Steam Trade dolandırıcılığı yüzünden nasıl dava edilir?

Akif Kaya

Hectopat
Az önce yaklaşık 130 TL dolandırıldım. Itemlarımı geri nasıl alırım gibi şeyler söylemeyeceğim çünkü biliyorum, Guard'dan onayladım ve bunları almamın artık bir yolu yok. Belki sizin de karşınıza çıkar diye paylaşayım istedim.

Belki arkadaş listenizde vardır, uzak durun. Bu kişi 4 yıldan fazla süredir benim arkadaş listemdeydi. Daha önce konuştuğumuzu hatırlamıyorum ama illaki beraber bir şey yapmışızdır. Bu akşam envanterimdeki kartları satın almak istediğini söyledi. Tanesi 30-40 kuruştan 200 tane kartım vardı. Kartları ne level atlamak için kullanıyordum ne de satıyordum, envanterimde birikiyordu her gün öyle. Dolandırılabileceğimin farkındaydım ama bu seferlik riske atayım dedim, kartlarla bir işim yoktu ve 200 kartı tek tek satmak zulüm olurdu.

Hazır birini bulmuşken elden çıkartmak istedim. Beni Discord'dan ekledi ve biraz konuştuk. Eğer ses değiştirici kullanmıyorsa -ki sanmıyorum- gerçekten büyük, abi diyebileceğim en az 25-26 yaşında biriydi. Ekran açıp Steam profilini falan gösterdi. Gerçekten pahalı oyunları vardı. Neyse fiyatta anlaştık falan ben itemları gönderdim ve beklediğim gibi hem Discord'dan hem Steam'den engeli aynı anda yedim :) bu yazıyı belki daha önce böyle bir olay yaşamamış kardeşlerim için yazıyorum. 4-5 yıldır arkadaş listenizde olabilir, sizden yaşça büyük ve olgun birisi olabilir; Steam hesabı binlerce lira değerinde, benim 100 liramı ne yapacak diye düşünebilirsiniz.

Ama insanların onurundan vazgeçip o 100TL için ne kadar işsiz ve olabileceğini bir kez daha öğrendim. Rica etsem hesabı dolandırıcılıktan şikayet eder misiniz, en azından belki başka birisi dolandırılmaktan kurtulur.

Size sormak istediğim şey ben bu kişiyle hukuki işlemlere gidebilir miyim? Giden 100 TL'min derdinde değilim ama kim bilir kaç kişiyi dolandırmıştır ve dolandırmaya devam ediyordur bu. Hukuki süreç ve davalar hakkında çok bilgim yok ama elimde adamla sesli konuşmada olduğumuza dair 30 saniyelik bir video kaydı var. Kayıtta kendisi benden IBAN'ımı istiyor. Kartları para karşılığında benden satın almak istediğine dair konuşma geçmişimiz de duruyor. Bunlar bir işe yaramaz gibi geliyor ama size sormak istedim. Sonuçta Guard'dan işlemi onayladım, bundan dolayı adam her konuda üstünmüş gibi duruyor.

Geçmiş olsun öncelikle. Dava açsanız olumlu bir sonuç çıkacağını hiç sanmıyorum ki meblağ çok küçük, dava ve avukat masrafı binlerce lira tutuyor. Kartları karşılıksız vermişsiniz ortada bir anlaşma var evet ama bu anlaşma imzaya, resmi belgeye dayalı değil o yüzden geçerliliği yoktur. Üzülmeyin, meblağ büyük değil, bir daha yapmazsınız aynı hatayı olur biter. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir şey yapamazsin, gecmis olsun. Steam bu tür alis satislara yasaklamis zaten. Ikinizin yaptigi zaten illegal.
Benim merak ettigim sen saticisin, o alici. Sen niye ilk önce kartlari gönderdin. O alici oldugu icin ilk önce onun parayi atmasi gerekiyordu. Sana güvenmiyorsa girmeyecek o zaman o ise. Sen bir satici olarak ilk göndermen cok büyük hata.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir şey çıkacağını sanmıyorum açıkçası. Envanterinizden öğeleri karşılıksız verdiğiniz taktirde bunları hediye ettiğinizi ve karşılığında bir şey beklemediğinizi onaylayın diye bir uyarı çıkıyor zaten.

Tekrar geçmiş olsun.
Teşekkür ederim, internet ortamının ne kadar tehlikeli olduğunu 100 TL'ye kendime hatırlatmış oldum. Giden 100 değil 1000 de olabilirdi ama bundan sonra hiçbir şey olmayacak.

Emniyette işlem yaparlar ama dava sıkıntı, avukat ücreti, dava süresi, kaç yılda biter, parayı alabilir misin, alamazsan avukata para vereceksin vs. uğraşmak yerine ders aldım diyebilirsin. Telefonla milyarlar dolandırılan vatandaşa yardım edilemiyor, 100 lira için kimse uğraşmaz, kusura bakmayın hukuk devleti değiliz.

Bir şey yapamazsin, gecmis olsun. Steam bu tür alis satislara yasaklamis zaten. Ikinizin yaptigi zaten illegal.
Benim merak ettigim sen saticisin, o alici. Sen niye ilk önce kartlari gönderdin. O alici oldugu icin ilk önce onun parayi atmasi gerekiyordu. Sana güvenmiyorsa girmeyecek o zaman o ise. Sen bir satici olarak ilk göndermen cok büyük hata.
Tamamen yaşına verdim. Çok garibime gitti. Kendisi neredeyse 30 yaşında gibi, benim de ondan yaşça küçük olduğumun farkında. Yapmaz dedim, yapıyormuş :D Kartlar da elimden çıksın istedim tabii bir yandan

Emniyette işlem yaparlar ama dava sıkıntı, avukat ücreti, dava süresi, kaç yılda biter, parayı alabilir misin, alamazsan avukata para vereceksin vs. uğraşmak yerine ders aldım diyebilirsin. Telefonla milyarlar dolandırılan vatandaşa yardım edilemiyor, 100 lira için kimse uğraşmaz, kusura bakmayın hukuk devleti değiliz.
Öyle düşünmemek lazım tabi. Devlet 1 TL'nin dahi peşine düşer, ama bu arkadaşın durumu gibi bir olayda (Steam'den ücretsiz göndermeyi onaylaması) vs. vs. sebeplerden dolayı bir şey çıkmama ihtimali çok yüksek.

Öyle düşünmemek lazım tabi. Devlet 1 TL'nin dahi peşine düşer, ama bu arkadaşın durumu gibi bir olayda (Steam'den ücretsiz göndermeyi onaylaması) vs. vs. sebeplerden dolayı bir şey çıkmama ihtimali çok yüksek.
Ben birden çok kez yaşadığım durumu anlattım, devlet benim belki senin 1 TL'nin 10.000 Tl'nin peşine düşmüyor. Devlet düşerdi belki ama hükümet/devlet farklı şeyler, kontrol mekanizması benim 10.000TL'min önemini sallamıyor.
Yani boşuna uğraşmaya gerek yok. Ha tanıdık avukat vardır, uğraşın.

Yeni konular

Geri
Yukarı