkNet'e atılan pingler aslında tavsiye edilmez. Speedtest amacı aslında yurt dışı sunuculara test yapmak asıl bufferblaot, ping, hızı orada görürsünüz. Yurt içi en iyi TurkNet ve Türk Telekom ping verir hocam. Yurt dışı FixNet.
Hangi sunucuyu seçip test yapmalıyım? Aslında bunu itiraf etmemem gerekir belki de IPTV kullanıcısıyım ben ve stabil bir yayın performansı almak için internetin yurtdışı çıkışlarının engellenmemesi gerekiyor. Bazı ISS'ler de IPTV sağlayıcılarının söylediğine göre internetin yurtdışı çıkışlarını bazı ISS'ler kısıtlıyor, bant daraltması uyguluyor. Bunlardan bir tanesi de Türk Telekom altyapısı.

1686746774801.png

Frankfurt sunucusunda aldığım değerler bu şekilde. Normal şartlarda bu kadar fark oluşur mu? Yoksa gerçekten de internetimin Yurtdışı çıkışında bir kısıtlama mı mevcut?

Yeni konular

Geri
Yukarı