Tracert değerlerinin analizi

Bu sorunu bende yaşıyorum. CS:GO, PUBG ve R6'da 30 ping ile oynarken şu an ışınlanıyorum. Santralle ilgili bir şey olduğunu düşünüyorum. LoL euw önceden gayrettepeden çıkarkan şu an acıbademden çıkıyor ve daha da düşük alıyorum :D. Şu anki ping değerlerim 60-70 yukarıda bahsettiğim oyunlarda ve ışınlanıyorum.

Eki Görüntüle 680420

Eki Görüntüle 680421

Kesinlikle bir kasıt var. Hani bir şeylerin değiştini bilmesem, en başından beri böyle olan bir sorun olsa tamam derdim...Dün yine TTnet müşteri temsilcisi ile yarım saat konuştum. Kadın beni çok iyi anladığını söyledi. Kendisi bu konulara bu kadar hakim olmasa bile "anladım çok iyi" dedi. O'nun yapabileceği bir şey yokmuş, benim söylediğim önemli yerleri not alıyormuş, ve sonrasına karışamıyormuş :) Kardeşim şu işe ne dersin ? Geçen gün buranın santral ekibi geldi. "seni birileriyle görüştüreceğim. yardımcı olabilirler, ancak onlar seni anlar" dedi. Adam ilk önce Erzurum Santral'i aradı, orada ki adam zaten her şekilde geçiştirdi ve bir çare olmadı. Sonra Tunceli genel Müdürlük de çalışan teknik ekip elamanı birisi ile konuşmaya başladı. Ben de araya girip kısaca durumu anlattım. Ve ekledim yani zaten 3 ay olacak sürekli Almanya serverlarında sorun yaşadığımı söyledim. Bu adam da benim santral ekibi çalışanına "abi sen arkadaşın evinde hız testi yapar mısın" dedi. Yaptı ama nasıl yaptı ? :D Girdi Telekom hız testine, oradan direkt "başlat" dedi. Telefon ile 30mbps download 10 değerinde ping sonucu aldı. Sonra Tunceli teknik ekip çalışanı bana döndü telefondan şunları dedi; "kardeş senin ping değerin iyi ama" Sonra başladı "70 ping alan var. 80 ping hatta 100 ping alan var" "senin ping'in 10 kardeş bunlar normal" Gel de çıldırma :) Bunlar hayatlarında Almanya nedir felan duymamışlar herhalde Almanya benim 10 ping değeri aldığım Erzurum il'ine bağlı bir ilçe sanırım ? Ben bu sorunumu kimseye anlatamıyorum. Bunlar kör cahil değil, kitlesi cahil olduğu için kitlesinin kılığına girmeye çalışan sırtlan sürüleri. Bu kadar da olmaz ki ama yani...Ne kadar Tracert ekran görüntüsü gördüysem alayının 4. hop il/ilçe adı yazıyor :) Benim ise statik.turktelekom.com.tr direkt yazıyor. Bir ara orada Tuzlucayir yazıyordu. Yani Erzincan bağlı. Şimdi şöyle bir şey anladım. Erzurum Tunceli'ye göre biraz daha doğu da kalıyor, yani ben Batı internetine bağlanırken önce biraz daha doğu tarafına gidiyor, oradan geri dönüyorum İstanbula bağlanıyorum. Geçtiğimiz günler de tuzlucayir üzerinden bağlandım işte ve ping değerlerim iyi olmuştu yine, ama yine mahvettiler. Sorun bu değil mi dostum ? Sence de mantıksız değil mi ? Tunceli'den Erzurum benim en yakın sunucum oluyor, biraz daha doğuya (ters yöne) gidip sonra geri dönüyorum batıya ? Erzincan (tuzlucayir) ise benim gideceğim yolun üzerinde :)
Aynen. Araya hiç bir hop noktası girmeden direkt Valve'ye.

İşte demek ki bir şeyleri istedikleri zaman en azından yapabiliyorlar. Şimdi TTnet müşteri hizmetlerine sordum. Benim doğu il'inde yaşadığımı anlattım, batı illeri ve ülkelerine bağlanırken neden rotasyonum önce ters yöne gidiyor ve sonra geri dönüp normal yoldan devam ediyor yani, dedim. Gerçekten bu kadar anormal bir durum olamaz. Erzincan bulunduğum ilçe'ye merkez il'imden daha yakın, en azından Erzurumdan daha yakın ve rotasyon yaparken gitmem gereken yolun üzerinde bir yer. Ben ama gitmem gereken yere giderken önce arkamı dönüyorum, yürüyorum bir 300 KM ve sonra geri dönüyorum normal gitmem gereken yola doğru...Artık TTnet'e dedim, kendi santral'imden sonra bağlandığım Erzurum santral'ini iptal edin. 2. en yakın bağlandığım santral'i mümkünse Erzincan üzerinden yapın. Bakalım arıza kaydına dediklerimi aynen yazdı. Bu sefer beni ne gibi saçma bir cevap bekleyecek bilmiyorum. Ama inanamıyorum bunu düzeltceklerine...
Rezillik.
rotasyon.jpg

Son düzenleme:
TT 35 MBps VDSL kullanıyorum ve Ankara'da yaşıyorum. Ben de yardımı dokunur diye tracert değerlerimi size de paylaşayım dedim. Ben pek anlamıyorum ama benim durumum da mı sizinkiyle aynı? @Patrixcs @287352

CS:GO
CS GO.jpg

LoL
Riot.jpg

Son düzenleme:
TT 35 MBps VDSL kullanıyorum ve Ankara'da yaşıyorum. Ben de yardımı dokunur diye tracert değerlerimi size de paylaşayım dedim. Ben pek anlamıyorum ama benim durumum da mı sizinkiyle aynı? @Patrixcs @287352

CS:GO
LxX4WU.jpg

LoL
av6nRE.jpg

Teşekkürler. Fakat paylaştığın resimler görünmüyor :p Bu arada benim de bu kadar çok deneyimim yoktu daha önce, ciddi ve anormal sorunlar yaşadıktan sonra araştırdım.

TT 35 Mbps VDSL kullanıyorum ve Ankara'da yaşıyorum. Ben de yardımı dokunur diye tracert değerlerimi size de paylaşayım dedim. Ben pek anlamıyorum ama benim durumum da mı sizinkiyle aynı? @Patrixcs @287352

CS:GO.
Eki Görüntüle 680738

LoL.
Eki Görüntüle 680739

Viyana alabilceğin en düşük pingi alıyorsun. Ulustan viyana 45 gidiyor. Sen 41 alıyorsun bu yüzden alabilceğin en düşük pingi alıyorsun. LoL euw sıkıntılı gidiyor senin.

Viyana alabilceğin en düşük pingi alıyorsun. Ulustan viyana 45 gidiyor. Sen 41 alıyorsun bu yüzden alabilceğin en düşük pingi alıyorsun. LoL euw sıkıntılı gidiyor senin.
Evet bir önce ki yorum yapan arkadaşın dediği gibi LOL için senin de ciddi problemlerin var gibi görünüyor şu an. Benim öğrenmek istediğim şey de 4. hop il/ilçe adı yazıp yazmamasıydı. Sen de yazıyor. LOL oynadığın zaman oyun içinde sorun yaşıyor musun ?
Hocam LoL EUW serverinin IP Adresi 104.160.141.3 ve ben de buraya ping attırdığım zaman stabil görünüyor aslında. Oyunda da 58-65 arası ping alıyorum genelde. LoL'de neden sıkıntı var anlamadım.

1601039050697.png

Hocam LoL EUW serverinin IP Adresi 104.160.141.3 ve ben de buraya ping attırdığım zaman stabil görünüyor aslında. Oyunda da 58-65 arası ping alıyorum genelde. LoL'de neden sıkıntı var anlamadım.

Eki Görüntüle 680742

Dostum şöyle anlatayım. LOL'un bu anlamda nasıl olduğunu bilmiyorum, ama CS:GO gibi bir oyun tamamen gecikme süresine dayalı bir oyundur. Sıradan bir mouse bile CS:GO oyununda gecikme süresini arttırabiliyor. Senin Tracert test'inde TTnet'in yurt dışı sunucularında yüksek ping + 1 sunucu tamamen kayıp. Herkesin algısı aynı değildir. Örnek iki farklı insanın karşısına aynı 240 HZ yenileme hızına sahip monitör koy, test etsinler iki farklı insan da, ama sonuç aynı olmayacaktır büyük ihtimal. Tamam monitör'ün yenileme hızı 240 hz, ama her insan'ın algısı bu değere aynı tepki veremiyor. Kabaca bir örnek daha verirsem eğer, 144 hz kullanan 240 hz kullanan mantıken daha avantajlı olan kişiden daha hızlı reaksiyonlar gösterebilir :) Şimdi ben CS:GO da bu yüzden hassas şeylere takıldım, aslında hassas bir konu değil o kadar. Benim rotasyon esnasında sorunum var. Eskiden mesela ping değerim düşüktü, yine de bazen MM'de bile ping'im 80 olurdu, yine de ateş ederken mikro takılmalar yaşamazdım. Ben bu sunuculara bağlanırken arada bana ek olan bu bağlantı noktaları var. Sunucular işte. Hani bildiğin Router modemler var ya, evin içinde Wireless alanını genişletmek için bir yöntemi vardır, işte buna benzer bir şey. Şimdi benim yerime reaksiyonu daha düşük, ve oyun da pek deneyimi olmayan birisini bu bilgisayara oturtsak ve oyun oynasa, belki benim hissettiğimi sorunu algılayamacak, hatta "a abi ne güzel 280hz monitor de oynamak süper" diyecek. Ama işin aslı bu internet sorunlu. Ben şu an da mesela Vie serverları için kötü ping almıyorum o kadar da, ama Almanya serverlarında sunucular arasında ki ping değerleri birbirinden çok ayrı gibi, ve bazen TTnet'in yurt dışı serverlarında paket kaybı oluyor. Sende de var bir tane. Paket kaybını da çok basit bir dil ile anlatayım; sen şimdi bir sunucuya bağlanıyorsun. Ping değerin 50 MS diyelim. Anlık olarak paket gönderip alıyorsun, iletişim bu şekilde sağlanıyor. 50 MS gecikme olduğu için sunucu ile aradan böyle bir gecikme var, ama bu rahatsız edici olmaz o kadar. Çünkü sen sunucuya "merhaba nasılsın" diye paket gönderip iletişim kurduğun sırada bu cümle kesintisiz olarak, sadece 50 ms gecikme süresi ile zamanında gönderiliyor. Ama paket kaybı varsa, ping'in 3 olsa bile sunucu senin paketlerini şu şekilde algılıyor "me---r-ha-b---a na-sıl-sın" Bu kopuklukları CS:GO'da ak47 kullanırken düşün. Sen mouse 1 basıp ateş ettiğin zaman paketlerin bu şekilde gidiyor :)

Hocam LoL euw serverinin IP adresi 104.160.141.3 ve ben de buraya ping attırdığım zaman stabil görünüyor aslında. Oyunda da 58-65 arası ping alıyorum genelde. LoL'de neden sıkıntı var anlamadım.

Eki Görüntüle 680742

Senin pingin pek sabit değil söyleyim sana. LoL euw IP adresi senin dediğin büyük ihtimalle Riot Direct kullanıyor.

2020.09.25-16.36.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı