Tracert değeri nasıl?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
NetSpeed 35 Mbps paketini kullanıyorum. Tracert testim bu şekilde. Sizce nasıldır? Nerelere ping atmalıyım?
1630885034786.png

Ping konusu sizin için ne zaman önemli ise o sunuculara tracert çalıştırabilirsiniz. Eğer CS:GO matcmaking sunucularına giriyorsanız, şu an yaptığınız gibi Türklerin çoğunlukla denk geldiği Viyana veya Frankfurt sunucularına çalıştırabilirsiniz. Bu size oyunu ne kadarlık bir ping ile oynayacağınızı yaklaşık olarak söyler. Bu durumda verdiğiniz bilgiye göre Viyana matchmaking sunucusuna denk gelirseniz ortalama 53 ms ile oynayacağınız anlamına geliyor. Bu galiba ana sunucu oluyor. 1 veya 2 ms de dedicated oyun sunucusuna geçişte olabilir. Maalesef gönlümüzden geçen daha hızlı olması ama şu haliyle bile Türkiye'nin çoğundan daha iyi ping değerine sahipsiniz. Bunun dışında sizin için başka hangi servislerde ping önemli ise onların sunucu IP adreslerini veya varsa alan adını (fra.valve.net, www.twitter.com, www.netflix.com vb.) yazıp testi yapabilirsiniz. Diğer oyunların sunucularını öğrenebilirseniz onlara da bakabilirsiniz.

Ping komutu sadece sizin belirttiğiniz hedef sunucuya küçük paketler göndererek gidip gelme süresini ölçer ve size bu süreyi gecikme (ping) olarak söyler. Tracert ise hedefe giderken yol üstündeki tüm yönlendiricileri de (router) tespit ederek onlara da paket gönderir ve ping ölçümü yapar. Bu sayede İSS'nin sizi ne kadar dolaştırdığını görürsünüz. Ayrıca altyapı kaynaklı paket kaybı varsa onu da tespit etme şansınız olabilir. Eğer bir şirket veya kurum binasında bulunan büyük bir ağda internet erişimi sorunu varsa sorunun yaşandığı yeri de görmeyi mümkün kılıyormuş diye duydum. Bunları yaparken yol üstündeki her routera üçer paket gösterir. Yani adreslerin başındaki değerlerin ortalamasını göz önüne alabilirsiniz. Eğer * işareti çıkarsa paket kaybının olması veya o routerın çok yoğun olduğu ve gereksiz yere meşgul olmamak için gelen ping paketlerini reddettiği anlamına gelir. Tabi bu işler için Pingplotter programı daha iyi oluyor. Program açık kaldığı veya sizin belirlediğiniz zaman boyunca, dilediğiniz aralıklarla durmadan paket göndererek grafik halinde gösterebiliyor.

Sizin elde ettiğiniz sonuçta, 1.hop size ait Asus marka routera ait yerel IP adresini, 13.hop ise hedef sunucuyu göstermek üzere 13 adımda hedefe ulaştığınız görülüyor. Ayrıca Netspeed bu router altyapısı olarak Türk Telekom'dan destek alıyormuş. Millenicom'da test yaptığımda Superonline uzantılı sunucular çıkıyordu. Benim taahhütüm bitmeden önce kullandığım Türk Telekom ve akabinde geçtiğim Millenicom da 13 hop ile beni vie.valve.net sunucusuna götürüyordu. Ancak Millenicom'un ağı rezaletti. Oyundaki pingi ve paket kayıplarını iyice artırdı. Oyun oynanmaz hale geldi. Türknet'e geçtiğimde ve bu testi çalıştırdığımda 8 hop ile yaklaşık olarak -10 ms farkla Türk Telekom'dan daha hızlı bağlandığımı gördüm. Yani kendisine ait bir ağda daha az noktadan geçerek Valve'ye Türk Telekom'dan daha hızlı ulaştıran internetim oldu. Sanırım Türknet bu konuda zirveye oynuyor. Özellikle yurt dışına çıkış portları başarılı. İç Anadolu'nun güneyinde, yalnızca Türk Telekom'a ait bakır kablo ve ADSL portu seçeneği mevcut olan küçük bir ilçede 60 ms civarı ping ile CS:GO oynayabiliyorum. (16 Mbps paket) Türk Telekom'da minimum 70, Millenicom'da 90 ms üstünde sürekli dalgalı vaziyetteydi.

Sizin bağlantınızda 8.hop ile yurt dışına çıkılmış. 37 ms fark oluşmuş orada. Valve Türkiye'ye de bir sunucu kondursa 15-20 ms olacaktı belki.

Son düzenleme:
Türkiye'nin çoğundan daha iyi ping değerine sahipsiniz.
Gerçekten mi hocam? Pinglerimi hep ilk önce Ankara/Ulus'a gönderiyor sonra hedef sunucuya yolluyor. Bundan dolayı şüphelerim vardı ping konusunda.
Ping komutu sadece sizin belirttiğiniz hedef sunucuya küçük paketler göndererek gidip gelme süresini ölçer ve size bu süreyi gecikme (ping) olarak söyler. Tracert ise hedefe giderken yol üstündeki tüm yönlendiricileri de (router) tespit ederek onlara da paket gönderir ve ping ölçümü yapar. Bu sayede İSS'nin sizi ne kadar dolaştırdığını görürsünüz.
Evet bu konuları gayet iyi biliyorum hocam anlatımınız için teşekkürler. Peki siz nasıl bir yorumda bulunabilirsiniz? Başka sitelere attığım pinglere baktığımda her zaman ilk Ulus'a yönlendiriyor. Türk Telekomda iken ilk Samsun'a yönlendiriyordu beni.
Tüm yazınızı okudum hocam çok beğendim bayağı bilgi vermişsiniz. Ordu/Perşembe'de oturuyorum ve bölgemize alt yapı geldiğinde Türk Telekomdan NetSpeed'e geçiş yaptım. Beni yalnızca Samsun yerine artık Ankara'ya yönlendirmesi ve bu durumdan ötürü pingimin çıktığını düşünüyordum. Yani genel yorumunuza bakarsam NetSpeed gayet iyi ping konusunda değil mi?

Son düzenleme:
Gerçekten mi hocam? Pinglerimi hep ilk önce Ankara/Ulus'a gönderiyor sonra hedef sunucuya yolluyor. Bundan dolayı şüphelerim vardı ping konusunda.

NetSpeed gayet iyi ping konusunda değil mi?

Sizin bölgenizdeki santralden, Netspeed'in yurtiçi ağına giriş yaptığınız yer olan 2.hop 17 ms vermiş. Buradan Ankara'ya geçerken ve hatta yurt dışına son çıkış noktasına kadar neredeyse hiç ping artışı olmamış. Demek ki sizin bölgenize hizmet veren Netspeed yönlendiricisi Ankara'da veya oraya çok yakın yerlerde. Farklı internet sağlayıcıları ülke içindeki yönlendiricilerini farklı noktalara koyabiliyor. Bu da yurt dışı çıkışı kadar olmasa da farklı sağlayıcılarda ping farkı ortaya çıkarabiliyor. Demek ki Türk Telekom Samsun'da yönlendiriciye sahipken Netspeed'in size en yakın olanı Ankara'daymış.

Netspeed'in veya diğer sağlayıcıların hemen hepsinin ping ve paket kaybı konusunda şikayetleri mevcut. Bu şikayetler o şirketlerin hepten kötü olduğu anlamına gelmiyor. Farklı bölgelerde hizmet kalitesi değişiyor. Yine kendimden örnek vereyim. Ben Karaman'a bağlı bir ilçedeyim. Şehrimizin konumu Konya-Mersin-Antalya üçgeni arasıdır. Benim taahhütüm bittikten sonra Millenicom'a geçtiğimde beni yanlış hatırlamıyorsam Antalya üzerinden sisteme sokuyorlardı. Google haritaya falan girdiğimde beni Manavgat'ta gösteriyordu. :D Ancak daha önce dediğim gibi bağlantı kalitesi berbattı. Ben buradan Antalya veya çevre bölgelerindeki kalitenin (Millenicom) iyi olmadığı izlenimine kapıldım. Şimdi kullandığım Türknet'te ise Konya'da gözüküyorum ve kaliteden memnunum. Burada varmak istediğim nokta, bilhassa ortak altyapı kullanarak taahhütsüz internet veren ve nispeten küçük olan bu şirketlerin bölgeden bölgeye farklı kalitede hizmet götürdüğünü düşünmemdir. Sizin sadece CS:GO özelindeki ping durumunuz ne mükemmel ne de kötüdür. İstanbul'da 40 ms ile oynayanlar da var. En iyi opsiyonu bulmak için çevrenizde farklı sağlayıcı kullanan insanların internetini kullanarak aynı sunucudan elde ettikleri tracert veya Pingplotter sonuçlarını kıyaslamak gerekli. Belki sizin orada en iyisi Netspeed olacak. Belki bende çok kötü olan Millenicom orada bir tık daha düşük ping verecek. Bunu bilemem doğrusu. Ancak sizdeki Netspeed'in şu anki hali bana tatmin edici geldi.

Sizin bölgenizdeki santralden, Netspeed'in yurtiçi ağına giriş yaptığınız yer olan 2.hop 17 ms vermiş. Buradan Ankara'ya geçerken ve hatta yurt dışına son çıkış noktasına kadar neredeyse hiç ping artışı olmamış. Demek ki sizin bölgenize hizmet veren Netspeed yönlendiricisi Ankara'da veya oraya çok yakın yerlerde. Farklı internet sağlayıcıları ülke içindeki yönlendiricilerini farklı noktalara koyabiliyor. Bu da yurt dışı çıkışı kadar olmasa da farklı sağlayıcılarda ping farkı ortaya çıkarabiliyor. Demek ki Türk Telekom Samsun'da yönlendiriciye sahipken Netspeed'in size en yakın olanı Ankara'daymış.
Ben Ordu ilinde oturuyorum. Bize en yakın yönlendirici Samsun'da. Ama NetSpeed geçtiğimde bu Ankara oldu. Ankara, Samsun'dan bize uzak olduğu için bu bana ping artışı olarak geri döndü diye düşünüyordum. Bu aslında şurdan aklıma takıldı. Bizim mahallemizde TürkNet kullanan bir abimiz var. 100 Mbps paket kullanıyor kendisi. NPerf testinde genelde 5-7 ms ping alıyordu. Ben ise genelde 17-18 ping alıyorum. Aynı dolaba ve aynı santrale bağlıyız. O bu kadar düşük ping alırken ben neden 17-18 alabildiğimi anlayabilmiş değilim. Kablolarımda herhangi bir sorun yok bu arada.
En azından ping anlamında NetSpeed'in üzmediğini görmem güzel ama yine de neden 10 ms ping farkı olduğunu anlamadım bir türlü.

Şöyle bir şey var. Bağlı olduğunuz dolabın ping testinde etkisi yok gibi bir şey. Esas mesele santralden sonra başlıyor. Bu yaptığınız traceroute testinde gözüken ikinci ve sonraki hoplar saha dolabı veya santralden sonraki durakları gösteriyor. Yani Samsun'daki (sanırım Türk Telekom'a ait) yönlendiriciyi Netspeed kullan(a)mıyor. Kendi yönlendiricisine gidip nihayetinde yurt dışına çıkmadan önce Türk Telekom'un eline düşüyor. Belli ki kendilerine ait bir miktar yönlendirici var ama kendi başlarına yetemiyor. Türknet'in size daha yakın yönlendiricisi olduğu belli. Bu ping ve traceroute testine yansıyacaktır. Ayrıca nperf vb. test hizmetleri genelde en yakın hız testi sunucusunu tercih ederek ölçüm yapar. Aranızdaki farkın sebebi bu. Siz Netspeed'in ağına düştüğünüzde 17 ms ping oluyor zaten. Bu da tahminimize göre Ankara'da. O zaman nperf'in seçtiği test sunucusu Ankara'da veya komşu şehirlerden birisi olmalı. Türknet'i kullanan komşunuz belki de Samsun veya Giresun gibi daha yakın yerde Türknet'e ait yönlendiriciden Türknet'in ağına giriyor. Hız testi için de bu şehirlerde olan sunuculardan birisinin seçilmesi çok yüksek ihtimaldir. Yani bu varsayımda nperf sizi Ankara'da hizmet veren sunucu ile test ediyorken, Türknet kullanan vatandaşı da Samsun, Giresun ve belki de Türknet'in yönlendiricisi Ordu içindeyse yine orada olan sunucu ile test ediyor olabilir. Bu durum Millenicom ve Netspeed'in Türknet'e göre eksi tarafı denebilir.

Şöyle bir şey var. Bağlı olduğunuz dolabın ping testinde etkisi yok gibi bir şey. Esas mesele santralden sonra başlıyor. Bu yaptığınız traceroute testinde gözüken ikinci ve sonraki hoplar saha dolabı veya santralden sonraki durakları gösteriyor. Yani Samsun'daki (sanırım Türk Telekom'a ait) yönlendiriciyi Netspeed kullan(a)mıyor. Kendi yönlendiricisine gidip nihayetinde yurt dışına çıkmadan önce Türk Telekom'un eline düşüyor. Belli ki kendilerine ait bir miktar yönlendirici var ama kendi başlarına yetemiyor. Türknet'in size daha yakın yönlendiricisi olduğu belli. Bu ping ve traceroute testine yansıyacaktır. Ayrıca nperf vb. test hizmetleri genelde en yakın hız testi sunucusunu tercih ederek ölçüm yapar. Aranızdaki farkın sebebi bu. Siz Netspeed'in ağına düştüğünüzde 17 ms ping oluyor zaten. Bu da tahminimize göre Ankara'da. O zaman nperf'in seçtiği test sunucusu Ankara'da veya komşu şehirlerden birisi olmalı. Türknet'i kullanan komşunuz belki de Samsun veya Giresun gibi daha yakın yerde Türknet'e ait yönlendiriciden Türknet'in ağına giriyor. Hız testi için de bu şehirlerde olan sunuculardan birisinin seçilmesi çok yüksek ihtimaldir. Yani bu varsayımda nperf sizi Ankara'da hizmet veren sunucu ile test ediyorken, Türknet kullanan vatandaşı da Samsun, Giresun ve belki de Türknet'in yönlendiricisi Ordu içindeyse yine orada olan sunucu ile test ediyor olabilir. Bu durum Millenicom ve Netspeed'in Türknet'e göre eksi tarafı denebilir.
Yani en azından beni tüm Türkiyede dolaştırmadığına şükür. Ulus Ankara'da yanılmıyorsam o yüzden Ankara diyorum. Dediğiniz gibi TürkNet'in yönlendiricileri muhtemelen Ordu'da var. O yüzden 5 ms ping alıyor olabilir. Ama NetSpeed beni doğrudan Ankara'daki yönlendiriciye aktarıyor. Bu yüzden bu ping var. Onu saymazsak o zaman ping konusunda da herhangi bir sorunum yok değil mi? Ondan da bir ara tracert isteyip onunkine bakacağım. Bakalım TürkNet nerden dolaştırıyor.

En azından bağlantı stabil gözüküyor paketler arası ping fark çıkmamış. İdare eder yani. Belki Türknet veya başka bir sağlayıcı sonucu 5-10 ms değiştirebilir. Deneyip görmek lazım.

En azından bağlantı stabil gözüküyor paketler arası ping fark çıkmamış. İdare eder yani. Belki Türknet veya başka bir sağlayıcı sonucu 5-10 ms değiştirebilir. Deneyip görmek lazım.
Yani NetSpeed sorun çıkarmadığı sürece değişmeyi pek düşünmüyorum. Online oyunlarla çok işim olmadığı için sorun değil ama CS:GO oynamak istersem de üzmez.

Geri
Yukarı